"Szaniawski" w 2016 poleca

Plany teatru

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego rozpoczął 2016 rok drugą częścią stand-upu Jacka Kozłowskiego "Wielcy Inni II: Depresje. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka". A już pod koniec stycznia kolejna premiera - "Cynkowi chłopcy" na podstawie reportażu ubiegłorocznej noblistki Swietłany Aleksijewicz.

- 52. sezon Teatru Dramatycznego odbywa się pod nieodpowiedzialnym hasłem "Powodzenia, kowboju". Opowiadamy tam o problemach mocno, wprost, które dotykają nas nachalnie, czyli o zmianie sytuacji politycznej i ogólnoświatowej - mówi dyrektor artystyczny Maciej Podstawny. - A drugą część roku wypełni otwarcie sezonu 53., który roboczo postanowiliśmy nazwać "No problem!". Będziemy opowiadać o problemach schowanych pod dywan, dużo mniej rozpoznanych, ewentualnie istniejących, ale bardzo niechętnie opowiadanych. Sezon ten będzie opowiadał również o grupach wykluczonych. Będziemy się przyglądać na przykład osobom starszym - dodaje.

Inną grupą, dla której wałbrzyski teatr otworzył swoje podwoje, są trzydziestolatkowie. Warsztat "30+ Niedorośli" już działa i planuje interesujące przedsięwzięcia.

Druga premiera tego roku to "Cynkowi chłopcy", zrealizowana przez grupę debiutantów. Zarówno dla reżysera Jakuba Skrzywanka, jak i adaptatorki Klaudii Hartung - Wójciak będzie to pierwsza realizacja w teatrze. Reportaż Aleksijewicz opowiada o wojnie w Afganistanie. - Twórcy biorą tę wojnę, żeby stworzyć coś naiwnego, ale i potrzebnego w dzisiejszych czasach, czyli naiwny (nie w znaczeniu pejoratywnym) antywojenny manifest pokolenia wojny z terroryzmem, które zna wojnę jak własną kieszeń, a nigdy nie widziało jej u swoich bram - wyjaśnia Podstawny. Spektakl będzie miał przewrotną formę musicalu i Festiwalu Piosenki Żołnierskiej.

W lutym widzowie wałbrzyskiego Dramatu obejrzą przedstawienie "Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy" w reżyserii Magdy Szpecht. Oprócz aktorów udział w nim wezmą soliści Filharmonii Sudeckiej pod wodzą wybitnego kompozytora Wojciecha Blecharza i amatorzy seniorzy. W planach jest także spektakl w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich i spektakl oparty na bajkach Innuitów. Do Wałbrzycha powróci również duet Marcin Liber i Jarosław Murawski, by zrealizować teatralną adaptację filmu Kubricka "Dr. Strangelove...", będącą satyrą polityczną. Nie zabraknie też na początku wakacji spektaklu plenerowego. Z kolei Maciej Podstawny na początek Fanaberii odbywających się pod hasłem "Druga młodość" planuje pokazać "Czarodziejską górę". Jak zapowiada dyrektor, gdy zostaną pozyskane ministerialne środki, TDSz w Wałbrzychu poszerzy jeszcze bardziej swoją działalność edukacyjną i aktywizacyjną. Teatr chce stworzyć np. wałbrzyski chór.

Alicja Śliwa
Tygodnik Wałbrzyski
14 stycznia 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia