Sztuka przekracza granice na Brave Festival

12. Brave Festival Przeciw wypędzeniom z kultury. "Outcasts - Wykluczeni"

Po Teatrze 21 oraz Nalaga'at Theater nadszedł czas na poznanie kolejnych artystów Brave Festival 2016, który odbędzie się w dniach 1-16 lipca we Wrocławiu. Tym razem granice zmysłów oraz bariery i ograniczenia społeczne przekroczą: Blind Ballet Company Fernanda Bianchini oraz Pappu i Ram Swaroop.

Poznajmy Blind Ballet Company Fernanda Bianchini (na zdjęciu) oraz Pappu & Ram Swaroop. To artyści, którzy przekraczają bariery i ograniczenia społeczne poprzez sztukę na najwyższym poziomie.

Niepełnosprawność jednego ze zmysłów, jak w wypadku brazylijskiego zespołu tańca klasycznego Fernandy Bianchini, w której tańczą niewidomi, czy przynależność do grupy społecznej uznawanej za gorszą, jak w wypadku hinduskich Cyganów i joginów Pappu i Ram Swaroop, jest we współczesnym świecie jednym z motywów, dla których takich ludzi się nie akceptuje, lęka się ich i stygmatyzuje.

Często to właśnie od tych obcych, innych, ale odważnych i dzielnych ludzi, wychodzi pierwszy impuls, by się do siebie zbliżyć i pokazać, że wszyscy jesteśmy do siebie podobni. Blind Ballet Company Fernanda Bianchini oraz Pappu i Ram Swaroop udowadniają, poprzez wielki talent i nieustającą pracę nad doskonaleniem własnego warsztatu, że ludzi może zbliżyć sztuka wielkiego formatu, że w jej przeżywaniu stanowią jedność. To właśnie ci inni, z innej kultury, z gorszej warstwy społecznej, patrzący na świat tylko "oczami serc", mogą nam podarować coś wyjątkowo cennego - pozytywną moc życia, w każdym jego przejawie. Polscy widzowie będą mieli okazję przekonać się o tym już podczas nadchodzącej edycji Brave Festival, w dniach 1-16 lipca.

Blind Ballet Company Fernanda Bianchini

Zespół niewidomych tancerzy Blind Ballet Company, założony przez tancerkę i psychoterapeutkę Fernandę Bianchini - autorkę pionierskiej metody nauki tańca dla osób niewidomych - działa w Brazylii od 15 lat. Jest jedyną taką grupą baletową na świecie. W spektaklach, obok profesjonalistów, biorą udział również uczniowie z kursów organizowanych przez Stowarzyszenie Baletu i Sztuki Fernandy Bianchini. Zajęcia z baletu klasycznego, tańca, muzyki i teatru są prowadzone dla osób niewidomych, niedowidzących, z niepełnosprawnościami ruchowymi

i intelektualnymi.

Zespół przyjeżdżały podziwiać do So Paulo takie gwiazdy światowego tańca jak Michaił Barysznikow, zespoły Rosyjskiego Baletu Narodowego czy Davida Parsonsa.

Blind Ballet Company Fernanda Bianchini ma w swoim repertuarze klasyczne pozycje, m.in. "Copélia" (2009), "Don Kichot" (2011), "Śpiąca Królewna" (2012), "Paquita" (2014). Zapraszany jest na festiwale tańca w wielu krajach, a w 2012 roku wziął udział w ceremonii zamknięcia Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie.

W Polsce podczas Brave Festiwal zobaczymy spektakl "Divertssiments" (2007), z różnorodnymi formami tanecznymi i muzycznymi, solowymi i zespołowymi.

(-)
Materiał nadesłany
27 kwietnia 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...