Szczęście z 77 hurysami

"BEM! Musical o patriotach i renegatach" - reż. Michał Walczak - Teatr Syrena w Warszawie

W związku z czasowym zawieszeniem działalności repertuarowej Teatru i w poparciu dla akcji #zostańwdomu, chcielibyśmy dostarczyć jedną z produkcji Syreny wprost do Państwa domów. W najbliższy czwartek, 19.03 od godziny 19.00 do końca niedzieli 22.03, udostępnimy bezpłatnie w sieci spektakl "BEM! Powrót Człowieka-Armaty” będący koprodukcją Teatru Syrena, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz twórców Pożaru w Burdelu. Spektakl pełen typowego dla Pożaru w Burdelu poczucia humoru i znakomitej muzyki miał premierę 18 maja 2018 roku, a został przygotowany w ramach programu „Sto wskrzeszeń na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Na deskach Teatru Syrena „BEMa” pożegnaliśmy 6 listopada 2019, ale spektakl wystawiany jest jeszcze w Kielcach.

Zapraszamy na nasze media społecznościowe (facebook.com/teatrsyrena i bezpośrednio do wydarzenia https://www.facebook.com/events/2562427964077393/), gdzie pojawią się szczegóły dotyczące tej inicjatywy, jak i innych działań Teatru przygotowanych specjalnie dla widzów pozostających w domach. 

Kooperacja Teatru Syrena w Warszawie, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz twórców Pożaru w Burdelu. Niezwykłe widowisko muzyczne pełne zaskakujących zwrotów akcji i typowego dla Pożaru poczucia humoru. 

Przedstawienie przygotowywane zostało w ramach programu „Sto wskrzeszeń na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości".

Islamski raj. Generał Bem, który umarł jako prawowierny muzułmanin, zażywa zasłużonego szczęścia z 77 hurysami. Niestety, kiedy w 1929 roku polska ekspedycja rządowa przeprowadza ekshumację w Aleppo i ściąga jego szczątki do Polski, dusza Generała zostaje wyrzucona z raju. Generał tuła się po bezdrożach zaświatów, przeżywając stare i nowe przygody. Na jego legendę w nadziei wiecznej infamii dybią starzy wrogowie: car Mikołaj I, polski generał Władysław Zamoyski i sam Drakula, którego Generał pokonał w Transylwanii. Czy ulgę tułaczce herosa przyniesie śledztwo Teatralnego Instytutu Pamięci Narodowej?

Michał Walczak: „(...)Chcemy stworzyć na stulecie naszej niepodległości muzyczno-biograficzne musicale o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy o polskości, która jest na pewno poza szablonem tego patriotyzmu powiedziałbym mainstreamowego.

Nasza koprodukcja będzie kręcić się wokół postaci generała Józefa Bema, który w dramatycznych okolicznościach przeszedł na Islam, ale także wokół polskich nomadów, którzy wobec zniknięcia Polski z mapy byli rzucani gdzieś po świecie.(...)"

Jagoda Lenarcińska
Materiał Teatru
19 marca 2020
Portrety
Michał Walczak

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...