Tańczyć zawsze warto

o Polskim Teatrze Tańca

Dancing Poznań, organizowany przez Polski Teatr Tańca, jest znanym w całej Europie wydarzeniem, uwielbianym przez setki osób kochających taniec, pragnących się go uczyć pod okiem znakomitych pedagogów z całego świata. W tym roku projektem towarzyszącym będą darmowe warsztaty taneczne dla mieszkańców poznańskich dzielnic. - Moim dążeniem jest przybliżanie sztuki tańca i jej funkcji terapeutycznej - mówi Ewa Wycichowska, dyrektorka PTT - pisze Kuba Wojtaszczyk w portalu Kultura u Podstaw.

Poznańska impreza to nie tylko XXII Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego, ale także XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca. Co więcej - w tym roku projektem towarzyszącym będzie "Tańczenie Warte Poznania", czyli darmowe warsztaty tańca adresowane do osób w każdym wieku z osiedli: Jeżyce, Święty Łazarz i Stare Miasto. Projekt został wybrany do realizacji w programie "Centrum Warte Poznania", organizowanym przez Urząd Miasta Poznania.

- Moim dążeniem jest przybliżanie sztuki tańca i jej funkcji terapeutycznej poprzez udział w bezkonkurencyjnych grupach dla jak największej rzeszy ochotników. Ważne jest również dzielenie się niezwykłą, ożywczą atmosferą "Dancing Poznań" z mieszkańcami stolicy Wielkopolski, których nie stać finansowo na taką przygodę z tańcem - komentuje Ewa Wycichowska, dyrektorka Polskiego Teatru Tańca.

Wycichowska stawia na dialog międzypokoleniowy. Od lat w "Dancing Poznań" uczestniczą całe rodziny. Podobną drogą zmierza "Tańczenie Warte Poznania", w ramach którego odbędą się warsztaty m.in. dla dzieci, ich rodziców i opiekunów oraz seniorów. Brzmi ciekawie, tym bardziej, że projekt będą prowadzić doświadczeni pedagodzy i choreografowie, m.in. Daniel Stryjecki, obecny solista zespołu PTT, Krystyna Szydłowska, absolwentka kierunku taniec na WSUS w Poznaniu, czy Przemysław Grządziela, były solista PTT i założyciel Teatru Pinezka. Poznaniacy uczestniczyć będą mogli m.in. w tańcowisku rodzinnym, warsztatach dla dzieci i seniorów "ruch kreatywny" oraz zajęciach "tańczenie pod koziołkami". Wszystkie wydarzenia zostaną zrealizowane w różnych częściach stolicy Wielkopolski.

Aktywizacja mieszkańców to interesujący i ciągle potrzebny pomysł. Jednak wydaje się, że tylko długofalowość może mieć realne przełożenie na szersze zainteresowanie tańcem poznaniaków.

- Mam nadzieję, że uda nam się tę inicjatywę kontynuować przez najbliższe miesiące, a nawet lata. Mnie osobiście, jako seniorce, zależy, aby uruchomić swoje pokolenie 60+ i pokazać mu, że taniec daje siłę i zdrowie. Niewątpliwie w przyszłym roku również będziemy się starali pozyskać fundusze na "Tańczenie Warte Poznania" - zapowiada Wycichowska.

Kuba Wojtaszczyk
www.kulturaupodstaw.pl
13 sierpnia 2015
Portrety
Ewa Wycichowska

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia