Teatr Balszoj w kinie
"Korsarz" - rez. Adolph AdamW najbliższą niedzielę (17.11) kilkaset ośrodków na całym świecie przypomni zarejestrowane w ramach cyklu "Bolshoi Ballet Live" przedstawienie "Korsarza" Adolphe'a Adama. Polscy widzowie będą mogli obejrzeć ten klasyczny balet na dużym ekranie w katowickim kinie Rialto, a tydzień później (24.11) w kinie Mikro w Krakowie.
Oryginalną choreografię Mariusa Petipy odtworzyli dwaj wybitni artyści, na co dzień współpracujący z historycznym moskiewskim zespołem, który słynie z niewyobrażalnej wręcz precyzji i wirtuozerii. Są to Aleksiej Ratmański, obecnie dyrektor American Ballet Theatre - czołowej sceny baletowej USA, i Jurij Burłaka, światowej klasy specjalista od rekonstrukcji XIX-wiecznych baletów.
"Korsarz" to romantyczna i pełna egzotyzmu historia pirata Konrada i niewolnicy Medory. Libretto zostało oparte na powieści poetyckiej George'a Byrona. W role kochanków wcielą się Swietłana Łuńkina i Rusłan Skworcow.
W sezonie 2013-14 widzowie zobaczą jeszcze cztery tytuły w wykonaniu jednego z najlepszych zespołów baletowych świata. Wszystkie transmisje odbywają się w niedzielne popołudnia:
22.12.2013 | niedziela | Retransmisja
Śpiąca królewna
muzyka: Piotr Czajkowski, choreografia: Marius Petipa, Jurij Grigorowicz
19.01.2014 | niedziela | LIVE
Klejnoty
muzyka: Igor Strawiński, Gabriel Fauré, Piotr Czajkowski, choreografia: George Balanchine
02.02.2014 | niedziela | LIVE
Stracone złudzenia
muzyka: Leonid Desjatnikow, choreografia: Aleksiej Ratmański
30.03.2014 | niedziela | LIVE
Złoty wiek
muzyka: Dmitrij Szostakowicz, choreografia: Jurij Grigorowicz
Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Wielkiego) cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy melomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych w jakości obrazu HD i dźwięku Dolby Digital Surround nie tylko do ważniejszych ośrodków kulturalnych, ale i mniejszych miejscowości. Dziś transmisje te oglądają widzowie zgromadzeni w kilkuset salach kinowych, teatralnych i filharmonicznych całego świata.
Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów jest wręcz niewyobrażalna.