Teatr Dramatyczny z nagrodą prezydenta

Płock

Jak co roku, podczas Dni Historii Płocka, zostały wręczone nagrody prezydenta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W piątkowy wieczór odebrały je instytucje i osoby indywidualne

Kapituła pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Romana Siemiątkowskiego przyznała 4 nagrody. W kategorii "instytucja", otrzymał ją Teatr Dramatyczny, który w tym roku obchodzi 200-lecie. Przypomnijmy, że Płock założył teatr jako jedno z pierwszych miast w Polsce. Gościli w nim np.: Wojciech Bogusławski z zespołem Teatru Narodowego, Ludwik Solski, Wincenty Rapacki, Gabriela Zapolska. Aktorskiego rzemiosła uczyli się m.in.: Mira Zimińska-Sygietyńska, Małgorzata Rożniatowska i Olek Krupa. Niezapomniane spektakle pozostawili Adam Hanuszkiewicz i Marek Perepeczko.

Do najnowszych inicjatyw rodzimej sceny należy cykl "W starym teatrze" i "Scena dramatu współczesnego". Ten pierwszy ma na celu przypominanie archiwalnych nagrań ze starszych spektakli, umożliwiając młodszym melomanom zobaczenie najlepszych produkcji naszego teatru. Ten drugi prezentuje osiągnięcia współczesnej dramaturgii w formie czytanej, które nierzadko potem przenoszone na scenę sprawiają, że płocki teatr może poszczycić się prapremierowymi przedstawieniami.

Do cennych osiągnięć rodzimej sceny można dodać także dobrą współpracę z innymi placówkami kultury i takie jej rezultaty, jak np. Festiwal SkARPa - Transgraniczny Festiwal Sztuk im. Stefana Themersona, który rokrocznie proponuje obcowanie z szeroko rozumianą sztuką współczesną i odkrywanie spuścizny awangardowego twórcy, płocczanina Stefana Themersona.

Nagrodę otrzymał też Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Płocku. W szkole działa grupa teatralna Bajkoludy, która zawiązała się podczas organizacji Ogólnopolskich Przeglądów Twórczości Artystycznej dla Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Bajkoludy przygotowują różne przedstawienia, z dużymi sukcesami. Do największych należy Grand Prix na XV Ogólnopolskiej Scenie Prezentacji Artystycznych Realizacji (OSPAR) w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, za bajkę muzyczną Przygody Sindbada Żeglarza.

Nagrody indywidualne dostali: Waldemar Woźniak, kierownik działu imprez Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, który jest pomysłodawcą m.in. Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, oraz Sławomir Gałczyński, kierujący chórem Minstrel LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Chór pod koniec czerwca będzie obchodził 20-lecie istnienia. Pula nagród wyniosła 30 tys. złotych.

lesz
Tygodnik Płocki nr 23
6 czerwca 2012

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia