Sztuka, która uzależnia

19. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

Jak co roku w Poznaniu odbędzie się wielkie święto teatru, tańca, muzyki i filmu. 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA potrwa od 23 do 27 czerwca.

Ostry rock

MALTA zaczynała jako festiwal teatralny, ale od lat konsekwentnie poszerza formułę, prezentując najciekawsze zjawiska z innych dziedzin sztuki.

Niezwykle mocna będzie część muzyczna. 23 czerwca po raz pierwszy w Polsce wystąpi gwiazda i legenda industrialnego rocka — Nine Inch Nails. W pozostałe dni w klubie festiwalowym będzie można posłuchać Ye Solar, Snowman, Zespołu Reprezentacyjnego, Pati Yang i The Irrepressible.

Post scriptum tegorocznej MALTY będzie koncert długo oczekiwanej w Polsce grupy Jane\'s Addiction, która po burzliwych rozstaniach i powrotach, znowu ruszyła w światową trasę. Tym razem nie ominie Polski. Wystąpi w Poznaniu 8 lipca. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie show Peaches, jednej z najbardziej oryginalnych i kontrowersyjnych artystek muzyki alternatywnej.

Program „Stary Browar Nowy Taniec” uświetni pierwsza w Polsce wizyta Raimunda Hoghe, jednego z najważniejszych dziś tanecznych twórców europejskich. Jego poetyckie spektakle łączą osiągnięcia i doświadczenia klasycznego teatru tańca Piny Bausch z najnowszymi tendencjami w choreografii określanymi minimalizmem. Pokaże się Nigel Charnock, współtwórca DV8 Physical Theatre, Simone Aughterlony ze Szwajcarii, Irańczyk Hoomana Sharifi i Yasmeen Godder z Tel Avivu.

Prapremiery

Wydarzeniem teatralnym będzie współprodukowane przez MALTĘ przedstawienie zespołu Compagnia Pippo Delbono „La Menzogna”. Delbono, „ostatni w Europie magik teatru”, jak go nazwał Ludwik Flaszen, snuje od lat na scenie opowieść o chorobie, cierpieniu, samotności, śmierci i wykluczeniu. „La Menzogna” pokazuje pustkę życia bogatych i trud egzystencji ludzi pracy, którzy mając najmniej powodów do szczęścia - wiedzą czym jest czysta radość z najprostszych rzeczy.

Druga przygotowana na festiwal premiera to tango operita Astora Piazzolli „Maria de Buenos Aires” Małgorzaty Dziewulskiej. Reżyserka chce opowiedzieć o bólu, potępieniu i odkupieniu, a także o sile tanga, które jak żaden inny taniec wyraża gwałtowność i subtelność uczuć.

Pozostałe współprodukcje MALTY, które będą miały swoje premiery na festiwalu, to „Aleksandria” Teatru Usta Usta Republika oraz będący jeszcze w fazie przygotowań, nowy spektakl reżyserowany przez Lecha Raczaka działającego pod szyldem Asocjacja 2006 „pospolitego ruszenia artystów”.

Grotowski i Caligula

Ciekawie zapowiada się przedstawienie „Caligula” słoweńskiego reżysera Tomaža Pandura. Spektakl odwołujący się do dramatu Alberta Camusa proponuje inne spojrzenie na historię trzeciego cesarza Rzymu. Opowiada o cenie, jaką przychodzi płacić tym, którzy dążą do doskonałości. Kaligula nie tylko został brutalnie zamordowany, ale i na wieki oczerniony przez Swetoniusza.

W programie teatralnym MALTY znajdą się również występy Compagnie Tuig, Teatru Palmera Eldritcha, Kompanii Doomsday, Harakiri Farmers, Porywaczy Ciał, a także tegorocznych finalistów konkursu Nowe Sytuacje: zespołów Pieczona Buła, Oprawcy, Movements Factory, Teatr Ba-Ku oraz Orkiestra L\'auttuno. Teatr Polski z Poznania przypomni premiery ostatniego sezonu — „Mykwę”, „Szarańczę”, „Walizkę”, „Kiedy świat był młody” i „Panny z Wilka”.

Zaplanowano szereg wydarzeń poświęconych Jerzemu Grotowskiemu, między innymi konferencję z udziałem przedstawicieli Instytutu Grotowskiego, wystawę fotografii na Starym Rynku oraz pokazy filmów. A Compagnia Laboratorio di Pontedera przedstawi „Amleto” w reżyserii Roberto Bacii, który w latach 80-tych po raz pierwszy zaprosił twórcę Teatru Laboratorium do Pontedery.

Szczegółowe informacje na: www.malta-festival.pl

Jacek Cieslak
Rzeczpospolita
29 maja 2009

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia