Szekspir w plenerze, Al Pacino w teatrze

jesienne spektakle w TVP

Ludzkie dramaty, miłości i śmierć. A wszystko z wielką historią w tle. Tak w największym skrócie można podsumować premiery teatru telewizji, przez niektórych nazywanego największą sceną Europy Środkowej.

Mimo kryzysu i politycznych zawirowań wokół telewizji publicznej redakcja teatru przygotowała na nadchodzącą jesień kilkanaście spektakli, w tym cztery premiery. Będą to: „Warszawa”, „Teorban”, „Gry operacyjne” oraz „Kupiec wenecki”. 

„Warszawa” (emisja 7 września) to autorski spektakl Andrzeja Strzeleckiego zrealizowany z myślą o 70 rocznicy II wojny światowej, w którym usłyszymy największe szlagiery przedwojennej stolicy w wykonaniu m. in. Bohdana Łazuki. Sztuka przeniesie nas w czasy 20-lecia i wprowadzi w klimat, zarówno ówczesnych warszawskich elit, jak i mieszkańców Powiśla. W obsadzie cała plejada polskich aktorów, m.in.: Stanisława Celińska, Marian Kociniak, Beata Ścibakówna, Krzysztof Stelmaszyk, Sławomir Orzechowski, Przemysław Sadowski, Piotr Machalica, Krzysztof Tyniec, Wiktor Zborowski, Marta Żmuda Trzebiatowska, Mateusz Damięcki. 

„Teorban” (emisja 14 września) to sztuka Christiana Siméona w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz przygotowana w związku z rocznicą ataku na World Trade Center, gdzie pracuje jeden z głównych bohaterów. Jego narzeczona (Magdalena Walach) usiłuje połączyć się z nim telefonicznie i namówić do przywiezienia jej kluczy od mieszkania. Mężczyzna wybiera się w drogę, ale tak jak wielu innych, nie zdąża uciec z płonącego budynku...W obsadzie, prócz Magdaleny Walach, Marzena Trybała, Rafał Maćkowiak, Michał Żurawski, Bożena Stachura, Andrzej Mastalerz, Katarzyna Skarżanka. 

„Gry operacyjne” (emisja 26 października) z kolei znów przeniosą nas w problematykę rodzimych dramatów. Ten autorski, wyreżyserowany przez Agnieszkę Lipiec Wróblewską, spektakl opowiada autentyczną historię małżeństwa Polki z hinduskim uczonym Peterem Rainym. Badał on historię polskiego kościoła, jednocześnie działając w opozycji demokratycznej, a ćwierć wieku potem dowiedział się, że jego żona była aktywnym współpracownikiem SB, donoszącym o każdym jego kroku. Słowem polskie „Życie na podsłuchu”. W obsadzie m.in. : Magdalena Cielecka, Konrad Imiela, Krzysztof Gosztyła, Wojciech Zieliński, Maria Seweryn, Henryk Talar, Jacek Braciak, Krzysztof Wakuliński, Małgorzata Pieczyńska, Kinga Ilgner. 

W ramach sceny świata zobaczymy natomiast zagraniczną inscenizację „Kupca weneckiego” Williama Szekspira (emisja: 23 listopada) w reżyserii Michaela Radforda. W główną rolę żydowskiego kupca wyobcowanego w realiach renesansowej Wenecji i dominującego chrześcijaństwa wcieli się sam Al Pacino. Akcja spektaklu rozgrywać się będzie nie tylko w pięknych zabytkowych wnętrzach, ale także w plenerach. 

Wszystkie przedstawienia emitowane będą w poniedziałki o 21.15 w TVP1.

Iwona Aleksandrowska
TVP, Dziennik
22 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...