Teatr Baj toruński Szekspirem stoi

Przy „Baju Pomorskim powstaje „Scena Szekspirowska"

Pomimo wakacji w toruńskim Teatrze „Baj Pomorski" dzieje się bardzo wiele. Nie dość, że do 13 lipca 2019 najmłodsi widzowie mogą obejrzeć dwie najnowsze realizacje, „Niedźwiedź i Masza, czyli gdzie moja kasza" w reżyserii Michała Tramera oraz „Brzydkie kaczątko" Ireneusza Maciejewskiego, to sierpień zapowiada się nadzwyczaj ciekawie. Bo od 20 do 31 tego miesiaca, teatr proponuje dzieciom spektakl „Przytulaki" oraz „Przypadki Bonifacego Trąbki", kontynuując spotkania z Maszą i Niedźwiedziem.

Przy „Baju Pomorskim powstaje „Scena Szekspirowska"

Ale to nie wszystko. Wiadomość, że przy Teatrze „Baj Pomorski" powstaje druga w naszym kraju scena szekspirowska elektryzuje i dzieci, i dorosłych. Trzeba przyznać, że dyrektor Zbigniew Lisowski od lat konsekwentnie starał się o jej utworzenie i pod koniec tego lata, w sierpniu a najpóźniej we wrześniu nastąpić ma jej otwarcie. Budowa amfiteatru realizowana jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Amfiteatr budowany jest w ogrodzie przy Teatrze ,,Baj Pomorski". Jego wygląd odwołuje się do słynnego londyńskiego ,,The Globe". Nad widownią znajdować się będzie rozsuwany dach, wsparty na trzech masztach nawiązujących do konstrukcji galeonów. Park teatralny wzbogaci się o multimedialne rzeźby przedstawiające postaci z utworów Williama Szekspira i mitologii. Będą to: Puk, Podszewka, Centaur, Feniks, Jednorożec oraz wielka maska odwzorowująca autora ,,Hamleta". Zaproszą one widzów na wyprawę w literackie światy, której towarzyszyć będą dźwięki muzyki. Poszczególne sylwetki opowiedzą swoją historię... Wieczorem wszystkie rzeźby i maska Szekspira „wykonywać będą" specjalny koncert. W pracowni plastycznej Dariusz Panas już projektuje pierwsze postaci. Na przykład, mityczny Centaur, będzie posiadał konstrukcję lalki mechanicznej, podświetlanej po zapadnięciu zmierzchu.

Premierowe „Sonety o miłości" w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego

Otwarcie Sceny Szekspirowskiej w Toruniu zaplanowane było już wprawdzie na czerwiec, ale w związku z przetargami oraz problemami z siecią energetyczną termin jej otwarcia ulegnie przesunięciu. Premiera miała pierwotnie odbyć się 18 sierpnia, jednak skomplikowane prace budowlane mogą sprawić, że organizatorzy biorą pod uwagę i koniec września. Jednak wiata amfiteatru powinna być gotowa pod koniec lipca. Pomysłodawcą projektu amfiteatru jest Dyrektor ,,Baja Pomorskiego" Zbigniew Lisowski, a rzeźby zaprojektował scenograf teatralny Dariusz Panas.

Premierowym spektaklem na Scenie Szekspirowskiej będą „Sonety o Miłości" Williama Szekspira w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Przedstawienie, jak sugeruje tytuł, eksplorować będzie bogatą sferę ludzkiej emocjonalności i sensualności. Autorem eklektycznej scenografii jest Pavel Hubička, a muzykę komponuje Piotr Klimek.

Poprzez otwarcie amfiteatru ,,Baj Pomorski" nie tylko wpisze się w różnorodną działalność scen szekspirowskich na całym świecie, ale będzie także kontynuował tradycję toruńskich wystawień angielskiego dramaturga. A tworzyli ją twórcy działający w XVIII wieku w Toruniu oraz związany z nim wybitny reżyser - Wilam Horzyca.

"Szekspir. Miasto. Happeningi szekspirowskie"

Warto również dodać, że Teatr "Baj Pomorski" w Toruniu (Scena Szekspirowska w Toruniu) we współpracy z „Fast Book", czyli kampanią dla literatury i sztuki realizowaną na Wydziale Filologicznym UMK, której pomysłodawczynią i twórcą jest Laura Sonik, a opiekunem zastępca dyrektora Instytutu Literatury Polskiej dr hab. Rafał Moczkodan organizuje wakacyjne wydarzenie kulturalne. Otóż, w dniu 20 lipca w ramach 5. Edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu, w różnych miejscach Starówki oraz Bydgoskiego Przedmieścia, obejrzeć będzie można dziewięć happeningów zatytułowanych: "Szekspir. Miasto. Happeningi szekspirowskie". Każdy z nich potrwa 15-20 min i zostanie zagrany dwukrotnie. Głównym koordynatorem tego wydarzenia jest reżyserka, Laura Sonik. Za koncept dramaturgiczny odpowiada Michał Nowak, aranżacją muzyczną i kompozycją zajął się Mateusz Winsław, który partie chóralne stworzył we współpracy z Arielem Radomińskim i Chórem A. R. Gentum. Scenografię zaprojektowała Sylwia Maciejewska, a konsultację merytoryczną objął Szymon Spichalski z Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu.

Dla wszystkich chętnych pełny program tegorocznej edycji Festiwalu dostępny jest pod adresem: http://festiwalteatrowulicznych.pl/ .

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Toruń
4 lipca 2019

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia