Teatr jutra

Międzynarodowe Spotkania Szkół Teatralnych "Making Tomorrow\'s Theatre" - Wrocław

6 maja w Instytucie Grotowskiego rozpoczynają się Międzynarodowe Spotkania Szkół Teatralnych Making Tomorrow\'s Theatre. Przez sześć dni studenci szkół teatralnych z Europy i USA będą brać udział w warsztatach, spektaklach i spotkaniach z wybitnymi pedagogami

Pomysł powołania do życia Międzynarodowych Spotkań Szkół Teatralnych zrodził się w Instytucie im. J.Grotowskiego przed kilkoma laty, a jego realizacja urzeczywistniła się wraz z powstaniem nowej siedziby – Studia Na Grobli – umożliwiającej poszerzenie i rozwinięcie dotychczasowej działalności.

Projekt stanowi owoc wieloletniej współpracy Instytutu z zagranicznymi szkołami i instytutami teatralnymi. Jest wynikiem zaangażowania międzynarodowej kadry pedagogicznej szkół teatralnych oraz studentów w inicjatywę, dzięki której uczestnicy będą mogli wzajemnie poznać swoje metody pracy nad sztuką aktorską.
Inauguracja pierwszej edycji Making Tomorrow’s Theatre będzie miała miejsce 6 maja w Studiu Na Grobli i da początek biennalnej formule Spotkań.
Do tegorocznej edycji Making Tomorrow’s Theatre zaprosiliśmy studentów, wykładowców i pedagogów z École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq (Paryż), Rose Bruford College (Londyn),
Rasaboxes (Nowy Jork), Vakhtangov Theatre Academy (Moskwa), Escuela Superior de Arte Dramatico (Murcja) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (Wrocław).

Spotkania w Studiu Na Grobli – odbywające się w ramach sesji zamkniętych – skoncentrują się głównie na działaniach praktycznych: prezentacji zaproszonych szkół i demonstracjach pracy przygotowanych przez studentów specjalnie na Making Tomorrow’s Theatre. Studenci wezmą również udział w cyklu warsztatów prowadzonych przez pedagogów i praktyków działających w każdym z zaproszonych ośrodków oraz przez aktorów Teatru ZAR.
Integralną częścią Making Tomorrow’s Theatre będą spotkania z uznanymi praktykami teatralnymi, którzy poświęcają się pracy pedagogicznej. Wśród nich znajdą się: Paula Murray Cole (Assistant Professor of Acting, Ithaca College), Michele Minnick (Adjunct Professor of Theatre, Towson University) oraz Fay Lecoq (dyrektor of Jacques Lecoq International Theatre School). Studenci wraz z profesorami obejrzą również spektakl Teatru ZAR Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie (II wersja spektaklu).

W programie Making Tomorrow’s Theatre znalazły się również spotkania otwarte dla publiczności: wykłady mistrzowskie oraz promocja książki Jacques’a Lecoqa.

7 maja o godz.16:00 odbędzie się wykład Fay Lecoq (dyrektor École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq), połączony z prezentacją fragmentów spektaklu Jacques’a Lecoqa Tout Bouge. Natomiast 11 maja o godz.17:00 zapraszamy na spotkanie z Anatolijem Wasiljewem, wybitnym rosyjskim reżyserem, badaczem teatru, pedagogiem i założycielem moskiewskiej Szkoły Sztuki Dramatycznej, prowadzącym w Instytucie Grotowskiego Seminarium badawcze technik aktorskich w ramach programu „Masters in Residence” (kwiecień 2011 – czerwiec 2012).
10 maja o godz. 15:00 będzie miała miejsce promocja książki Jacques’a Lecoqa Ciało poetyckie. Nauczanie twórczości teatralnej (Instytut Grotowskiego 2011). Prowadzenie: Katarzyna Regulska.
program Making Tomorrow’s Theatre: www.grotowski-institute.art.pl

Magda Sadura
Materiały Organizatorów
6 maja 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...