Szturmem na Boską Komedię

"Orgia" - reż. Wiktor Rubin - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Spektakl Teatru Wybrzeże - ORGIA Piera Paolo Pasoliniego - weźmie udział w III edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. ORGIA zostanie zaprezentowana festiwalowej publiczności dwukrotnie: 4 i 5 grudnia w klubie Fabryka w Krakowie.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia to podróż po wszystkich kręgach współczesnego teatru polskiego. Ale nie tylko. Obok przeglądu spektakli polskich, walczących o tytuł najlepszego przedstawienia ostatniego roku oraz o statuetkę Boskiego Komedianta, występują tu również zagraniczne grupy teatralne, a festiwalowi towarzyszą spotkania z filozofami, teoretykami teatru i krytykami. Do wyboru spektakli, które znalazły się w przeglądzie współczesnego teatru polskiego, zapraszani są najwybitniejsi polscy krytycy teatralni, dziennikarze i recenzenci. Dzięki ich wyborom na największych krakowskich scenach goszczą najlepsze spektakle danego sezonu, a o tym, do kogo trafi statuetka Boskiego Komedianta, decyduje niezależne, międzynarodowe jury.

„Dopiero co umarłem. Moje ciało przedziwnie ubrane kołysze się na sznurze. Przed chwilą też zabrzmiały moje ostatnie słowa: Nareszcie ktoś zrobił dobry użytek ze śmierci."  Zamknięci w domu Kobieta i Mężczyzna zaczynają uprawiać sadomasochistyczną grę. Orgię. Cielesność, ból i poniżenie stają się sposobem dotarcia do tego, co siedzi w człowieku najgłębiej. To próba przyjrzenia się sobie, własnej odmienności, seksualności, zmiennym relacjom pan-sługa, u których podstaw zawsze leży władza. Rozpoczyna się niebezpieczna, brutalno-poetycka gra. Rozpoczyna się orgia. „A teraz bawcie się dobrze."

Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak mówią o spektaklu: ORGIA jest spektaklem o halce. O halce jako znaku narzuconego umasowienia. Dopóki halki milczą panuje porządek, nie-rewolucja, nie-przełom. Jeżeli halka postanawia się wyrazić, wyrazić się do końca, musi umrzeć. ORGIA jest spektaklem o pończochach - więzieniu ciała we wzorcach innych ciał. Wszystkich tak samo odlanych. Wszystkich tak samo nieruchomych. ORGIA jest spektaklem o majtkach, czyli symbolu „poddania i hipokryzji". ORGIA jest spektaklem o rzeźbieniu człowieka na milczenie i posłuszeństwo. Komu potrzebne są bierne pończochy, bezwolne halki i uległe majtki? P.P. Pasolini: „Nikomu komu można by przypisać twarz"

Pier Paolo Pasolini
ORGIA
Przekład: Ewa Bal
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Wiktor Rubin
Dramaturg: Jolanta Janiczak
Scenografia, kostiumy, wideo: Mirek Kaczmarek

Występują: Dorota Androsz (Kobieta), Marek Tynda (Mężczyzna)

Prapremiera: 24 kwietnia 2010 na Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego

Oprac. NM
Materiały Teatru
4 listopada 2010

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia