Szeroki kontekst twórczości Chopina

15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa" - „Od Chopina do Moniuszki"

Wczoraj rozpoczął się 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa" - „Od Chopina do Moniuszki" [14.08-1.09.2019]
Jednym z najważniejszych wątków programowych tej edycji jest jubileusz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki: usłyszymy cztery opery w wersji koncertowej, w tym „Straszny dwór" i „Flisa", a także dzieła Jana Stefaniego i Giuseppe Verdiego; ponadto w programie m.in. Pieśni Moniuszki i jego pełna wdzięku muzyka fortepianowa.

Festiwal gości w tym roku wielu znakomitych muzyków z Japonii – w roku 100. rocznicy nawiązania stosunków bilateralnych. Szczególnie wymowne będą koncerty połączonych orkiestr Hiroshima Symphony Orchestra i Sinfonii Varsovia oraz występ legendarnego Bach Collegium Japan, które po raz pierwszy w swojej historii wykona dzieła Fryderyka Chopina.

Festiwal „Chopin i jego Europa" organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina jest objęty honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, mecenasem Festiwalu jest PKN Orlen, a partnerem głównym – Totalizator Sportowy.

Formuła Festiwalu obejmuje szeroki kontekst twórczości Chopina; duży nacisk kładziony jest na promocję muzyki polskiej – także, a może przede wszystkim, tej rzadziej wykonywanej – w tym roku usłyszymy m.in. utwory Jakuba Gołąbka, Karola Kurpińskiego, Marii Szymanowskiej, Józefa Elsnera, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Nowakowskiego; sensacyjne zapowiada się Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego w interpretacji Aleny Baevej i Orkiestry XVIII wieku. Jednym z rysów charakterystycznych Festiwalu jest powrót do oryginalnego brzmienia z epoki, co jest możliwe dzięki zaproszeniu podobnie do lat ubiegłych znakomitych zespołów i solistów specjalizujących się w wykonawstwie „historycznie poinformowanym".

Dzieła operowe i oratoryjno-kantatowe

Inauguracja festiwalu odbędzie się w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie – tu, przed sercem Chopina, zabrzmi Requiem Cherubiniego – arcydzieło cenione przez całe pokolenia genialnych kompozytorów oraz jeden z lepszych polskich utworów wokalno-instrumentalnych XIX wieku – Te Deum Kurpińskiego. Kolejnego dnia - 15 sierpnia - zespoły Collegium Vocale oraz Collegium 1704 pod dyrekcją Václava Luksa wraz z solistami wykonają operę „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Jana Stefaniego (z librettem Wojciecha Bogusławskiego), uznawaną za pierwszą polską operę narodową. Koncert połączony jest z premierą albumu z nagraniem Krakowiaków – pierwszego studyjnego kompletnego nagrania dzieła na instrumentach historycznych – właśnie w interpretacji Václava Luksa, jego zespołów i grona solistów z Polski i Czech – z udziałem znakomitych polskich aktorów.

Fabio Biondi z Europą Galante po międzynarodowym sukcesie „Halki" (we włoskiej wersji językowej) sięgnął po Moniuszkowskiego „Flisa" (16 sierpnia), który zabrzmi w niezwykle interesującej konfrontacji z „Korsarzem" Giuseppe Verdiego (24 sierpnia). W obu operach zaśpiewają wybitni soliści, m.in. Mariusz Godlewski, Ewa Tracz, Matheus Pompeu i Aleksey Bogdanov, a także „rezydencjalny", już od dawna współpracujący z Europa Galante, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, kierowany przez Violettę Bielecką.

Związana w wyjątkowy sposób z warszawskim Festiwalem legendarna Orkiestra XVIII Wieku wykona pod dyrekcją Grzegorza Nowaka „Straszny dwór" Moniuszki (25 sierpnia) oraz dwa koncerty (28 i 30 sierpnia) z udziałem znakomitych solistów: Aleny Baevej, Vadyma Kholodenki, Kristiana Bezuidenhouta i Erica Hoepricha – „potrójny" występ zespołu na tegorocznym festiwalu zaznaczy w symboliczny sposób 30-lecie występów Orkiestry XVIII Wieku w Polsce.

100-lecie nawiązania dyplomatycznych stosunków polsko-japońskich

W marcu 2019 roku minęło 100 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Z tej okazji na Festiwalu zagoszczą japońscy soliści, znakomite orkiestry i dyrygenci. Koncerty 17 oraz 18 sierpnia realizowane są w ramach projektu „Muzyka dla pokoju". Połączone zespoły Hiroshima Symphony Orchestra i Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Kazuyoshiego Akiyamy i Tatsuya Shimony wykonają utwory Beethovena, Moniuszki, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego, Dai Fujikury i Fryderyka Chopina.

19 i 21 sierpnia to koncerty znakomitego Bach Collegium Japan Masaakiego Suzukiego: zespół na specjalną prośbę dyrektora Festiwalu po raz pierwszy w swojej historii sięgnie po dzieła Chopina: Koncert e-moll wykona Tomasz Ritter, zwycięzca 1. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, a Koncert f-moll wybitna japońska pianistka Akiko Ebi.

Partnerzy Festiwalu

Festiwal „Chopin i jego Europa" od lat może liczyć na wsparcie sponsorów i partnerów, bez których realizacja wydarzenia nie byłaby możliwa. Festiwal jest objęty mecenatem PKN Orlen, który wspiera działalność Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina od dawna – już pierwsze odsłony Festiwalu odbyły się przy wsparciu naftowego giganta. Do tej pory aż 6 odsłon Festiwalu „Chopin i jego Europa" było współfinansowanych przez PKN ORLEN. Totalizator Sportowy również od kilku lat jest partnerem głównym największego festiwalu muzycznego w Warszawie.

W trakcie wydarzenia wybitni artyści przybywający do Warszawy przemieszczają się po stolicy ekskluzywnymi samochodami marki LEXUS.

„Chopin i jego Europa" to:

• muzyczne rarytasy,
• muzyka polska – także mniej znana,
• specjalne projekty,
• wykonawstwo historyczne,
• wybitna pianistyka i znakomite zespoły,
• festiwalowe debiuty i powroty.

 Dyrektor Artystyczny Festiwalu „Chopin i jego Europa" – Stanisław Leszczyński.

(-)
Materiał organizatora
14 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia