Szukiwanie korzeni

"Pięć kilo cukru" - reż. Katarzyna Deszcz - Teatr Dramatyczny w Białymstoku

«Komedia o holokauście? To możliwe, zwłaszcza kiedy pisze ją autor z Izraela, w tradycji dygresyjnych gawęd i wierzeń w dybuka.

Katarzyna Deszcz, reżyserka sztuki Gura Korena, znakomicie trafiła z obsadą izraelskiej komedii traktującej w bardzo przewrotny sposób o holokauście. W roli stand upera i swego rodzaju szefa ceremonii, mogącego kojarzyć się też z postacią z literackiego kabaretu, obsadziła Jakuba Snochowskiego.

Ma on w sobie młodzieńczą energię, ale potrafi też odkrywać uczucia zgoła inne, niż tylko pożądanie zbuntowanych uczennic. Świetnie wprowadza widzów w mającą sprawiać pozory autentyczności historię, a później błyskawicznie rozszyfrowuje tożsamość licealistki dość obcesowo pytającej go, dlaczego się jeszcze nie ożenił. I od tej chwili komediowa karuzela postaci rusza w szalonym rollercoasterze.

Gur Koren znalazł sposób, by w przezabawnej komedii przemycić pradawny mit o dybuku, czyli zawładnięciu ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Przy okazji pokazuje, jak koturnowość

Jakub Snochowski i Agnieszka Możejko-Szekowska na małej scenie Teatru Dramatycznego może obrzydzić opowieści o holokauście, ale i jak pokazać tułaczkę i zagładę Żydów z perspektywy pojedynczego człowieka.

Co zostaje w pamięci? Śmiech, który towarzyszy zadumie, krótkie chwile grozy zagłady przeplatające się ze smakami dzieciństwa, sowieccy milicjanci na białostockim dworcu. Znakomicie poprowadzeni przez reżyserkę Sławomir Popławski z Jakubem Snochowskim w kilkadziesiąt sekund odgrywają blitzkrieg, by chwilę później wspominać cudowne lata spędzone w żydowskim miasteczku. Historię uzupełniają dowcipne wizualizacje Krzysztofa Kiziewicza.

Sztuka Korena, to przede wszystkim lekko podana opowieść o poszukiwaniu korzeni. O tym, że w największym lekkoduchu może obudzić się ciekawość własnej przeszłości, a tęsknota za rodziną i dążenie do prawdy mogą wyzwolić niecodzienne poświęcenie.»

Jerzy Doroszkiewicz
Kurier Poranny
12 maja 2015

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...