Sztuka potrafi przezwyciężyć traumatyczne przeżycia

Brave Kids w ramach Brave Festival

Tegoroczna, trzecia już, edycja BRAVE KIDS - międzynarodowego programu edukacyjnego - odbędzie się w dniach 20 czerwca - 3 lipca we Wrocławiu i Szczecinie. Zaproszonych jest 18 grup z różnych części świata m.in. z Chin, Zimbabwe, Białorusi, Tanzanii, Izraela, Rumuni, Norwegii i Czech. Tradycyjnie, organizatorzy szukają domów dla odważnych gości.

Projekt BRAVE KIDS jest częścią BRAVE FESTIVAL – festiwalu przeciw wypędzeniom z kultury, który w lipcu wystartuje we Wrocławiu już po raz ósmy.
Poza Wrocławiem, festiwal będzie miał miejsce w Szczecinie, a także Krośnicy, miasteczku na Dolnym Śląsku, w którym dzieci pracować będą wspólnie nad spektaklem finałowym.

BRAVE KIDS odbędzie się w dniach 20 czerwca - 3 lipca, równolegle w dwóch miastach – po raz trzeci we Wrocławiu i po raz pierwszy w Szczecinie. Zaproszonych jest 18 grup z różnych części świata m.in. z Chin, Zimbabwe, Białorusi, Tanzanii, Izraela, Rumuni, Norwegii i Czech. Mimo faktu, że wiele z nich boryka się z poważnymi problemami jak wykluczenie społeczne czy bieda, pozostają pełne radości i ciekawości świata, dlatego pobyt w Polsce ma im dostarczyć jak najwięcej pozytywnych wrażeń.

Wrocławskie warsztaty każdej z grup wraz ze spektaklem prezentującym przedstawicieli uczestniczących państw odbywać się będą w klubie Formaty na Muchoborze Wielkim i w namiocie cyrkowym rozstawionym na Brochowie. Równolegle sześć grup dziecięcych odbywać będzie warsztaty w Szczecinie, w siedzibie Inkubatora Kultury oraz w Willi Lentza, a pokazy grup będzie można obejrzeć 23 czerwca na Różance i w Teatrze Lalek "Pleciuga". Następnie, 2 lipca,  ponad 120 uczestników ze Szczecina i Wrocławia spotka się w dolnośląskich Krośnicach, gdzie wspólnie przygotują spektakl finałowy. Zostanie on zaprezentowany najpierw widzom z Krośnic i okolicznych miejscowości, a później podczas finału 8 edycji BRAVE FESTIVAL „Wtajemniczenia kobiet” we Wrocławiu. Co ważne, dzięki swojemu przedstawieniu oni także przyczynią się do pomocy innym dzieciom rozrzuconym po świecie. Cały dochód z biletów Brave Festival przeznacza na cele charytatywne. Jak co roku beneficjentem wydarzenia będzie organizacja pozarządowa Rokpa International niosąca pomoc dzieciom w Tybecie, Nepalu oraz krajach Afryki.

Organizatorzy wierzą, że sztuka potrafi przezwyciężyć traumatyczne przeżycia i wyzwolić z niszczących cywilizacyjnych ograniczeń i jednocześnie wnieść w życie dzieci mnóstwo radości. Dlatego jako podstawowy środek dialogu proponują swoim małym gościom warsztaty artystyczne. Młodzi artyści pod okiem pedagogów poprowadzą dla siebie nawzajem zajęcia artystyczne według zasady „Dzieci uczą dzieci”.

W odpowiedzi na zaproszenie Stowarzyszenia Kultury teatralnej „Pieśń Kozła” (organizatora Brave Festival i Brave Kids) przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UNESCO projekt BRAVE KIDS w lipcu tego roku zaprezentuje się również  w głównej siedzibie UNESCO w Paryżu przed półtora tysięczną publicznością złożoną m.in. z międzynarodowych delegatów  tej  instytucji.  Następnego dnia odbędzie się Seminarium BRAVE KIDS angażujące zarówno dzieci jak i liderów grup dziecięcych.

Głównym organizatorem BRAVE KIDS (i BRAVE FESTIVAL) jest Anastazja Korczak ze Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” z Wrocławia. W Szczecinie rolę organizatora przyjęło na siebie Stowarzyszenie "Oswajanie Sztuki" reprezentowanego przez Joannę Wojtarowicz, a partnerami przedsięwzięcia są: Szczeciński Inkubator Kultury, Ośrodek Teatralny KANA, Teatr Lalek "Pleciuga" i Szczecińska Agencja Artystyczna.

(-)
Materiały Organizatora
20 czerwca 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...