Szwalnia kończy sezon

m. in. "Technika punktu świetlnego" - reż. Chóry Gertrudy Stein - Teatr Szwalnia w Łodzi

Jeszcze na afiszu Teatru Szwalnia "Pograjka Łódzka" i spektakl "Technika punktu świetlnego", a potem już tylko wakacje.

14 czerwca

Pograjka Łódzka

godz. 20:00-22:00 /od A do Z dobrej zabawy / szybki kurs tańca i savoir vivre dobrej zabawy
godz. 22:00 do rana / zabawa / zagrają: Kapela DiaBuBu, Kapela Gęsty Kożuch Kurzu

Pograjka Łódzka to cykl imprez poświęconych polskiej tradycji wiejskiej, w szczególności jej tanecznym aspektom. W tym roku odbywa się pod hasłem: "Nawet jeśli nie umiesz tańczyć, to poprowadzimy taką zabawę, że o tym zapomnisz".

Od A do Z dobrej zabawy

Szybki kurs tańca i savoir vivre dobrej zabawy. Dla wszystkich, którzy są pierwszy, drugi, trzeci raz, lub po prostu chcą jeszcze lepiej się bawić.

Zagrają:
Kapela Gęsty Kożuch Kurzu

Kapelę tworzy czwórka ludzi z Łodzi, którzy za cel postawili sobie rekonstrukcję muzyki tanecznej okolic Łodzi. Ażeby rekonstrukcja była jak najbliższa ideałowi, od 2011 roku organizują Pograjkę Łódzką, na której uczą tańców charakterystycznych dla województwa łódzkiego: oberków, mazurków, polek, kujonów, owijoków.

Kapela DiaBuBu
Zdobywca pierwszej nagrody na konkursie Stara Tradycja 2014.

Sami o sobie: Jesteśmy DiaBuBu, co znaczy Kuba, Kuba i Bartek. Jesteśmy z Łodzi i bez ustanku gramy, śpiewamy, gwiżdżemy. Naśladujemy wszelkie dźwięki słyszane dawno w okołomiejskim raju. Muzyką służymy pięknej zabawie i porwaniu wszystkiego, co żyje w taneczny wir. Tak jest, za wyjątkiem czasu, gdy ziemia odpoczywa od zabawy, wówczas - zapominając o słodkim współbrzmieniu skrzypiec i harmonii, o dudnieniu bębna, z powagą wołamy Bogu i światu o wspaniałości stworzenia.

19 czerwca

Oficjalne zamknięcie sezonu / godz.19.00 / Technika Punktu Świetlnego  / Chóry Gertrudy Stein: Piotr Szrajber, Grzegorz Stosz, Marcin Brzozowski/ wstęp 15 i 20 zł

Technika punktu świetlnego

Trzech aktorów, trzy beczki po ropie, brak nagłośnienia oraz 26 lamp różnego typu, w tym jedna, dająca światło punktowe - tak najkrócej można by opisać ten spektakl. Dodajmy jeszcze ogromną ilość energii aktorskiej. Tyle właśnie trzeba, by przedstawić "Technikę punktu świetlnego".

Trzej aktorzy, a zarazem reżyserzy spektaklu: Marcin Brzozowski, Grzegorz Stosz oraz Piotr Szrajber, czyli "Chóry Gertrudy Stein", stworzyli spektakl pod wieloma względami znacznie różniący się od typowych, współczesnych produkcji scenicznych.

Jakub Dziewit

Independent Kultura Niezależna

Zatracamy swą tożsamość

Ciężkie, oj, ciężkie jest życie aktora - przekonywali publiczność artyści grupy teatralnej Chóry Gertrudy Stein, którzy we wtorkowy wieczór wystąpili na Dziedzińcu Masztalarni z przedstawieniem "Technika punktu świetlnego". Początkowe minuty przedstawienia to tylko rozgrzewka - komiczna, rytmiczna, monotonna do bólu, do siódmych potów. Nieodzowna, ale przecież warsztat to nie wszystko. To dopiero pierwsze kroki, przy pomocy których zdobywać się będzie serca bezdusznych, złośliwych (sic!) krytyków i wybrednej publiczności. Tylko czy kluczem do sukcesu jest na pewno ciężka praca? Czy może łut szczęścia, tak potrzebny każdemu z nas?

Choć spektakl łódzkich artystów jest pełnym ironii i absurdalnego dowcipu szkicem na temat kondycji aktora w bezlitosnym świecie komercji, jest w nim jednak także coś z opowieści o nas wszystkich po trochu. O tym, jak patrząc na własną osobę przez pryzmat cudzych sądów, wplątani w siatkę międzyludzkich zależności zatracamy swą tożsamość i stajemy się kimś innym, niż jesteśmy w rzeczywistości.

Marta Kaźmierska

(-)
Materiał Teatru
11 czerwca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...