Sześcioro reżyserów w konkursie Interpretacji
XIV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej InterpretacjeSpektaklem mistrzowskim "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" Narodowego Starego Teatru im. Modrzejewskiej w Krakowie rozpocznie się w sobotę w Katowicach 14. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje".
Festiwal będzie się odbywać w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, studiu Telewizji Katowice oraz w sali koncertowej Centrum Kultury Katowice. Jak co roku będzie miał charakter konkursu oraz pokazu spektakli mistrzowskich.
W ramach inauguracji i zakończenia Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" zostaną zaprezentowane dwa spektakle mistrzowskie. Imprezę otworzy spektakl "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, a zakończą "Bracia Karamazow" w reżyserii Janusza Opryńskiego z Teatru Provisorium w Lublinie.
W części konkursowej komisja kwalifikacyjna "Interpretacji" wybierze pięć przedstawień konkursowych z całej Polski zrealizowanych przez twórców, od których debiutu nie minęło więcej niż 15 lat i których premiery odbyły się nie wcześniej niż w ubiegłym sezonie teatralnym. Dodatkowo komisja dziennikarzy i obserwatorów życia teatralnego w województwie śląskim zgłasza do konkursu spektakl reprezentujący ten region.
Twórcy, którzy wystartują w tym roku w konkursie, są już znani festiwalowej publiczności. Do Katowic przyjadą w tym roku: Barbara Wysocka ze spektaklem "Lenz" przygotowanym w Teatrze Narodowym w Warszawie, Weronika Szczawińska z "Jak być kochaną" Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Słowackiego w Koszalinie, Marcin Liber z "III furiami" Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, Wojtek Klemm z "Judytą" Teatru Współczesnego w Szczecinie, Michał Zadara z "Wielkim Gatsbym" Teatru Polskiego im. Konieczki w Bydgoszczy. Z województwa śląskiego w konkursie wystartuje Monika Strzępka z "Położnicami szpitala św. Zofii" Teatru Rozrywki w Chorzowie.
Ubiegłoroczną nowością imprezy były dwa składy jury: obok pięciu wybitnych postaci współczesnej kultury teatralnej o przyznaniu własnej nagrody decydowało także pięciu widzów. W tym roku będzie tak samo. Pięcioosobowe "społeczne jury" składające się z widzów wybrano spośród 29 osób. "Wyłonieni zostali w castingu. Przysyłali do nas drogą mailową swoje aplikacje, po czym wybrane osoby zostały zaproszone na rozmowy. Tak wyłoniliśmy pięć osób, są wśród nich specjalista ds. PR, student prawa, nauczyciel, właściciel prywatnej agencji i aktor-polonista" - powiedział PAP w czwartek Remigiusz Turlej z Biura Organizacyjnego Festiwalu "Interpretacje".
Jurorzy głównego konkursu będą wybierać najlepszy spektakl dysponując pięcioma sakiewkami o zawartości 10 tys. zł każda. W tym roku - zgodnie z własną oceną i uzasadnieniem - dysponować nimi będą: reżyserka teatralna i filmowa Izabella Cywińska, kompozytor Zygmunt Konieczny, scenografka Justyna Łagowska, reżyser teatralny Janusz Opryński z Teatru Provisorium w Lublinie oraz aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna Ewa Skibińska.
Reżyser, który dostanie od nich co najmniej trzy sakiewki, zdobędzie główną nagrodę festiwalu - statuetkę "Laur Konrada", upamiętniającą wybitnego reżysera Konrada Swinarskiego.
Podczas festiwalu swojego laureata wyłonią także widzowie w konkursie publiczności. Nagrodą dla niego będzie 10 tys. zł ufundowane przez marszałka województwa śląskiego.
Wśród imprez towarzyszących zaplanowano m.in. spektakle: "Hamlet" Radosława Rychcika z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach i "Leningrad" Łukasza Czuja z Centrum Sztuki Impart.
Festiwal potrwa od soboty do 18 marca.