Teatr Dzieci Zagłębia leczy nieśmiałość

bezpłatne zajęcia terapeutyczne

Chciałbyś się wyleczyć z nieśmiałości, a przeraża cię wizja kozetki u psychologa, albo zwyczajnie nie masz na to pieniędzy? Możesz skorzystać z bezpłatnych zajęć terapeutycznych. Uleczy cię teatr. Właśnie ruszył nabór na bezpłatne warsztaty z teatroterapii dla dorosłych

Warsztaty będą się odbywały w Teatrze... Dzieci Zagłębia. Rozpoczną się we wrześniu, ale trzeba się spieszyć, bo chętnych jest mnóstwo.

- Chcemy dać możliwość realizacji niespełnionych pasji i uleczyć poprzez sztukę - podkreśla Dariusz Wiktorowicz, dyrektor TDZ.

Pieniądze na realizację teatr dostał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To nowość, bo tego typu inicjatywy organizowane były do tej pory głównie dla dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych.

Nowy projekt TDZ zorganizowania teatroterapii powstał z inicjatywy uczestników zajęć teatralnych dla każdego, które odbywały się w tym miejscu kilka miesięcy temu (m.in. warsztaty lalkarskie, dla dzieci itp.). Teatroterapia jest skierowana do dorosłych uczestników. Zgłaszają się osoby w wieku od 30. do nawet 55. roku życia.

- Zajęcia będą miały formę terapii poprzez teatr, a to oznacza, że będziemy wyrażać swoje emocje i relaksować się poprzez techniki teatralne. Z jednej strony to spełnienie marzeń z młodości o byciu aktorem, z drugiej leczenie z kompleksów poprzez sztukę. Teatroterapia ma pomóc nam przede wszystkim w otwarciu się na innych ludzi. To właśnie z tej chęci poznania siebie nawzajem i poczucia bycia razem, będziemy tworzyć własną sztukę - tłumaczy Aleksandra Skiba, teatrolog, która będzie leczyła pacjentów.

Z czego można wyleczyć się poprzez takie zajęcia? Na pewno pomogą one osobom nieśmiałym, będącym w stanie przygnębienia, a także tym, których paraliżują publiczne wystąpienia, tłum czy chcą poprawić swoją dykcję. Dzięki tym zajęciom nabiorą pewności siebie, co może przydać się w sytuacjach codziennych, a nawet podczas szukania pracy.

- W programie mamy opracowywanie etiud teatralnych, animację lalek, pracę z rekwizytami, maskami i kostiumami z naszych zbiorów, a w dalszej perspektywie przygotowanie scenariusza oraz spektaklu amatorskiego - zdradza Aleksandra Skiba.

Poza zajęciami praktycznymi będzie również trochę teorii. Jakie wymogi trzeba spełnić, aby dostać się na warsztaty? Trzeba po prostu lubić teatr.

Na zajęcia chętnie wybrałaby się Magdalena Szreniawa. - Brałam udział już w podobnych zajęciach. Dodają takiej życiowej pewności - podkreśla.

Potwierdza to psycholog Iwona Więcławek-Wardyniec. - Tego typu zajęcia bardzo pomagają w stresie, są rozluźniające, ćwiczy się oddech, co jest bardzo ważne przy odstresowaniu. Poprawiają samopoczucie, dodają pewności siebie i pozytywnego nastawienia - mówi psycholog.

Magdalena Nowacka
Polska Dziennik Zachodni
19 lipca 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...