"Tannhäuser" w bytomskich Szombierkach

"Tannhäuser" - reż: Laco Adamik - Opera Śląska w Bytomiu

Opera Śląska w Bytomiu serdecznie zaprasza 24 kwietnia o godzinie 18.00 na wyjątkowe wydarzenie artystyczne - operę "Tannhäuser" do Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu.

"Tannhäuser" w reżyserii Laco Adamika przygotowany był w Operze Śląskiej z okazji obchodów stulecia gmachu bytomskiej Opery w roku 2001 i do dnia dzisiejszego został jednym z najlepszych i najbardziej prestiżowych - obok "Carmina burana" i "Borysa Godunowa" - spektakli Opery Śląskiej w Bytomiu.

Treść opery, do której libretto napisał sam kompozytor, oparta jest na średniowiecznej legendzie - m.in. baśni Turniej śpiewaczy Hoffmanna, zawartej w zbiorze Bracia serafiońscy i opowiada o niemieckim rycerzu, śpiewaku i poecie Tannhäuserze, który odnalazł drogę do legendarnej góry Wenus. Spędził długi czas z boginią na rozkoszach miłosnych, w końcu jednak zapragnął wrócić do ziemskiego świata, by zaznać wolności. Początkowo bogini nie chce go oswobodzić, potem zgadza się, ale wpada we wściekłość i różnymi sposobami próbuje nakłonić rycerza do zmiany zdania. Jednak Tannhäuser uświadamia sobie ogrom swoich grzechów i postanawia wrócić na zamek Wartburg, tym bardziej, że jest tam kochająca go siostrzenica Landgrafa – Elżbieta. Tymczasem w zamku odbywa się turniej śpiewaczy poświęcony tematyce miłosnej. Jako pierwszy występuje Wolfram wielbiąc w swojej pieśni miłość obyczajną, dworską. Tannhäuser - który złożył Wenus przysięgę, że jeśli go wyswobodzi, zawsze będzie sławił ją swoją pieśnią - śpiewa na cześć bogini o miłości ziemskiej i nieczystej, czym ściąga na siebie gniew pozostałych rycerzy. Zniesmaczone damy opuszczają salę, z wyjątkiem osłupiałej Elżbiety. Rycerze chcą zabić Tannhäusera, jednak Elżbieta go broni. Tannhäuser wyrusza więc do Rzymu, by błagać papieża o odpuszczenie grzechów. Papież jednak wątpi w jego odkupienie grzechów, uważa że prędzej jego pastorał zakwitnie niż niebiosa przebaczą Tannhäuserowi. Dlatego rycerz postanawia wrócić na wzgórze bogini Wenus, więc ta pojawia się, aby go zabrać. Elżbieta umiera, nie dostrzega tego jednak bliski całkowitego zatracenia Tannhäuser. Ratuje go Wolfram, przyzywający imię ukochanej Elżbiety - Wenus znika; Tannhäuser również umiera, wołając „Święta Elżbieto, módl się za mnie!”. Wówczas pojawia się chór pielgrzymów, obwieszczających, iż pastorał papieża zakwitł zielonymi liśćmi . Bohater zostaje zbawiony…

Najsłynniejszym fragmentem opery Wagnera jest uwertura, którą bardzo często wykonuje się osobno. Do kanonu najpiękniejszych arii w historii gatunku zalicza się natomiast liryczną, barytonową arię Wolframa O du, mein holder Abendstern (O, moja droga gwiazdo wieczorna), zwaną Pieśnią do gwiazdy.

Elektryzująca muzyka, monumentalne i multimedialne widowisko, piękne kostiumy, oryginalna reżyseria i scenografia, a także znakomite wykonanie – wszystko to składa się na wyjątkowość "Tannhäusera" Opery Śląskiej.

Elektrociepłownia Szombierki


Unikatowa elektrownia wybudowana w 1920 roku według projektu Emilla i Georga Zillmann’ów. Jej architektura inspirowana jest średniowiecznymi zamkami pruskimi. Charakterystycznymi elementami tego obiektu są potężne ceglane mury, wieża zegarowa, strzeliste okna, dziedziniec wewnętrzny i trzy kominy wysokie na ok. 120 metrów. Obecnie produkcja ciepła stopniowo ustępuje produkcji energii kultury. Dawna hala maszynowni od kilku lat służy przeróżnym imprezom. Odbywały się w niej już międzynarodowy festiwal tańca współczesnego, Festiwal Sztuki Wysokiej, koncerty, spektakle teatralne, pokazy aikido, a nawet międzynarodowa gala boksu zawodowego. Czas na ... spektakl operowy.

EC Szombierki w tym roku obchodzi Jubileusz 90-cio lecia. Z tej okazji wydarzy się w tym wyjątkowym miejscu wiele niezwykłych przedsięwzięć kulturalnych! Zapraszamy. Szczegóły na www.ecszombierki.pl

(-)
Materiał Opery
19 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...