Teatr dla niewidomych i słabo widzących

"Naga prawda" - reż. Ewa Pilawska - Teatr Powszechny w Łodzi

28 listopada Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na "Nagą prawdę" - 62. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących
W środę 28 listopada o 14:00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi zaprezentowana zostanie 62. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Sztukę „Naga prawda" wyreżyserowała społecznie – jak wszystkie spektakle w ramach cyklu – .

W spadku można dostać różne rzeczy. Rodzinne pamiątki, dzieła sztuki, fortunę. Niekiedy można trafić gorzej i odziedziczyć długi albo... hotel z „opcją tekstylną". Tak czy inaczej za każdym razem spadek pozwala nam dowiedzieć się czegoś nowego o osobie, która go nam zostawiła, a przy okazji o sobie samym.

Czego o swoim zmarłym bracie dowie się George? Czy zdecyduje się zatrzymać zaskakujący spadek, który od niego otrzymał? I jak wpłynie to na jego relacje rodzinne?
„Naga prawda" to ciepła opowieść tolerancji, miłości, otwartości na drugiego człowieka i o tym, że najważniejsze jest, aby nie krzywdzić innych, ale żyć w zgodzie ze sobą i nie zgubić siebie.

Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących to unikatowy na skalę europejską autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej stworzony specjalnie dla osób niewidomych, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego. Pierwsza premiera Teatru dla niewidomych odbyła się w 2005 r. Do tej pory w Teatrze Powszechnym wystawiono 61 premier. Każda premiera dla osób niewidomych to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób – widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru.

Spektakle dla osób niewidomych posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne w tym wersje napisane alfabetem Braille'a. Premiery Teatru dla niewidomych cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród niewidomej widowni – widzami spektakli są zarówno łodzianie, jak i osoby niewidome z województwa łódzkiego i całej Polski.

Justyna Tomczak
Materiał Teatru
27 listopada 2018
Portrety
Ewa Pilawska

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...