Syndrom Doriana Graya

Postawienie człowieka w sytuacji, w której może dokonać wyboru

Artyści z bielskiego teatru lalek Banialuka wystawili w sobotę spektakl „Augustus" niemieckiego pisarza Hermanna Hessego w adaptacji i reżyserii dyrektora sceny Jacka Popławskiego. To pierwsza premiera sceny w tym sezonie.

Artyści z bielskiego teatru lalek Banialuka wystawili w sobotę spektakl „Augustus" niemieckiego pisarza Hermanna Hessego w adaptacji i reżyserii dyrektora sceny Jacka Popławskiego. To pierwsza premiera sceny w tym sezonie.

Katarzyna Dendys-Kosecka, odpowiedzialna w Banialuce za kontakty z mediami, poinformowała, że "Augustus" Hessego to baśń traktująca o "syndromie Doriana Graya", zjawisku kulturowym i społecznym charakteryzującym się dumą mężczyzny z wyglądu, czemu towarzyszy trudność w radzeniu sobie z dorastaniem i starością. W dniu narodzin dziecka matka wypowiada życzenie, by było przez wszystkich kochane. Życzenie spełnia się, stając się dla głównego bohatera obciążeniem. Jest on egocentryczny i wykorzystuje każdego, kogo spotka.

- Trafiłem na zbiór opowiadań Hessego pt. "Baśnie". Wszystkie one do mnie przemówiły. To postawienie człowieka w sytuacji, w której może dokonać wyboru; wszystko zależy od niego. (...) Rośnie on jako osoba egocentryczna, egoistyczna, patrząca tylko na siebie. Ma jednak szansę zmienić się całkowicie. Myślę, że pewnie wszyscy mają ten problem w mniejszym lub większym stopniu - powiedział Jacek Popławski.

Reżyser dodał, że spektakl, którego prapremierę widzowie zobaczyli w sobotę, jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych. - Wystawiliśmy go na małej scenie, bo panuje na niej doskonała atmosfera. Kontakt z widzem jest bliższy. (...) Możemy się posługiwać innymi formami, jak pauza, spojrzenie - powiedział Popławski.

Dla dyrektora sceny, który objął funkcję rok temu, to pierwsza wyreżyserowana premiera w Banialuce. - To bardzo cenne doświadczenie. (...) Pozwala lepiej poznać się z zespołem od strony reżyserskiej. (...) Jest to także obarczone napięciem, bo do tego teatru przychodziłem niegdyś jako widz, a potem aktor - powiedział Popławski.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Dominika Kaczmarek, Lucyna Sypniewska, Magdalena Obidowska, Ryszard Sypniewski i Ziemowit Ptaszkowski. Tłumaczenia dokonała Sława Lisiecka. Autorem scenografii jest Pavel Hubicka, a muzykę skomponował Piotr Klimek.

Premierowy charakter będzie miała także - z powodu obostrzeń wywołanych przez COVID-19 - niedzielna prezentacja spektaklu.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. Za dwa lata świętował będzie 75-lecie.

(-)
e-teatr.pl
28 września 2020
Portrety
Jacek Popławski

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia