Święto muzyki współczesnej już w niedzielę

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego - Warszawa

Święto muzyki współczesnej, zorganizowane z okazji 80. urodzin kompozytora, rozpoczyna się w niedzielę. Wezmą w nim udział światowej sławy artyści: Anne Sophie Mutter, Walerij Giergijew i Charles Dutoit. Na inauguracji zagra słynny altowiolista Yuri Bashmet.

Już tylko dwa dni dzielą nas od inauguracji Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego (17-23 listopada) w Warszawie - zaznaczają organizatorzy wydarzenia. - Festiwal rozpocznie się - jak to określają - w bardzo intymnej atmosferze. W programie bowiem niedzielnego koncertu na Zamku Królewskim w Warszawie znalazły się kameralne dzieła kompozytora: Trzy miniatury na klarnet i fortepian, Kwintet smyczkowy, Suita na wiolonczelę solo, Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian.

Podczas inauguracji wystąpią znakomici artyści polscy i zagraniczni w tym rosyjski altowiolista Yuri Bashmet. Gra on na historycznym instrumencie Paolo Testorego z 1758 roku. Artysta koncertował ze Światosławem Richterem, Mścisławem Rostropowiczem, Gidonem Kremerem. Od 20 lat jako dyrygent kieruje także orkiestrą kameralną Soliści Moskwy.

Krzysztof Penderecki skomponował w tym roku walca na altówkę solo z okazji 60. urodzin Bashmeta. Czy Bashmet wykona tę kompozycję podczas koncertu rozpoczynającego festiwal - nie wiadomo, w oficjalnym programie inauguracji nie ma tej kompozycji, ale być może - jak przypuszczają organizatorzy - wirtuoz wykona ją na bis.

Cały tydzień "aż skrzy się od gwiazd, także polskich" - zapewnia Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, które jest organizatorem festiwalu.

Podczas poniedziałkowego koncertu 18 listopada w Filharmonii Narodowej wykonane zostaną: Sinfonietta nr 2, koncert skrzypcowy "Metamorfozy" oraz IV Symfonia. Orkiestrą Sinfonia Varsovia dyrygować będą tego wieczoru: Andres Mustonen, Lawrence Foster oraz Lorin Maazel, który dyrygował światowym prawykonaniem VII Symfonii "Siedem Bram Jerozolimy" Pendereckiego w 1997 r. podczas obchodów 3000-lecia zdobycia miasta przez króla Dawida. Maazel był w latach 2002 -2010 dyrektorem artystycznym orkiestry, która "gra jak milion dolarów" - New York Philharmonic.

We wtorek 19 listopada Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadzą Jerzy Maksymiuk, Rafael Payare, Long Yu, Marek Janowski, a w programie, m.in.: "Wymiary czasu i ciszy", Koncert podwójny na skrzypce i altówkę, Trzy pieśni chińskie na baryton i orkiestrę czy II Symfonia "Wigilijna".

Dwa koncerty odbędą się w środę 20 listopada: o godz. 17 - w sali kameralnej FN, gdzie wykonane będą m.in. utwory: Krzysztofa Pendereckiego Kwartet na klarnet i trio smyczkowe oraz I II, III kwartet smyczkowy oraz fińskiego kompozytora Aulisa Sallinena "Baumgesang mit Epiloge". Natomiast, o godz. 19 w sali koncertowej FN Polską Orkiestrę Sinfonię Iuventus poprowadzą Jesus Lopez Cobos, Maximiano Valdes oraz Jiri Belohlavek. Wykonane zostaną m.in. Koncert fletowy, VIII Symfonia "Lieder der Vergaenglichkeit" (Pieśni przemijania).

Podobnie, dwa koncerty odbędą się w czwartek 21 listopada: o godz. 17 w sali kameralnej FN interpretowane będą utwory Krzysztofa Pendereckiego I i II Sonata na skrzypce i fortepian, a w sali koncertowej o godz. 19 -publiczność usłyszy m.in. Olgę Pasiecznik w "Strofach na sopran, głos recytujący i 10 instrumentów", "Psalmy Dawida" na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję - Aukso Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy poprowadzi Marek Moś. Tego wieczoru zostanie też wykonana VII Symfonia "Siedem Bram Jerozolimy" - Orkiestrę Symfoniczną FN poprowadzi Jacek Kaspszyk.

I Koncert skrzypcowy w wykonaniu Konstantego Andrzeja Kulki i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Gabriela Chmury znalazł się w programie piątkowych - 22 listopada - wydarzeń festiwalowych. Tego dnia przedstawione też będą Koncert na róg i orkiestrę "Winterreise" (Podróż zimowa) oraz Kadysz w wykonaniu m.in. Olgi Pasiecznik oraz Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Wielki finał festiwalu odbędzie się w sobotę 23 listopada w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej - w dniu 80. urodzin kompozytora. W programie finałowego koncertu znalazły się utwory: "Tren ofiarom Hiroszimy", "Duo Concertante" na skrzypce i kontrabas, "Concerto Grosso" na trzy wiolonczele i orkiestrę oraz "Credo" na pięć głosów solowych.

Wystąpią m.in. uznawana za jedną z największych skrzypaczek, ceniona za "wirtuozerię i rozmach interprertacji" Anne-Sophie Mutter, kontrabasista Roman Patkolo, wiolonczeliści Arto Noras, Daniel Mueller Schott i Ivan Monighetti oraz śpiewacy: Iwona Hossa, Agnieszka Rehlis, Krystian Krzeszowiak i Nikołaj Didenko. Sinfonię Varsovię poprowadzą Charles Dutoit, Krzysztof Urbański i Walerij Giergijew.

Tego samego dnia rano w Archikatedrze św. Jana odbędzie się uroczysta msza św., koncelebrowana przez ks. prymasa Józefa Kowalczyka i ks. kardynała Kazimierza Nycza, na której zostanie wykonana "Missa Brevis" Pendereckiego.

Z okazji urodzin i festiwalu do Krzysztofa Pendereckiego skierowali specjalne listy m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Angela Merkel życzyła jubilatowi "nieustającej energii twórczej" i podkreśliła, że "Krzysztof Penderecki, jako kompozytor, dyrygent, jako pedagog i doradca, a w szczególności wielce uznany partner i przyjaciel, był i jest stale obecny w polsko-niemieckich relacjach kulturalnych. Bez wątpienia należy do grona najznamienitszych artystów europejskich".

"Francja już od dawna zna wielką wartość dzieła Krzysztofa Pendereckiego, który dyrygował też licznymi koncertami w naszym kraju" - napisał Francois Hollande. Jak dodał ten "jubileusz niesie z sobą równocześnie okazję do świętowania więzi, która połączyła francuską publiczność i tego wybitnego kompozytora i dyrygenta".

Festiwalowi towarzyszą pozamuzyczne wydarzenia: Teatr Wielki - Opera Narodowa przygotowuje dwie wystawy poświęcone m.in. związkom Pendereckich z Krakowem. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wyemituje z okazji 80. urodzin kompozytora druk okolicznościowy w formie przypominającej banknot o nominale 80 zł, a znany współczesny rysownik i malarz Marcin Maciejowski stworzył dla festiwalu portret maestro Pendereckiego.

(-)
(PAP)
16 listopada 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...