Tańczące fontanny, przebierańcy i Mozart

8. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, którego inauguracja odbyła się w środę, to nie tylko wielkie wydarzenie muzyczne. To kilkudniowy happening, podczas którego obok znakomitej muzyki możemy podziwiać scenki odgrywane przez aktorów, piękne ogrody i alejki Parku Oliwskiego, iluminacje, tańczącą fontannę czy rokokową architekturę.

 Festiwal potrwa do soboty 24 sierpnia.

- Przekraczając bramę Parku Oliwskiego mamy się poczuć, jakbyśmy weszli w inny świat, świat bajki, świat 2. połowy XVIII w., czyli czasów, gdy żył Mozart - mówi Jan Łukaszewski, dyrektor festiwalu Mozartiana.

Choć główne koncerty festiwalowe odbywają się na scenie przed Pałacem Opatów, tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się nie w Parku Oliwskim, a w Domu Uphagena. W niedzielę na ul. Długiej pojawił się m.in. stragan kramarki z czasów Mozarta. Gości przybyłych na koncerty kameralne witał sam Uphagen z rodziną, a po domu przechadzała się jego służba.

W środę odbyła się oficjalna inauguracja VIII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Z porozwieszanych w parku głośników dobiegała muzyka Mozarta, a za bramą przechadzali się aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni w stylowych strojach. W jednym miejscu odbywała się biesiada przy suto zastawionym stole, w innym - cyganka wróżyła z kart. Sąsiednią alejką przechadzały się kurtyzany zaczepiając panów spacerujących pod rękę ze swoimi partnerkami.

Festiwalowa publiczność przyglądała się temu wszystkiemu z zaciekawieniem, robiła zdjęcia i nagrywała filmy telefonami. Kilkanaście minut przed koncertami parkowe alejki opustoszały, ponieważ największą atrakcją Mozartian jest wyjątkowa muzyka.

Festiwal otworzyło wykonanie utworu współczesnego. Poznańska orkiestra Feel Harmony pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykonała utwór skomponowany na specjalne zamówienie Jana Łukaszewskiego, inspirowany kontredansami Mozarta. Usłyszeliśmy również Koncert klarnetowy, ale znów nieco przekornie, nie Mozarta (choć to właśnie jego koncert A-dur KV 622 jest jednym z najpopularniejszych), a skomponowany przez tworzącego w tym samym czasie Karola Kurpińskiego. W programie znalazło się jednak miejsce i dla kompozycji wielkiego Amadeusza - w finale zabrzmiała jego Symfonia g-moll nr 40 KV 550.

Po koncercie publiczność natychmiast udała się na pokaz fontanny tańczącej do muzyki mistrza, a po nim powróciła na swoje miejsca w oczekiwaniu na dalsze wrażenia muzyczne, których dostarczył Nando Citarella z włoskim zespołem La Paranza.

VIII festiwal Mozartiana potrwa do soboty. W czwartek i piątek o godz. 16:30 na polanie za Wozownią odbędzie się specjalny program "Mozart dla dzieci". W czwartek o godz. 19 na scenie przed Pałacem Opatów aktorzy z Teatru Polskiego w Bielsku Białej wystawią sztukę Petera Shaffera "Amadeus". Tego samego dnia o godz. 22 posłuchamy jazzowych interpretacji utworów Mozarta w wykonaniu Krzysztof Herdzin Trio (Herdzin, Kubiszyn i Konrad).

W piątek o godz. 18:30 utwory Mozarta wykona Capella Bydgostiensis pod dyr. Jose Marii Florencia. O godz. 22 natomiast na scenę przed Pałacem Opatów wkroczą prawdziwi Zulusi, którym akompaniował będzie wiedeński kwartet smyczkowy.

Podczas koncertu finałowego, który odbędzie się w sobotę o godz. 21 w Katedrze Oliwskiej wystąpią organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana - Polski Chór Kameralny pod dyr. Jana Łukaszewskiego, wspólnie z Akademie für Alte Musik Berlin oraz fenomenalna Emma Kirkby.

W czwartek i piątek o godz. 21:15 będzie można również zobaczyć pokazy fontanny tańczącej do muzyki Mozarta.

Wstęp na koncerty (poza finałowym) jest wolny. Bilety na koncert finałowy w cenie 30, 60 i 90 zł.

Ewa Palińska
Trójmiasto.pl
23 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia