Teatr Dramatyczny ma już 70 lat
Najstarszy w regionie Teatr Dramatyczny im. Węgierki obchodzi jubileusz 70-leciaZniszczony i spalony w czasie wojennej zawieruchy odrodził się w 1944 roku. Od tego czasu przez białostocką scenę przewinęły się tysiące znakomitych, cenionych nie tylko w Polsce, aktorów i reżyserów.
Dzisiejszy Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki zainaugurował swoją działalność 22 września 1944 roku dramatem Stefana Żeromskiego "Uciekła mi przepióreczka". W obsadzie znaleźli się m.in. Halina Kossobudzka (m.in. żona profesora Fritza Glassa z serialu "Stawka większa niż życie") czy Czesław Wołłejko.
- Bez kurtyny, bez światła, przy świecach, ale na sali było pełno. Atmosfera była niesłychanie podniosła, niesłychanie nas wzruszająca - wspominał Jan Świderski, aktor znany z filmu "Zakazane piosenki".
Białystok był drugim po Lublinie miastem, w którym w 1944 r. zaczął działać profesjonalny teatr. Wkrótce na scenie pojawili się takie osobowości jak Józef Kondrat (stryj Marka Kondrata) Zygmunt Kęstowicz (senior rodu Lubiczów z "Klanu"), czy Dobiesław Damięcki (ojciec aktorów Damiana i Macieja, dziadek Matyldy, Mateusza i Grzegorza).
W ciągu 70 lat publiczność na białostockiej scenie mogła oglądać także twarze znane z małych ekranów. Z najbardziej znanych aktorów warto wspomnieć Andrzeja Szalawskiego, czyli Juranda ze Spychowa z filmu "Krzyżacy", Ryszarda Kotysa znanegojako Mariana Paździocha z serialu "Świat według Kiepskich", który zagrał w spektaklu "Dożywocie" w 1973 roku. W Białymstoku pracował także Jacek Chmielnik, czyli Moks z filmu "Vabank" czy Olgierd z superprodukcji "Kingsajz".
Wielu znanych i lubianych aktorów występowało u nas gościnnie. Wśród nich m.in. Emila Krakowska znana jako Jagna z "Chłopów", Henryk Talar, Maria Pakulnis, Ewa Szykulska, Adrianna Biedrzyńska, Adam Ferency, Anna Korcz, Olaf Lubaszenko, Piotr Cyrwus, Wojciech Wysocki i Andrzej Mastalerz.
Białostocki Teatr Dramatyczny gościł także wielu cenionych reżyserów. Wśród najbardziej znanych nazwisk można wymienić Zygmunta Chmielewskiego, znany jako hrabia Barski z filmu "Trędowata". W 1961 roku w Białymstoku reżyserował sztukę "Jegor Bułyczow" Maksyma Gorkiego. Jerzy Hoffman w 1978 roku wystawił spektakl "Księżyc świeci nieszczęśliwym". Cezary Morawski w 1999 roku wyreżyserował "Policję", a Wiesław Komasa w 2002 roku "Kopciuszka".
Teatr szykuje się do jubileuszowej gali. Uroczystość rozpocznie się o godz. 19, a uświetnią ją pokazy tancerzy z Fair Play Crew. Godzinę później odbędzie się premiera sztuki "Dziady III" w reżyserii Natalii Korczakowskiej. To ma być jeden z najważniejszych spektakli w tym sezonie, któremu przyświeca hasło "Niepodległość. Podlasie".