Święto teatralnych tekstów
16. Wałbrzyskie Dni DramaturgiiOrganizowana od 2000 roku cykliczna impreza o nazwie DNI DRAMATURGII to kilkudniowe święto teatralnych tekstów, w ramach którego wałbrzyszanie i goście mają możliwość zapoznania się z najnowszą dramaturgią polską i światową.
W tym roku postanowiliśmy najbardziej jak to możliwe otworzyć się na dialog z naszymi widzami, organizując wydarzenia, podczas których będziemy odpowiadać na często zadawane Teatrowi Dramatycznemu pytania o decyzje repertuarowe i wybory dotyczące literatury, którą proponujemy ze sceny. Będziemy też dyskutować z oczekiwaniami naszych Widzów, opowiadać o zjawiskach w dramacie współczesnym, porównywać sytuację polską ze strategiami największych Europejskich twórców. W dużej mierze wydarzenia 16. DNI DRAMATURGII mogą być uzupełnieniem lekcji szkolnych z zakresu teatru i literatury. Wszystkie wydarzenia towarzyszące są organizowane pod naszym hasłem EDU! (w ramach naszego programu edukacji teatralnej) i wstęp na widownię jest wolny.
W ramach 16. DNI DRAMATURGII będziemy kontynuowali świetnie przyjęty cykl czytań CZARNE NA BIAŁO, zaprezentujemy miniatury teatralne dwu nowych twórców na podstawie dwu nowych tekstów, zaprosimy na lekcję teatralną bogato ilustrowaną fragmentami spektakli, dotyczącą czołowych twórców światowego teatru: Romea Castellucciego i Rodrigo Garcii, i zjemy wspólne teatralne sushi w atmosferze zakulisowej.
Punktem centralnym wydarzeń DRAMATURGII JEDNORAZOWEGO UŻYTKU będzie edukacyjna, otwarta i publicystyczna DEBATA/PANEL: DRAMATURGIA JEDNORAZOWEGO UŻYTKU, do której zaprosiliśmy m.in.:
/ Sebastiana Majewskiego, architekta profilu wałbrzyskiego teatru, wieloletniego dyrektora artystycznego naszych scen, którego spytamy o to, dlaczego zaproponowaliśmy widzom klasykę uwspółcześnioną?
/ Jolantę Janiczak i Wiktora Rubina, nagrodzonych paszportem polityki twórców, którzy teksty swoich przedstawień piszą na próbach;
/ Beatę Guczalską, teatraolożkę, Dziekan Wydziału Reżyserii krakowskiej szkoły teatralnej, która zastanowi się nad oczekiwaniami widzów i rolą teatru w ich spełnianiu lub kontrowaniu;
/ Agatę Dąbek, kierowniczkę literacka teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, specjalistkę od polskiego dramatu;
/ Dorotę Semenowicz, badaczkę teatru, współpracowniczkę Teatru Narodowego w Warszawie i poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Malta, którą zapytamy jak to się robi w Europie?
Charakterystyczna dla współczesnego polskiego teatru forma pisania na scenie swe początki miała m.in. w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Przynajmniej z tym rodzajem dramaturgii jest ten teatr kojarzony.
Chcemy zastanowić się nad stanem polskiej dramaturgii na tle dramaturgii europejskiej, zadając ostre pytanie: czy to dobrze czy źle, że funkcjonujemy w rzeczywistości dramaturgii jednorazowego użytku?
Teksty dramatyczne, uważane za wybitne, powstają na zamówienie teatrów, pisane są z myślach o konkretnych reżyserach, scenach i pod konkretnych aktorów. Podczas zorganizowanej 19 października 2015 debaty (godz. 17.00, DS Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu), ale również podczas całych Dni Dramaturgii, spróbujemy zestawić i zadać pytania, od lat obecne w dyskusji o dramaturgii, jednak w sposób niesystematyczny:
// dlaczego reżyserzy rzadko korzystają z gotowych tekstów dramatycznych?
// dlaczego adaptują a dokładnie przepisują od nowa, autorską wypowiedzią zastępując klasykę?
// dlaczego podstawą przedstawień coraz częściej stają się scenariusze filmowe?
// i aktorskie improwizacje?
// jaka jest słabość, a jaka siła takiego modelu dramatopisarskiego?
// co takie wybory dramaturgiczne mówią o kondycji polskiego teatru i twórców i czy zawsze wystawiają mu dobre świadectwo?
// co się dzieje z nowymi polskimi dramatami napisanymi za biurkiem?
// jak to wygląda w innych krajach?
// nadchodzi fala kontrrewolucji – co przyniesie i jak ją prognozujemy?
Zapraszamy wszystkich naszych widzów: fanów i krytyków. Odpowiemy na niewygodne pytania. Młodzieży i uczniom przystępnie zaprezentujemy zjawiska dramatu współczesnego i teatr zagraniczny.
Chcemy, by wydarzenia DNI DRAMATURGII stanowiły atrakcyjną propozycję uzupełniania lekcji literatury i szkolnej oferty edukacji teatralnej.
Gośćmi naszego panelu dyskusyjnego będą: Sebastian Majewski, Jolanta Janiczak, Wiktor Rubin, Beata Guczalska, Agata Dąbek, Dorota Semenowicz, Maciej Podstawny oraz reżyserzy i twórcy czytań, które pokażemy podczas Dni Dramaturgii + nasz Kierownik Literacki i Pedagog.
PROGRAM 16. DNI DRAMATURGII
19 X (pn.) 17.00 DEBATA/PANEL: DRAMATURGIA JEDNORAZOWEGO UŻYTKU poprzedzona WPROWADZENIEM JEDNORAZOWEGO UŻYTKU
Pokazy czytań podczas 16. DNI DRAMATURGII:
19 X (pn.) 20:15 Filip Springer 13 PIĘTER adaptacja i reżyseria: Marta Aksztin [Czarne na biało] / SK
23 X (pt.) 18:00 NIE JEST NAM TAK ŹLE, ANI TEŻ NIE JEST TO TAKIE STRASZNE kompozycja na motywach tekstów Rodrigo Garcii: Żelisław Żelisławski; reżyseria: Szymon Kaczmarek / PDT
23 X (pt.) 19:00 Małgorzata Sikorska-Miszczuk CZARODZIEJSKA GÓRA reż. Tomasz Węgorzewski / OSiR
Wydarzenia towarzyszące:
18 X (nd.) 17:00 Jan Czapliński ZAPOLSKA. SUPERSTAR (CZYLI JAK PRZEGRWAĆ, ŻEBY WYGRAĆ) reż. Aneta Groszyńska – SPEKTAKL EDU / SK
Po spektaklu: O potrzebie przepisywania klasyki czyli, o czym jest „Hamlet" – wykład performatywny od Doroty Kowalkowskiej i Łukasza Zaleskiego z pokazem fragmentów różnych inscenizacji dzieł Williama Shakespeare'a + rozmowa z Anetą Groszyńską + Pokaz Filmowy Niespodzianka NIEPRZEPISANA KLASYKA DLA BELFRÓW
20 X (wt.) 20:00 Klasyczne teksty w obrazkach – o teatrze R. Castellucciego i R. Garcii na tle projekcji opowie Dorota Semenowicz
20 X (wt.) 21:00 pokaz nagrania: Paweł Demirski DIAMENTY TO WĘGIEL, KTÓRY WZIĄŁ SIĘ DO ROBOTY reż. Monika Strzępka
21 X (śr.) 21:00 pokaz nagrania: Paweł Demirski BYŁ SOBIE POLAK, POLAK, POLAK I DIABEŁ reż. Monika Strzępka
22 X (czw.) 21:00 RAZ W MIESIĄCU TŁUSTY CZWARTEK: Artystyczny zaprasza na Jednorazowe Sushi na DNI DRAMATURGII + specjalny pokaz filmowy w tle sushi
24 X (sob.) 17:00 Julia Holewińska, Kuba Kowalski GOOD NIGHT COWBOY reż. Kuba Kowalski + Po co nam film w teatrze: spotkanie z Julią Holewińską
24 X (sob.) 20:00 super man SORRY, WINNETOU reż. Piotr Ratajczak
26 X (pon.) 11:00 / 12:00 / 13: 00
Nie widziałeś? Wpadnij ze szkołą! Powtórzenie CZYTAŃ:
11:00 NIE JEST NAM TAK ŹLE, ANI TEŻ NIE JEST TO TAKIE STRASZNE / PDT
12:00 CZARODZIEJSKA GÓRA / OSiR
13:00 13 PIĘTER /SK
Więcej o programie 16. DNI DRAMATURGII
http://teatr.walbrzych.pl/16-dni-dramaturgii-dramaturgia-jednorazowego-uzytku/