Sześć premier i dużo muzyki

Rok 2021 w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy

Można powiedzieć, że w roku 2021 nad Teatrem Kameralnym w Bydgoszczy nie tyle przemknęła szczęśliwa gwiazda, co podjęła decyzję, by pozostać na dłużej.

Ale od początku. Premierowy spektakl „Nowe szaty Tindi Elli" w reżyserii Anny Wolszczak, był pierwszym, jaki wystawiono w oddanym do użytku, nowym gmachu Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej. Było to w dniu 6 listopada 2021 roku i datę tę należałoby przyjąć jako otwarcie teatru w swojej siedzibie. I trzeba przyznać, że było to dobra decyzja, żeby spektakl ten zainaugurował nową scenę teatralną. I to ze względu na jego reżyserię, muzyczną formułę, jak i na literackie przeniesienie baśniowych motywów do współczesnych realiów świata młodych ludzi. Plastikowa królowa wyspy Instagramija, odzyskuje utraconą osobowość i sztuczność świata wirtualnego zamienia na życie w realu. Zarówno realizatorzy jak i wykonawcy w znakomitej formie.

Lecz w listopadzie odbyły się jeszcze dwie premiery, mające wspólny klucz do świata i jego problemów, dotykających współczesne dzieci i młodzież. Pierwsza, „Adonis ma gościa" w reżyserii Jakuba Szydłowskiego miała miejsce w dniu 26 listopada br. i olśniła młodych widzów swoim rozmachem – reżyserskim, muzycznym, aktorskim i plastycznym. Feeria dynamicznych dźwięków, tworzyła razem z tylko dwoma aktorami wystrzałową fuzję, porywającą dzieci na widowni. Problem inności, wzajemnej akceptacji, uwierzenia we własne siły i prawo do wyboru w życiu poderwały do lotu papugę Adonisa!
I sześć dni później kolejna premiera. Tym razem po raz pierwszy zaprezentowano formę monodramu muzycznego, którym zainaugurowano działalność małej teatralnej sceny również w odrestaurowanym „Domku rybaka". Spektakl „Te sprawy" w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego porusza problemy dorastania, dojrzewania dziewczyny. Dotyka relacji między dorosłymi a dziećmi. Warto dodać, że monodram bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Te trzy listopadowe premiery były mocnym punktem w tegorocznym repertuarze Teatru Kameralnego, a także miały wspólny mianownik, którym były problemy, wobec których staje najmłodsze i młode pokolenie.

Cofnijmy się jednak w czasie, by przypomnieć, że 6 marca 2021 roku widzowie obejrzeli polską prapremierę spektaklu muzycznego „Wyspa / Islander" w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. Spektakl został zaprezentowany na scenie Sali Kameralnej w Operze Nova.

Libretto przetłumaczyła Pola Sobaj – Mikołajczyk, którego literackość fantastycznie harmonizowała z muzyką skomponowaną przez Finna Andersona. Przedstawienie posiadające piękne humanistyczne przesłanie obrazujące sens codzienności zostało znakomicie osadzone w warstwie muzycznej! Zastosowana tu brawurowo technologia muzycznej pętli zaimponowała młodym widzom i po prostu ich uwiodła.

Sezon 2020/2021 zamknął spektakl przedstawiony w dniu 18.06. 2021, pt. „Dziewczynka z herbacianych pól" w reżyserii i adaptacji Arkadiusza Klucznika, który zaprosił młodych widzów do świata egzotyki azjatyckiej, dbając o jego każdy szczegół. I w tym zawiera się jego wyjątkowość, ponieważ reżyser zaprosił do jego realizacji artystów z kręgu kulturowego Azji. Dzięki temu widzowie czuli się jak w prawdziwym egzotycznym teatrze na wyspach Indonezji. I właśnie spektakl ten reprezentował po raz pierwszy Teatr Kameralny na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „SPOTKANIA" organizowanego przez Teatr Baj Pomorski w Toruniu, w październiku 2021r. I przywiózł do Bydgoszczy dwie nagrody – za najlepszą muzykę dla kompozytora Dawida Martina oraz za lalki i ich inscenizację.

Natomiast sezon teatralny 2021/2022 w dniu 25.09.2021 r. otworzył premierowy spektakl „Nina i Paul" w reżyserii i adaptacji Rafała Matusza. Jak rodzi się przyjaźń w codziennych, szkolnych, rodzinnych realiach pomiędzy dziewczyną i chłopakiem? W bardzo interesujący sposób realizatorzy i aktorzy odpowiadają na to pytanie. A do tego widzów urzeka stylistyczna jednorodność. I muzyka, przemawiająca brzmieniem do kilkunastolatków.

I tak, Teatr Kameralny z ciekawymi koncepcjami reżyserskimi, z grą aktorską, z pomysłami scenograficznymi oraz kostiumowymi i choreograficznymi idealnie wpisuje się w „artystyczną wizytówkę" Bydgoszczy.

A do tego warto jeszcze dodać liczne i ciekawe okołoteatralne projekty. Kierownik literacki Teatru Kameralnego, Szymon Jachimek zdobył I miejsce za sztukę „Czy wiesz, kto mieszka pod ósemką" w otwartym konkursie na utwór dramatyczny dla projektu „TEATROTEKA" zorganizowany przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Natomiast autorka plakatów spektakli Teatru Kameralnego, Joanna Rusinek zdobyła nagrodę w kategorii „Okładki" w Konkursie European Newspaper Award w roku 2021.

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Bydgoszcz
7 stycznia 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia