Teatr Logos zaprasza na wystawę

wystawa "Objawienia"

Organizatorem wystawy, którą można zobaczyć w Galerii przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22 w Łodzi jest Europejskie Centrum Kultury "LOGOS", w ramach którego działa także Teatr Logos. Wystawa, którą można zwiedzić przed spektaklem zaglądając do Sali kominkowej, nosi tytuł "Objawienia". Choć słowo to budzi religijne konotacje eksponatom daleko do grzecznych, tradycyjnych przedstawień postaci związanych z jakakolwiek religią. Tu najważniejszy jest człowiek.

Jerzy Brukwicki - kierownik Galerii Krytyków Pokaz pisze o oglądanych pracach: „Wystawa Objawienia ukazuje różnorodność interpretacji i komentarzy współczesnych artystów pojęcia zawartego w jej tytule oraz dróg, po których wędrują twórcy w poszukiwaniu prawdy o otaczającym nas świecie, prowokuje do dialogu o jasnych i ciemnych stronach naszego życia. Dzisiaj dla człowieka, dla społeczeństw postać objawienia przekształcona została w rodzaj komunikowania się, formę kodu wizualnego, politycznej informacji. O tej transformacji opowiada kilka wystawionych prac. Inne dotykają podstaw ludzkiej egzystencji, której Św. Jan w Apokalipsie poświęcił sporo uwagi, namawiając do dążenia ku szczęśliwości, harmonii rzeczy ostatecznych. Człowiek w swoim życiu błądzi, popełnia mnóstwo niegodziwości, występków. Przeciwstawia się woli Boga. Kłamie, oszukuje, niszczy, wywołuje wojny. Wiek XX był czasem wyjątkowo okrutnym, złym. Artyści, których dzieła spotykamy na wystawie, różnie interpretują przypadki kondycji ludzkiej, odrębnie spoglądają na sens i rzeczywistość życia, strukturę otaczającego nas świata i jego tajemnic. Symbolicznie i metaforycznie wyrażają konieczność rozliczenia się z ludzkimi niedoskonałościami i nieprawościami, eskalacją nieszczęść i cierpień, które są znakiem popełnianych grzechów”.

Jednak oglądane dzieła niekoniecznie muszą być odbierane w wymiarze religijnym. Za przykład może posłużyć zapadająca w pamięć praca Grzegorza Witka, który w małym przezroczystym kilkucentymetrowym naboju niczym w lodzie umieścił niewielką czerwoną sylwetkę człowieka. Praca może wyrażać bunt przeciw wojnie, symbolizować niszczycielką siłę broni obnażającą bezsilność człowieka. Poszukiwanie odpowiedzi na pytania o interpretację pozostałych prac pozostawiam wszystkim tym, którzy lubią ciekawe, niebanalne rozwiązania w sztuce i zdecydują się na odwiedzenie tej niezwykłej wystawy.

W ramach wystawy eksponowali swoje prace: 
Kamil BANACH, Grażyna BARTNIK, Andrzej DESPERAK, Michał GARDZIŃSKI, Hanna HASKA, Arkadiusz KARAPUDA, Magdalena KARŁOWICZ–IWANICKA, Joanna KRZYSZTOŃ, Halina ŁUKASZUK, Piotr MŁODOŻENIEC, Marcin PIOTROWSKI, Andrzej PŁOSKI, Wiesław PRZYŁUSKI, Stanisław RODZIŃSKI, Adriana RONŻEWSKA, Jacek SEMPOLIŃSKI, Jarosław SKOCZYLAS, Jacek STANISZEWSKI, Ewa TRAFNA, Grzegorz WITEK, Janusz WOJNAROWSKI

Olga Ptak
Dziennik Teatralny Łódź
3 czerwca 2009

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia