Teatr bez wychodzenia z domu.

Najlepsze polskie spektakle do zobaczenia online

Zamiast teatralnego fotela, własna kanapa. Możliwość rozpoczęcia spektaklu o dowolnej porze, a nawet podjadania w trakcie. Zgodnie z zarządzeniem ministerstwa, wszystkie teatry zostały zamknięte na co najmniej dwa tygodnie. Najwyższa pora wrócić więc do współczesnego teatralnego the best of. Wśród przedstawień dostępnych za darmo w sieci, które zawsze warto powtórzyć, a już na pewno wypada nadrobić, tytuły znane i nagradzane. Najzdolniejsi polscy reżyserzy na czele z Michałem Borczuchem, Anną Smolar, Janem Klatą i nominowanymi do nagród O!Lśnienia 2020 Krystianem Lupą i Grzegorzem Jarzyną. Kwarantannę w doborowym towarzystwie, bez narażania siebie i innych, czas zacząć.

1/15 "Wszystko o mojej matce", reż. Michał Borczuch

Jeden z najczęściej nagradzanych spektakli ostatnich lat - laureat Grand Prix festiwalu Boska Komedia 2016. "Wszystko o mojej matce" tytułem nawiązuje do filmu mistrza Pedro Almodovara z 1999 roku. Przedstawienie to osobisty projekt reżysera Michała Borczucha i jego wieloletniego przyjaciela, aktora Krzysztofa Zarzeckiego. Scenariusz napisało życie - historia ich matek, które w 1986 i 1998 roku zmarły na raka. O pamięci, odchodzeniu, miłości do kobiet, przemilczeniu i wynikających z tego przemilczenia błędach, które nigdy nie dadzą się naprawić. Piękno teatru w najczystszej postaci.

ZOBACZ SPEKTAKL "WSZYSTKO DLA MOJEJ MATCE" ONLINE

2/15 "(A)pollonia", reż. Krzysztof Warlikowski

"(A)pollonia", pierwszy spektakl Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego, kombinacja tekstów Ajschylosa, Eurypidesa i Hanny Krall. Historia trzech kobiet - oddającej życie za męża Alkestis, Ifigenii, poświęconej przez ojca Agamemnona za ojczyznę i tytułowej Apolonii Machczyńskiej, która zginęła podczas wojny. Jak heroiczne postawy wpływają na kształtowanie indywidualnych, moralnych postaw? O ofierze, winie i przebaczeniu w najbardziej poruszający sposób opowiadają m.in. Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr.

ZOBACZ SPEKTAKL "(A)POLLONIA)" ONLINE

3/15 "Udręka życia", reż. Jan Englert
"Udręka życia", reż. Jan EnglertRobert Jaworski / Teatr Narodowy
Aktorskie legendy na jednej scenie w roli skłóconych małżonków. Anna Seniuk jako Lewiwa i Janusz Gajos w roli Jona Popocha stają do walki na małżeńskim ringu. Historia zmęczonych sobą nawzajem ludzi, tyleż śmieszna, co przytłaczająca. Czy żal i miłość mogą iść w parze? Wielokrotnie nagradzany przebój Teatru Narodowego z popisowymi kreacjami Seniuk i Gajosa według jednego z najbardziej rozchwytywanych dramaturgów na świecie - Hanocha Levina ("Krum", "Sprzedawcy gumek", "Wyjeżdżamy" wg "Pakujemy manatki"). Lekarstwo na wszystkie, nie tylko epidemiologiczne, smutki.

ZOBACZ SPEKTAKL "UDRĘKA ŻYCIA" ONLINE

4/15 "Aktorzy żydowscy", reż. Anna Smolar
"Aktorzy żydowscy", reż. Anna SmolarMateriały prasowe
Jedna z najbardziej czułych i empatycznych reżyserek i jeden z najlepszych dramaturgów w Polsce, zajrzeli za kulisy warszawskiego Teatru Żydowskiego, którego siedziby pozbawiono w 2017 roku. Ich spektakl otworzył kolejny, fascynujący rozdział w historii sceny Estery Rachel i Idy Kamińskich. Scenariusz powstał z improwizacji tak, by aktorzy mogli opowiedzieć własną historię. Co to znaczy być dzisiaj Żydem? Co znaczy być aktorem "żydowskim"? Laury dla tego spektaklu trudno zliczyć. Warto pamiętać, że powstał, że przypomniał o ludziach, na co dzień pozostających z tyłu. I że przypomniał o Teatrze Żydowskim, bo niektórzy, najwyraźniej, ciągle o nim zapominają.

ZOBACZ SPEKTAKL "AKTORZY ŻYDOWSCY" ONLINE

5/15 "H.", reż. Jan Klata

Uznawany za jedno z najwybitniejszych osiągnięć współczesnego teatru spektakl, który na dobre rozsławił przyszłego dyrektora Narodowego Starego Teatru. Reżyser przeniósł szekspirowski tekst do Stoczni Gdańskiej, wpisując tragedię tytułowego księcia w kontekst "Solidarności". Nie bez powodu wszystkie późniejsze "otwarte" spektakle, łącznie z nagrodzonym w plebiscycie O!Lśnienia 2020 "Hamletem" Mai Kleczewskiej, porównuje się właśnie do tego tytułu. Czy Klata bardziej opowiedział o hedonistycznej beztrosce tzw. nowych elit, czy o solidarnościowym paradygmacie? Jego sukces polega na tym, że doskonale pożenił jedno z drugim.

ZOBACZ SPEKTAKL "H." ONLINE

6/15 "Ślub", reż. Anna Augustynowicz

O tym, że minimalistyczny teatr Anny Augustynowicz świetnie może sprawdzić się w zestawieniu z trudnym do wystawiania Gombrowiczem, dyrektorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, jedna z najważniejszych polskich reżyserek, przekonała w 2016 roku. Spektakl w koprodukcji z opolskim Teatrem Jana Kochanowskiego porównywano z najważniejszą polską adaptacją "Ślubu" - przedstawieniem Jerzego Jarockiego (1991). Augustynowicz mądrze poprowadziła aktorów i przypomniała, że sekret (czasem) tkwi w prostocie. Udało jej się, po prostu.

ZOBACZ SPEKTAKL "ŚLUB" ONLINE

7/15 "Wymazywanie", reż. Krystian Lupa
"Wymazywanie", reż. Krystian LupaNinateka
Krystian Lupa w monumentalnej inscenizacji jednego ze swoich ulubionych pisarzy. Przed długo dyskutowaną "Wycinką" z Teatru Polskiego i po wybitnym "Kalkwerku" ze Starego Teatru, w warszawskim Teatrze Dramatycznym pokazał interpretację książki Thomasa Bernharda z 1986 roku. W napisanej trzy lata przed śmiercią powieści Bernhard rozlicza Austrię z nazizmu. O wstydliwej przeszłości jest też najnowszy spektakl Lupy - "Capri: wyspa uciekinierów" - więc można śmiało powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Nie pierwszy raz i nie pierwszy raz w twórczości Lupy.

ZOBACZ SPEKTAKL "WYMAZYWANIE" ONLINE

8/15 "Do dna", reż. Ewa Kaim

Najbardziej rozśpiewane przedstawienie dyplomowe ostatnich lat w reżyserii uznanej aktorki Starego Teatru i wykładowczyni krakowskiej AST Ewy Kaim, z dramaturgią profesora UJ Włodzimierza Szturca. Głównym bohaterem spektaklu studentów kierunku wokalno-aktorskiego jest traktowana na przeróżne sposoby pieśń ludowa. Ci, którzy do tej pory nie odkryli w sobie fascynacji folklorem, mają okazję to zmienić. "Do dna" to mistrzowsko wyśpiewana przez Weronikę Kowalską, Jana Marczewskiego, Dominikę Guzek, Agnieszkę Kościelniak, Łukasza Szczepanowskiego i Dawid Suleja Rudnickiego oda do miłości. Opowieść o zwyczajności, która potrafi brzmieć i wyglądać w nadzwyczajny sposób.

ZOBACZ SPEKTAKL "DO DNA" ONLINE

9/15 "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam", według koncepcji Zbigniewa Brzozy
"Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam", według koncepcji Zbigniewa BrzozyKrzysztof Bieliński / Materiały prasowe
Monodram warszawskiego Teatru Studio to spotkanie dwóch supersilnych kobiet - jednej z najlepszych polskich aktorek i jednej z najsławniejszych dziennikarek, korespondentki, przeprowadzającej wywiady z najbardziej wpływowymi ludźmi świata. Kogo kochała Oriana Fallaci? Kiedy i czy w ogóle rewolucjonistka pozwala sobie na słabości? Dlaczego bardziej rozumie ludzi w okresie wojny, niż w czasie pokoju? W jaki sposób "umarła"? I wreszcie, kim jest ta, która zmieniała bieg historii? Ewa Błaszczyk w skromnym teatrze na wyciągnięcie ręki. Kameralny spektakl, który twórcze niedostatki nadrabia oscarowym aktorstwem.

ZOBACZ SPEKTAKL "ORIANA FALLACI. CHWILA, W KTÓREJ UMARŁAM" ONLINE

10/15 "2007: Macbeth", reż. Grzegorz Jarzyna

Telewizyjna wersja jednego z najlepszych przedstawień Grzegorza Jarzyny. Skrócona w stosunku do spektaklu z 2005 roku rejestracja powstała na miesiąc przed wyburzeniem warszawskiej hali dawnych zakładów Waryńskiego. To właśnie tam prezentowano rozpędzoną adaptację szekspirowskiego "Makbeta", która bardziej niż nową wersję spektaklu, przypomina autonomiczny film z pogranicza thrillera, horroru i kina akcji. W psychodelicznym świecie Makbeta rewelacyjnie odnaleźli się Cezary Kosiński, Aleksandra Konieczna czy Danuta Stenka.

ZOBACZ SPEKTAKL "2007: MACBETH" ONLINE

11/15 "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", reż. Agnieszka Glińska

Agnieszka Glińska, była dyrektorka warszawskiego Teatru Studio, powiedziała kiedyś, że mogłaby reżyserować tylko Czechowa i Masłowską. O ile jej "Wiśniowy sad" dał się zapamiętać raczej jako przewidywalna ramota, o tyle umieszczona na strychu adaptacja prozy Doroty Masłowskiej z 2013 roku miała w sobie przebojową moc. Przygody tytułowych Rumunów, a dokładniej udającej ich, wędrującej po kraju pary bohaterów, dostały godne teatralne życie. Kolejne, bo teatr, jak pamiętamy, Masłowską kocha bezgranicznie. Dobrą zabawę gwarantują byli już aktorzy Studio: Monika Krzywkowska, Agnieszka Pawełkiewicz, Dorota Landowska, Marcin Januszkiewicz i Modest Ruciński.

ZOBACZ SPEKTAKL "DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU" ONLINE

12/15 "Mistrz i Małgorzata", reż. Artur Tyszkiewicz

Jedno z najlepiej przyjętych przedstawień lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy za kadencji poprzedniego dyrektora, Artura Tyszkiewicza. Reżyser odwraca porządki, robiąc teatralną rewolucję na miarę Wolanda przejmującego Teatr Varietes i dogadzającego swoim widzom. Do maksimum wykorzystano przestrzeń Osterwy tak, by umiejscowieni na widowni aktorzy mieli duże pole do działania, a dokładniej zaskakiwania. Ekscytujące i niepokojące widowisko. Być może zbyt powierzchowne, ale ciągle efektowne. Na scenie m.in. Hanka Brulińska, Jerzy Rogalski, Jolanta Rychłowska, Marta Sroka, Witold Kopeć i, jak podkreślają twórcy, publiczność.

ZOBACZ SPEKTAKL "MISTRZ I MAŁGORZATA" ONLINE

13/15 "Miłość na Krymie", reż. Jerzy Jarocki

Jeden z ostatnich spektakli guru polskiego teatru, zmarłego w 2012 roku Jerzego Jarockiego, z gwiazdorską obsadą Teatru Narodowego - Jolantą Fraszyńską, Małgorzatą Kożuchowską, Anną Seniuk, Janem Fryczem i Januszem Gajosem. Współpraca Jarockiego i Mrożka nie należała do łatwych i przyjemnych. Mrożek zgodził się na wystawienie swojego tekstu przez Jarockiego na tyle późno, że nie zdążył dokończyć prac nad telewizyjną rejestracją. Tego zadania podjął się dyrektor Jan Englert. O Rosji - carskiej, sowieckiej i współczesnej - w tragikomicznym wydaniu. O konfrontowaniu się wyobrażeń z rzeczywistością. Jak nietrudno się domyślić, bolesnym.

ZOBACZ SPEKTAKL "MIŁOŚĆ NA KRYMIE" ONLINE

14/15 "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy", reż. Wiktor Rubin

Do Bydgoszczy nie zawsze łatwo dojechać, warto zatem wykorzystać okazję - Encyklopedia Teatru udostępnia legalnie i nieodpłatnie spektakl w wydaniu wspaniałego duetu - reżysera Wiktora Rubina i dramaturżki Jolanty Janiczak. Ci artyści sprawom kobiet poświęcili już więcej czasu i uwagi, niż większość polskich twórców razem wzięta. Tym razem wzięli na tapet postać feministycznej działaczki Theroigne de Mericour. Ta okazała się zbyt radykalna nawet dla liderów Rewolucji Francuskiej. O potencjał takich radykalnych gestów i postaw, o znaczenie odwagi, pytają twórcy wybitnej "Carycy Katarzyny" - historii o uprzedmiotowieniu kobiet, która, choć już nie najnowsza, jeszcze długo się nie zestarzeje. Niestety.

ZOBACZ SPEKTAKL "ŻONY STANU, DZIWKI REWOLUCJI, A MOŻE I UCZONE BIAŁOGŁOWY" ONLINE

15/15 "Zabijanie Gomułki", reż. Jacek Głomb

Adaptacja głośnego "Tysiąca spokojnych miast" Jerzego Pilcha. Jest 1963 rok. Pewien pijak-filozof nie ma czasu do stracenia. On i kompania jego towarzyszy planują zamach na I sekretarza Władysława Gomułkę z pomocą chińskiej kuszy. Docierają do Warszawy. Stając przed oknem komunistycznego wodza, chcą przysłużyć się Polsce. W przedstawienie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, w reżyserii dyrektora legnickiej sceny, inteligentna groteska idzie pod rękę z błyskotliwością. Występuje m.in. nagrodzony na festiwalu w Gdyni za "Papuszę" niezawodny Zbigniew Waleryś.

ZOBACZ SPEKTAKL "ZABIJANIE GOMUŁKI" ONLINE

Dawid Dudko
Onet.Kultura
14 marca 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...