Sztuka i jej chwyty
15. Festiwal Sztuk Przyjemnych i NieprzyjemnychProgram 15. Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych ułożono pod hasłem "Estetyka współczesnego teatru". 2 marca podyskutują o nim teatrolodzy, krytycy i artyści.
Panel rozpocznie się o godz. 12 w foyer Teatru Powszechnego (ul. Legionów 21). Do udziału zaproszono prof. Annę Kuligowską-Korzeniewską i prof. Jana Ciechowicza z Uniwersytetu Łódzkiego, a także Joannę Derkaczew z "Gazety Wyborczej" i Jacka Sieradzkiego z "Dialogu". Dyskutanci prześledzą zmiany, jakim język teatru podlega po przełomie 1989 roku. Zastanowią się m.in., do czego dążą realizatorzy, posługując się gadżetami popkultury, czy popularna poetyka agresji stała się tylko chwytliwym wytrychem na widza, czy mija etos wielkich scenografów. A także w jaki sposób estetykę teatru determinuje forma filmowa i multimedia, jak wyglądają zabiegi twórców polskich na tle doświadczenia teatrów zagranicznych. Spotkanie poprowadzi Dominika Łarionow.
Konferencja to niejedyne wydarzenie towarzyszące festiwalowi. Od 26 lutego na planszach urzędu miasta można oglądać zdjęcia dokumentujące kolejne edycje festiwalu. Otwarto też ekspozycję na temat twórczości Edwarda Kłosińskiego, wybitnego operatora i reżysera świateł wielu spektakli. Filmowe osiągnięcia Kłosińskiego zaprezentuje prof. Maria Kornatowska podczas przeglądu w Muzeum Kinematografii (14-15 marca) i zaplanowanego w tym samym miejscu spotkania z udziałem reżyserów światła, operatorów i reżyserów (16 marca, godz. 17). Godzinę wcześniej w Alei Gwiazd zostanie odsłonięta gwiazda Edwarda Kłosińskiego. Z łódzkimi teatromanami 19 marca spotka się Andrei Serban, reżyser "Spowiedzi w Tanacu" Teatru Odeon z Bukaresztu, najbardziej rozpoznawalny na świecie inscenizator rumuński.