Szwejk w słupskiej Tęczy

"Švejk" - reż. Joanna Zdrada - Teatr Lalek Tęcza w Słupsku

Jesienią 1918 roku po zakończeniu I Wojny Światowej rozpoczęła się nowa epoka w dziejach Europy i Świata. Z mapy politycznej zniknęły wielkie monarchie. Wiele państw uzyskało, lub odzyskało niepodległość - w tym Polska. Większość z nich wybrała nowy ustrój - demokrację.

Jacy jesteśmy sto lat po „wielkiej wojnie"? Czy wyciągnęliśmy z niej jakieś wnioski? Jak bardzo różnimy się od innych narodów, z którymi połączyła nas historia?

Doskonałym punktem wyjścia do tych przemyśleń jest książka Jaroslava Haška „Przygody dobrego wojaka Švejka podczas wojny światowej".

Wydawać by się mogło, że „Švejka" zna każdy, ale mało kto przeczytał książkę Haška od deski do deski.
Na scenie słupskiego Teatru Lalki „Tęcza" będzie można zderzyć swoje wyobrażenie na temat ikony czeskiej literatury z przewrotną interpretacją Joanny Zdrady. Autorem scenografii jest Pavel Hubička.
Premiera „Švejka" w Państwowym Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku odbędzie się 11. października, o godz. 19.00.

Notki o twórcach:

Joanna Zdrada - Absolwentka Vysokej Školy Múzických Umení w Bratysławie – kierunek reżyseria teatralna i dramaturgia (licencjat) oraz reżyseria teatralna (magister). Odbyła półroczne stypendium w Drama Department of Goldsmiths University of London. Stypendystka Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Visegrad Fund. Współpracuje z teatrami w Polsce, w Czechach i na Słowacji.

Pavel Hubička - absolwent Wydzialu Scenografii w Katedrze Alternatywnego Teatru Akademii Muzycznej w Pradze. Pracował w Studiu Filmu Animowanego w Pradze oraz jako etatowy scenograf w Naivnim Divadle w Libercu. Wielokrotnie współpracował ze znanym czeskim reżyserem Petrem Nosalkiem oraz kompozytorem Pavlem Helebrandem. Zaprojektował scenografie i kostiumy do ponad 140 spektakli w Czechach, Polsce, Estonii, Rosji, Szwecji, Słowacji i na Węgrzech.

Magda Tramer
Materiał Teatru
5 października 2018
Portrety
Joanna Zdrada

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia