Szekspir: Rozgrzewka!

26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski: Gdańsk 2022-07-27 - 2022-08-06

Spektakle, koncerty, warsztaty w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Warsztaty aktorskie, malarskie i muzyczne, improwizacje teatralne, koncerty plenerowe – to tylko niektóre aktywności zaplanowane w ramach projektu Szekspir: Rozgrzewka!

28 czerwca na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, wystartują zajęcia edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży, prowadzone w języku polskim i ukraińskim. Ich celem jest aktywizacja społeczności lokalnej oraz włączenie do niej mniejszości ukraińskiej. Projekt zakończy się 27 lipca, w dniu rozpoczęcia 26. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

Szekspir: Rozgrzewka! to projekt edukacyjno-artystyczny, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Zajęcia mają stać się pretekstem do dyskusji na istotne społecznie tematy, jak ekologia, tożsamość kulturowa czy tolerancja. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Gdański Teatr Szekspirowski we współpracy z organizacjami pozarządowymi, niezależnymi artystami, animatorami i edukatorami. Wstęp na wszystkie warsztaty jest wolny.

– Pragniemy w twórczy sposób ożywić naszą okolicę. Poprzez stworzenie szerokiego wachlarza tematycznego zajęć i ich dostępność, chcemy zaangażować do udziału odbiorców o zróżnicowanych kompetencjach kulturowych, którzy nie korzystają na co dzień z oferty instytucji artystycznych – mówi Anna Albinger, koordynatorka projektu. – Chcieliśmy również zaangażować do udziału w projekcie obecną w Trójmieście społeczność ukraińską, stąd właśnie pomysł, aby zajęcia były tłumaczone na jej język – dodaje.

W projekcie uczestniczyć będą grupy teatralne, m.in. El Trupa Kabra, Teatr Korkoro czy teatr improwizacji – 7 kobiet w Różnym Wieku. A także znani muzycy i edukatorzy, jak Asi Mina czy Basia Grabowska. Zajęcia prowadzić będą również artyści pochodzący z Ukrainy: Marta Zvarycz i Białorusi – Alena Yanukovich, dzięki którym uczestnicy dowiedzą się czym jest malarstwo petrykiwskie, jak tworzyć Motanki – tradycyjne słowiańskie „lalki mocy i dobrych życzeń".

Organizatorzy chcą wyjść poza mury teatru, dlatego wszystkie aktywności odbywać się będą na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W programie znajdą się propozycje zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Teatr zachęca do udziału także dorosłych, dla których zaplanowano dodatkowe atrakcje.

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy, decyduje liczba dostępnych miejsc.
ZAPISZ SIĘ TU
Dodatkowe informacje: szekspir.rozgrzewka@gmail.com

PROGRAM
28 czerwca (wtorek)
11.00 – 14.00 – Cienie Szekspira – warsztaty teatru cieni, dla dzieci w wieku 7-10 lat.
Podczas spotkania dzieci dowiedzą się, co można stworzyć przy pomocy światła. Na podstawie Szekspirowskich historii odkryją tajemnice teatru cieni. Warsztaty poprowadzą: Agnieszka Salamądry i Oliwia Woźniak – członkinie grupy El Trupa Kabra.

30 czerwca (czwartek)
12.00 – 16.00 – Warsztaty WASTELESS Szekspir | Uszyj Szekspirkę, dla dzieci w wieku 12-14 lat.
W trakcie warsztatu uczestnicy zapoznają się z ideą upcyclingu, czyli ponownego wykorzystania odpadów i technik, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż te, z których powstały. To również szansa, aby dzieci poznały sposoby tworzenia, dzięki którym wykonają rekwizyty i elementy stroju. Warsztaty poprowadzi Mona Rena Górska.

2 lipca (sobota)
10.00 – 12.00 – Kilka kroków do aktorstwa – warsztaty rodzinne, dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami.
Dzieci poprzez zabawę, ruch i śpiew poznają zasady, jakimi kierują się aktorzy, aby występować na scenie. Techniki działania przepony, właściwa dykcja, ruch sceniczny, śpiew i sposoby na zrelaksowanie się przed występem – to wszystko, z czym zapoznają się podczas zajęć. Warsztaty poprowadzi Anna Markowska i Dominika Klein.

12.00 – 14.00 – Magia Malowidła – warsztaty malarstwa petrykiwskiego, dla dzieci powyżej 12. roku życia.
Celem warsztatów jest poznanie zasad, technik i sposobu łączenia kolorów, które wykorzystuje się w tradycyjnym malarstwie petrykiwskim – dodanym w 2013 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Uczestnicy będą mogli samodzielnie przygotować nietypowe narzędzia do malowania np. pędzel z kociej sierści, które posłużą stworzeniu własnych kompozycji. Nauczą się jak wykorzystywać palec jako główne narzędzie, za pomocą którego wykonuje się większość ważnych elementów tej sztuki. Warsztaty poprowadzi Marta Zvarycz.

19.00 – „A'la Hamlet" – 7 kobiet w różnym wieku – spektakl. Wstęp wolny – bez zapisów!
Spektakl improwizowany, w którym głównymi motywami są: władza, duchy i morderstwa. Los często popycha nas w stronę wydarzeń, na które nie zawsze jesteśmy gotowi – nie inaczej będzie podczas tej sztuki. Widzowie wcielą się w rolę fatum, a improwizatorzy, targani moralnymi dylematami, będą z fatum walczyć bądź poddawać się mu.

3 lipca (niedziela)
10.00 – 12.00 – Kilka kroków do aktorstwa – warsztaty rodzinne, dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami.
Druga odsłona warsztatów aktorskich prowadzonych przez Annę Markowską i Dominikę Klein.

15.00 – 17.00 – Motanki – magiczne lalki dobrych życzeń – warsztaty, dla dzieci powyżej 12. roku życia.
Lalki dobrych życzeń – Motanki – rozpowszechnione szczególnie na Białorusi, uznawane były niegdyś za talizman. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z historią ich tworzenia, a także zrobić swoją własną lalkę. Na miejscu dostępne będą materiały, ale przyniesiony przez dzieci skrawek tkaniny czy kawałek sznurka pozwoli ją spersonalizować. Warsztaty poprowadzi Alena Yanukovich.

4, 6, 8 lipca (poniedziałek, środa, piątek)
14.00 – 16.00 – warsztaty improwizacji teatralnych, dla młodzieży w wieku 14-18 lat.
Warsztaty to okazja, by zagłębić się w sztukę improwizacji, czyli pozbawionej scenariusza, często komediowej formie teatru. Obejmują 3 spotkania, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak przełamywać wewnętrzne opory, by odkrywać w sobie barwne postaci. A także jak pobudzić swoją kreatywność i tworzyć na scenie wymyślone światy. Po ukończeniu warsztatów młodzież będzie mogła wystąpić w improwizowanym spektaklu „A'la Burza". Warsztaty poprowadzi Małgorzata Różalska.

7 lipca (czwartek)
9.00 – 12.00 – Jestem mała i dam radę SAMA – warsztaty wzmacniające dla dziewczynek w wieku 7-10 lat.
Podczas warsztatów omawiana będzie rola pozytywnych wzorców w baśniach i legendach. Ćwiczenia zaprezentowane w trakcie zajęć, mają na celu wzmocnić poczucie sprawczości, własnej wartości oraz niezależności w działaniu. Uczestniczki zdobędą niezbędne kompetencje i umiejętności, pozwalające na nabranie większej pewności siebie i samodzielności. Warsztaty poprowadzi Basia Grabowska.

9 lipca i 10 lipca (sobota)
16.00 – 18.00 – ROBIMY KONCERT! – warsztaty dźwiękowe, dla dzieci w wieku 7-11 lat.
Podczas warsztatów, uczestnicy poznają się i założą zespół. Rola w zespole znajdzie się dla każdego – od osób lubiących śpiewać, grać, tańczyć do tych, które lubią rysować czy pisać teksty. Zajęcia to okazja do nauki improwizacji na instrumentach z różnych stron świata, zabawy głosem i słowem.

10 lipca (niedziela)
12.00 – ROBIMY KONCERT! – próba dla uczestników warsztatów dźwiękowych, dla dzieci wieku 7-11 lat.
Przed koncertem uczestnicy warsztatów wezmą udział w próbie, podczas której przypomną sobie co zagrać i zaśpiewać oraz ułożą repertuar. Warsztaty poprowadzi Joanna Bronisławska (Asi Mina).

13.00 – GRAMY KONCERT! – koncert uczestników warsztatów. Wstęp wolny- bez zapisów!
Na koncert zapraszamy całe rodziny i przyjaciół, bo co każdy muzyk wie, publiczność jest tak samo ważna, jak zespół.

12 lipca (wtorek)
11.00 – 14.00 – Jestem mała i dam radę SAMA – warsztaty wzmacniające dla dziewczynek w wieku 10-12 lat.
Druga odsłona warsztatów prowadzonych przez Basię Grabowską.

14 lipca (czwartek)
14.00 – 16.00 – Drumla i inne muzyczne opowieści – warsztaty muzyczne, dla dzieci powyżej 12. roku życia.
Warsztaty muzyczne dla dzieci, podczas których dowiedzą się, czym jest drumla, jaka jest jej historia – a co najważniejsze – jak na niej grać. Poznają też inne ciekawe instrumenty takie jak: kazoo, kalimba i tank-drum. Będą mogli spróbować swoich sił z improwizacją muzyczną. Warsztaty poprowadzi Kseniya Kysylychyn.

16 lipca (sobota)
12.00 – 16.00 – Tajniki charakteryzacji – warsztaty, dla dzieci w wieku 12-16 lat.
Uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi technikami charakteryzacji, dowiedzą się jak za pomocą makijażu stworzyć realistyczne, jak i magiczne efekty. Prowadzący przekaże swoją wiedzę na temat produktów i środków, jakich można użyć w procesie charakteryzacji czy materiałów tj. lateks, czy farby. Warsztaty poprowadzi Marcin Riegel.

19.00 – „A'la Burza" – 7 kobiet w różnym wieku + uczestnicy warsztatów – spektakl. Wstęp wolny – bez zapisów!
Spektakl improwizowany, w którym udział wezmą uczestnicy warsztatów improwizacji teatralnych wraz z instruktorami.

17 lipca (niedziela)
11.00 – 17.00 – Animacja poklatkowa – warsztaty, dla dzieci w wieku 7-12 lat.
Warsztaty mają na celu stworzenie animacji poklatkowej, przy wykorzystaniu potencjału narracyjnego legend gdańskich, za pomocą różnorodnych sztuk plastycznych. Uczestnicy na początku poznają się z samym terminem. A następnie dowiedzą się jak stworzyć taki film. Będą mogli wspólnie opracować scenariusz bazujący na legendach, który posłuży do zrobienia własnej animacji poklatkowej. Do jej realizacji posłużą: wykonane wcześniej postaci, scenografia oraz zdjęcia, które powstaną w trakcie zajęć. Dzieci korzystać będą z ogólnodostępnych sprzętów do robienia zdjęć – np. telefonów komórkowych umieszczonych na statywie. Natomiast do zrobienia scenografii wykorzystają przedmioty, które znaleźć można w każdym domu, np. skrawki materiałów, watę czy gazety. Warsztaty poprowadzi Iga Kaliszuk i Aleksandra Zdunek.

18-27 lipca
11.00 – 13.00 – Robimy Dym! – warsztaty Fire Show, dla młodzieży w wieku 16-21 lat.
Warsztaty składają się z 10 spotkań, podczas których uczestnicy poznają tajniki tańca z ogniem, dowiedzą się, jak wykorzystywać do tego rekwizyty tj. poi, kije czy wachlarze oraz jak obchodzić się z żywiołem na scenie. Zapoznają się z podstawowymi technikami sztuki kuglarskiej i sposobami wytwarzania sprzętu. Dodatkowo nauczą się podstaw bezpieczeństwa i wezmą udział w treningu fizyczno-tanecznym, niezbędnym do realizacji pokazów Fireshow. Warsztaty poprowadzi Krzysztof Dziwny Gojtowski i artyści Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego Korkoro.

22-27 lipca
14.00 – 17.00 – Niezły cyrk! – warsztaty kuglarskie, dla młodzieży w wieku 14-18 lat.
Warsztatów cyrkowe, które są oryginalną formą aktywności fizycznej i zajęć ruchowych. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli szansę odnaleźć i rozwinąć swoje indywidualne talenty, nabędą umiejętności pracy w grupie.
W skład zajęć kuglarskich wchodzi: żonglerka, akrobatyka wzajemnościowa, gimnastyka, pantomima, klaunada. Na zakończenie uczestnicy wystąpią w spektaklu ulicznym głównymi ulicami miasta. Warsztaty poprowadzi Krzysztof Dziwny Gojtowski i artyści Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego Korkoro.

24 lipca (niedziela)
16.00 – 17.00 Jerz Igor – koncert dla dzieci i rodziców. Wstęp wolny- bez zapisów!

TWÓRCY

- Agnieszka Salamądry – absolwentka zarządzania instytucjami artystycznymi i Policealnej Szkoły Aktorskiej Lart StudiO. Na co dzień związana ze stowarzyszeniem kulturalno-społeczno-feministycznym „Babizna".

- Oliwia Woźnicka – absolwentka zarządzania instytucjami artystycznymi, wiceprezeska stowarzyszenia kulturalno-społeczno-feministycznego „Babizna

- Mona Rena Górska – kreatorka autorskiej marki MONA RENA, która łączy filozofię z szyciem i tworzeniem. Jej projekty powstają z materiałów odzyskanych i barwionych naturalnie. Tworzy dla performerów, muzyków czy aktorów.

- Anna Markowska – absolwentka historii sztuki, pracy socjalnej i pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych na kierunku instruktor teatralny w Collegium da Vinci w Poznaniu. Absolwentka kursu reżyserii teatralnej, instruktor teatralny oraz współtwórczyni musicali i projektów w Stowarzyszeniu Teatralnym „Ingenium". Autorka libretta i reżyser musicali tj. „Chłopcy z Placu Broni", „Mały Książę – w podróży do ludzkich serc" i „Ponad strachem". Od 2016 roku koordynator projektu „Chemia Teatru" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

- Dominika Klein – z wykształcenia nauczycielka, z zamiłowania aktorka. Ukończyła studia na kierunkach filologia germańska oraz edukacja wczesnoszkolna na Uniwersytecie Gdańskim. Amatorka śpiewu oraz gry na gitarze i ukulele, do których miłością zaraża dzieci w prowadzonej przez siebie grupie przedszkolnej. Animatorka autorskich zajęć rozwijających poczucie rytmu i słuchu u najmłodszych dzieci. Od 2009 roku artystka Stowarzyszenia Teatralnego „Ingenium".

- Marta Zvarycz – artystka, miłośniczka sztuki ludowej. Jej obrazy łączą malarstwo petrykiwskie ze sztuką współczesną. Oprócz malarstwa zajmuje się projektowaniem wnętrz, prowadzeniem warsztatów integracyjnych. Jest także tatuatorką, tworzy projekty w stylu folkart.

- 7 Kobiet w Różnym Wieku – polska grupa teatralna, znana z międzynarodowych festiwali teatrów improwizowanych, od Hiszpanii po Australię. Aktorki, komiczki i reżyserki na scenie są wulkanem energii i emocji, skupiają się na co dzień na historiach kobiet i aspektach ich życia pomijanych przez popkulturę.
W skład grupy wchodzą: Katarzyna Chmara, Alicja Dobrowolna, Karolina Pańczyk, Agnieszka Kuśmirak, Beata Różalska i Małgorzata Różalska.

- Alena Yanukovich – białoruska artystka i aktywistka. Prowadzi warsztaty tworzenia tradycyjnych słowiańskich lalek od kilku lat. Na co dzień pracuje w Bibliotece Sopockiej jako bibliotekarka oraz koordynatorka wydarzeń skierowanych do rosyjskojęzycznych mieszkańców Trójmiasta. Zajmuje się również projektami przede wszystkim dla dzieci i nastolatek z doświadczeniem migracyjnym, takimi jak „Poczytam Ci, kotku", „Dasz radę!". Opowiada o kulturze innych krajów, m.in. w ramach projektu „(Nie)Obca kultura". Lokalna przewodniczka Instytutu Kultury Miejskiej – prowadzi wycieczki w języku rosyjskim i polskim. Organizatorka oraz współorganizatorka wielu solidarnościowych akcji dotyczących Białorusi. Brała udział w kilku edycjach projektu ECS „Zrozumieć Sierpień".

- Małgorzata Różalska – improwizatorka, reżyserka, trenerka improwizacji. Jedna z prekursorek tej formy teatralnej w Polsce. Uczyła się i występowała na deskach teatrów w 18 krajach – od USA po Australię. Od 15 lat prowadzi warsztaty ze sztuki improwizacji na Uniwersytecie Gdańskim.

- Basia Grabowska – feministka, edukatorka. Prezeska i inicjatorka kulturalno-społeczno-feministycznego stowarzyszenia „Babizna". Absolwentka zarządzania instytucjami artystycznymi, studentka psychologii. Doświadczenie pracy z dziećmi zdobywa w Akademii Dobrej Edukacji.

- Joanna Bronisławska (Asi Mina) – artystka, muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Związana z wytwórnią niezależną mik.musik.! Członkini zespołów Mołr Drammaz i The Complainer. Swoją pierwszą solową płytę „Wszystko mam! Tylko gdzie?" wydała w 2006 roku. Od ponad 20 lat zajmuje się pozasystemową edukacją muzyczną. Była zaangażowana m.in. w polsko-islandzki projekt artystyczny Ultima Thule – Efter Sóley Asi Kids, realizowany przez Filmotekę Narodową i Akademię Filmową w Reykjaviku czy cykl audycji dla dzieci i rodziców „Aukso4Kids" we współpracy z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Obecnie wspólnie z instytucją kultury Katowice Miasto Ogrodów tworzy Muzykodrom – stacje lotów dla muzycznych, miejsce, w którym odbywają się cykliczne warsztaty pracy z dźwiękiem.

- Kseniya Kysylychyn – ukraińska piosenkarka, poetka oraz performerka. Studentka filologii germańskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Założycielka zespołu Rybońka, w którym gra, śpiewa i tworzy utwory.

- Marcin Riegel – charakteryzacją zajmuje się od 16. roku życia. Ukończył Studium Wizażu i Stylizacji w Gdyni. Z zamiłowania Cosplayer, zdobywca wielu nagród w tej dziedzinie podczas cenionych imprez branżowych. Jego sztandarową kreacją pozostaje postać Pennywise'a, bohatera filmu na podstawie powieści Stephena Kinga „To".

- Iga Kaliszuk – członkini stowarzyszenia kulturalno-społeczno-feministycznego „Babizna", producentka i koordynatorka festiwalu Gdynia Design Days 2022. Absolwentka zarządzania instytucjami artystycznymi, obecnie studentka ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku zarządzanie kulturą. Od ponad 10 lat związana z wolontariatem międzynarodowym, gdzie była organizatorką spotkań językowych oraz aktywności dla dzieci i młodzieży.

- Aleksandra Zdunek – studentka kulturoznawstwa ze specjalizacją kultura audiowizualna. Uczestniczka kursu w szkole rysunku Domin. Camp liderka obozów wolontariackich w świetlicach dla młodzieży. Pracowała jako animatorka zabaw dla dzieci na wydarzeniach okolicznościowych.

- Krzysztof Dziwny Gojtowski – założyciel i lider Teatru Korkoro, innowator społeczny. Zrealizował szereg spektakli i widowisk ulicznych na terenie całej Europy. Nominowany do „Osobowości Roku 2018″ w kategorii kultura, kapituły Dziennika Bałtyckiego.
Stowarzyszenie Teatralno-Edukacyjne Korkoro – stowarzyszenie zrzeszające aktorów, plastyków, śpiewaków, badaczy historii i literatury, animatorów, a także inne osoby poszukujące wolności przez sztukę. Organizuje największe, w skali Europy, parady uliczne.

- Jerz Igor – zespół założony w Warszawie w 2014 roku, przez Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa. Ich wspólna przygoda muzyczna rozpoczęła się od okolicznościowego pomysłu na nagranie płyty z kołysankami dla mającego się urodzić syna Jerzego. Projekt przeobraził się w regularnie koncertujący zespół, grający dla młodszych i starszych. Na swoim koncie mają już trzy płyty: „Mała Płyta", „Zimą" oraz „Wyspa". Występują zarówno na scenach wielkich festiwali, jak i w małych lokalnych bibliotekach. Ich koncerty wzbogacone są o scenografię autorstwa Marty Krześlak – absolwentki pracowni multimediów w Łodzi, której projekty wyróżniają się niepowtarzalnym stylem. Artystka w fantazyjny sposób wykorzystuje znalezione obiekty i nadaje im nowy, inny charakter. Jej prace nawiązują do marzeń, wspomnień i absurdalności ludzkiego działania.

Paulina Popiół
Gdański Teatr Szekspirowski
15 czerwca 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia