Szansa na unikalne spotkanie
Dzień otwarty w Gardzienicach18 maja 2014 roku, w niedzielę, o godzinie 10.00 bramy Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” otworzą się dla wszystkich zwiedzających. Będzie to unikalna okazja, by spotkać się z aktorami i twórcą Teatru, zajrzeć do odrestaurowanych obiektów kompleksu pałacowo-parkowego, zatrzymać przy wystawach na ten dzień przewidzianych, zabawić przy Zgromadzeniu Artystycznym.
O godzinie 12.00, 14.00 i 16.00 zapraszamy na spacer z przewodnikiem, który zabierze gości do Pałacu, Spichlerza, Oficyny, Rządcówki, Parku i Ogrodów („Japońskiego" i „Magicznego").
W Pałacu zaplanowano:
- ekspozycję stałą rzeźb prof. Adama Myjaka, który należy do grona najwybitniejszych współczesnych polskich artystów i posiada na swoim koncie ponad 70 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. W 2005 za zasługi dla kultury polskiej, otrzymał złoty medal Gloria Artis. W 2012 roku po raz piąty został Rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pracuje również na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie prowadząc Zakład Rzeźby (www.adammyjak.com)
- wystawę kostiumów teatralnych Abdela Farraha z kolekcji Sistovari/Thiasos Theatre,
- wystawę Polski plakat teatralny (prace Jana Młodożeńca, Romana Cieślewicza, Franciszka Starowieyskiego, Jana Jaromira Aleksiuna, Roberta Czerniawskiego, Janusza Kapusty),
oraz
- wystawę malarstwa Sławomira Zwierza, uznanego pejzażysty związanego z warszawskim milieu artystycznym – Teatralia. Prezentowane płótna, inspirowane duchem teatru, stanowią swoisty ikonograficzny wyjątek w jego twórczości, zwykle malarsko notującego poezję otwartych przestrzeni (choć, podobny cykl powstał już na przełomie lat 80. i 90). Swą formą obrazy te przywodzą na myśl zarówno kolorystyczną, wysublimowaną estetykę Potworowskiego, jak i surowy, nieokiełznany żywioł Neue Wilde. Kurator wystawy: Małgorzata Stępnik, czas wystawy: od 18 maja do 30 listopada 2014 roku (www.malarstwozwierz.pl)
O godzinie 18.00 zapraszamy na Zgromadzenie Artystyczne z reżyserem, aktorami, muzykami; w programie koncert wybranych pieśni z historycznych i obecnych spektakli „Gardzienic" (Spektakl Wieczorny, Gusła, Awwakum, Carmina Burana, Metamorfozy, Elektra, Ifigenia w A..., Ifigenia w T..., Oratorium Pytyjskie).
Wstęp na Dzień Otwarty wolny. Nasze obiekty są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wydarzeniu patronuje Gazeta Wyborcza w Lublinie oraz Radio Lublin. Kolejne Dni Otwarte w Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice" planowane są na: 8.06, 17.08, 06.09, 05.10.2014 roku. Więcej informacji o na stronie: http://gardzienice.org
Informacje o Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice"
Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice", założony w 1977 roku przez Włodzimierza Staniewskiego, stał się dobrze rozpoznawalny dzięki swym dogłębnym badaniom w zakresie rdzennych i antycznych tradycji muzycznych, wyjątkowym technikom aktorskim (ciało, głos), dzięki zaangażowaniu w tworzenie teatru w naturalnym środowisku i akcentowaniu zasad wzajemności i muzyczności w pracy. Metoda aktorska Staniewskiego, znana jako ekologia teatru, wymieniana jest jako jedna z ważniejszych w XX wieku.
Ośrodek przez lata funkcjonował w wynajętej sali pałacu w Gardzienicach, następnie w pałacowej oficynie i pozbawiony był podstawowej infrastruktury niezbędnej do pracy artystycznej i dydaktycznej. W roku 2008 władze Województwa Lubelskiego przekazały na rzecz Ośrodka pałac w Gardzienicach wraz z drugą z oficyn pałacowych (tzw. Małą Oficynę).
Projekt budowy Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych objął renowację, przebudowę i adaptację na potrzeby „Gardzienic" czterech obiektów kompleksu pałacowego w Gardzienicach wraz z ich otoczeniem: pałacu, północnej oficyny pałacowej, spichlerza z końca XIX wieku oraz budynku gospodarczego tzw. szopy.