Teatr Figur Kraków wystąpi na Kongresie UNIMA w Chengdu

"Zbrodnia i kara" zaproszona za granicę

Po ubiegłorocznych występach w Azji Teatr Figur Kraków ponownie zagości w tej części świata. Na przełomie maja i czerwca spektakle zespołu zostaną pokazane w Chinach oraz ponownie na Tajwanie. Szczególnym wyróżnieniem jest zaproszenie na 21. Kongres i Światowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej UNIMA. Teatr wystąpi jako jedyny reprezentant teatru formy z Polski.

Teatr Figur Kraków jako jedyny i pierwszy od wielu lat zespół z Polski otrzymał zaproszenie na prestiżowy międzynarodowy festiwal – Kongres UNIMA, który w tym roku odbywa się w Chengdu (w środkowych Chinach) w dniach 26 maja-4 czerwca. Stawia to TFK w ścisłej czołówce polskich teatrów lalkowych i na wysokiej pozycji w Europie. Teatr wystąpi jako jeden z ponad 60 zespołów lalkarskich (ponad dwie trzecie spoza Chin – m. in. z Nowej Zelandii, Brazylii, USA, Kostaryki, Iranu, Sri Lanki, Finlandii, Chorwacji etc.), które zaprezentują niemal 200 różnych tytułów.

Zaproszeniem wyróżniona została pierwsza premiera zespołu, spektakl „Zbrodnia i kara wg Heinricha Hoffmanna” (reż. Filip Budweil). To spektakl przeznaczony dla dzieci i dorosłych, wykonany w rzadko spotykanej technice tintarameska. Fabułę tworzą kontrowersyjne historie o niegrzecznych dzieciach, autorstwa niemieckiego psychiatry Heinricha Hoffmanna. Atrakcyjna oprawa plastyczna przyciąga dzieci, natomiast dorosłym podoba się groteskowa forma i czarny humor. Spektaklowi przyświeca motto: „Bo nie wszystkie historie dla dzieci muszą kończyć się dobrze”.

Kongres i Światowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej UNIMA (nazwa organizacji jest skrótowcem od słów UNion Internationale de la MArionnette) jest działającą od 1929 r. międzynarodową organizacją skupiającą twórców, krytyków, organizatorów i kuratorów festiwali teatru lalek. To pozarządowa organizacja afiliowana przy UNESCO skupiająca ludzi z całego świata zaangażowanych w rozwój sztuki lalkarstwa. Skupia się w sposób szczególny na wykorzystaniu z tej dziedziny sztuki do realizacji celów pozaartystycznych, które najogólniej można określić jako pracę nad porozumieniem ponad podziałami rasowymi, politycznymi, kulturowymi czy religijnymi ze szczególnym uwzględnieniem zasad zapisanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Obecnie członkami UNIMA jest 75 państw z całego świata, w tym Polska.

Kongres UNIMA jest najistotniejszym wydarzeniem ogólnoświatowym środowiska skupionego wokół teatru lalkarskiego i teatru formy: skupia teoretyków i praktyków lalkarstwa z całego świata, spotykających się w ramach tygodniowego, wieloaspektowego spotkania. Poprzednie zjazdy miały miejsce m. in. w Charleville-Mézières (siedziba organizacji UNIMA), Waszyngtonie, Moskwie, Tokio, Rijece czy Budapeszcie. Kongresowi towarzyszą wykłady, prezentacje, pokazy work in progress, dyskusji, wystawy oraz formalne i nieformalne spotkania profesjonalistów w tej dziedzinie sztuki.

Zespół Teatru Figur Kraków, oprócz pokazów w Chengdu, wyjedzie również na Tajwan, gdzie zagra szereg spektakli w stolicy kraju, Tajpej, oraz w Tainan na południu Tajwanu. W Chinach, poza Kongresem UNIMA w Chengdu, teatr pokaże kilka spektakli w Pekinie.

Wyjazd zorganizowany przy wsparciu finansowym Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie, Instytutu im. Adama Mickiewicza w ramach projektów „Kultura Polska na świecie” oraz „Projekt: Azja”, Gminy Miejskiej Kraków oraz Warszawskiego Biura Handlowego w Tajpej.

Więcej informacji o Kongresie i Światowym Festiwalu Lalkarskim UNIMA: www.unima2012.org

(-)
Materiał Teatru
19 maja 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...