Sznur zagra w Lublinie

14. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne

W Lublinie podczas Konfrontacji Teatralnych wystąpi z koncertem Siergiej Sznurów, zwany Sznurem, najbardziej rozpoznawalna postać muzycznej sceny alternatywnej Rosji.

Program tegorocznych Konfrontacji ukierunkowany jest na współczesny teatr rosyjski i spięty dwoma muzycznymi spektaklami związanymi z twórczością legendarnego piosenkarza rosyjskiego Siergieja Sznurowa, zwanego Sznurem, założyciela i lidera grupy Leningrad. Nikt nie ma wątpliwości, że to najbardziej rozpoznawalna postać muzycznej sceny awangardowej Rosji. Nie da się Sznurowa porównać z żadną naszą postacią rynku muzycznego, gdyż nikt po prostu nie zgromadził tak licznej jak Sznurów publiczności. 

Wielki talent łączy Sznurów z zachowaniem, które zwykło nazywać się wulgarnym, prowadzi "mało higieniczny tryb życia" - i za to jest uwielbiany. Studiował trochę na politechnice i... akademii teologicznej, apotem imał się różnych zajęć, był stróżem, tragarzem, szklarzem, aż w 1991 r. zajął się muzyką. Założył hardcorowy zespół Alkorepica, następnie grupę techno Ucho van Gogha, aż w końcu sławny Leningrad. 

Leningrad koncertował kilka razy w Polsce, ostatnio przed rokiem, zbierając świetne opinie. Samego Sznurowa na jednej z konferencji prasowej zapytano, jak trafił do muzyki, Muzyk odpowiedział: - Po prostu, nie lubię pracować. Mogę robić wszystko, żeby nie pracować. 

Na uwagę, że swą popularność zawdzięcza zapewne wulgarności, odpowiedział: - Nigdy o tym nie myślałem. Wulgarnym można nazwać to, co mówią pan Bush i pan Putin. 

Przed rokiem Sznurów rozwiązał Leningrad, organizując nowy projekt muzyczny Rubl. Zainteresował się również filmem. Paradoksalnie, największą popularność zdobyłajego muzyka do filmu "Bumer", do której skomponował... dzwonek telefonu komórkowego. Natychmiast melodyjka stała się najpopularniejszą w Rosji, odtwarzały ją miliony telefonów. 

Leningrad grał muzykę ska. Zaczynał od małych klubów, aby wejść na stadiony, nieustannie zachowując opinię najbardziej bezkompromisowej grupy undergroundowej. Po utwory Sznurowa sięgnął wrocławski Teatr Piosenki - i przygotował spektakl pod tytułem "Leningrad". Składają się nań prezentowane po raz pierwszy po polsku piosenki Sznurowa. Jak zapowiada teatr, polski słuchacz znajdzie w nich coś z klimatu Kazika Staszewskiego czy Macieja Maleńczuka. "Piosenki Sznurowa to z jednej strony przewrotne, dekadenckie teksty, często niestroniące od wulgaryzmów, z drugiej zaś ostra energetyczna muzyka, łącząca w sobie elementy rocka, ska i punku - wciągająca w szaleńczy wir od pierwszych taktów" - zapowiada teatr. 

Spektakl oparty na piosenkach Sznurowa zostanie zaprezentowany w ramach Konfrontacji 30 września o godz. 20 w ACK UMCS Chatka Żaka - jako wydarzenie otwierające festiwal. Na scenie zobaczymy Mariusza Kiljana i Tomasza Marsa, zagra zespół w składzie: Krzysztof Łochowicz (gitary, banjo), Marek Henryk Mars (kontrabas, gitara basowa), Marek Krupa (saksofon, akordeon, piano), Damian Mielec (perkusja, instrumenty perkusyjne). 

Natomiast 3 października festiwal zamknie koncert grupy Rubl [na zdjęciu], nowej formacji założonej przez Siergieja Sznurowa. Grupa Rubl powstała jesienią 2008 r, W składzie zespołu znalazło się pięciu członków grupy Leningrad. Sznurów gra na gitarze elektrycznej, Andriej Antonienko na syntezatorze, Denis "Dens" Możin na bębnach, Konstantin Limonow - również na gitarze. Niedawno do grupy dołączył Aleksiej Kaniew. Dzikość i żar łączą się z surowym minimalizmem - głównym przesłaniem społeczno-muzycznym. Rubl jest częstym gościem petersburskich i moskiewskich klubów muzycznych, gdzie odnosi ogromny sukces, choć - rzecz jasna - nie bez skandalu.

Grzegorz Józefczuk
Gazeta Wyborcza Lublin
22 września 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...