Teatr Muzyczny na półmetku wakacji

Przygotowania do premiery i urodziny Łodzi

Pomimo wakacyjnej przerwy Teatr Muzyczny w Łodzi nie zwalnia tempa. Ruszają przygotowania do wrześniowej premiery „Człowieka, który tańczył tango" w reżyserii Artura Żymełki. Wcześniej, bo już 27 lipca, z okazji Urodzin Łodzi Teatr zaprasza na warsztaty teatralne „Ranyjulek!", będące międzypokoleniowym spotkaniem z twórczością Juliana Tuwima.

Mężczyzna, który tańczył tango

To będzie zmysłowa taneczna opowieść o burzliwym związku fordansera z bogatą kobietą, której równorzędnym do głównych postaci bohaterem będzie samo tango. Na wrzesień Teatr Muzyczny w Łodzi przygotowuje baletową premierę „Mężczyzna, który tańczył tango", inspirowaną powieścią Artura Péreza-Revertego. Reżyseria i choreografia – Artur Żymełka.

– Po serii sukcesów w realizacji głośnych światowych tytułów jesteśmy gotowi tworzyć z rozmachem własne, w pełni autorskie przedsięwzięcia, sięgać po współczesną literaturę, szukać nowatorskich rozwiązań, zachęcać naszą publiczność do poszukiwań – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. – Tym razem za sprawą spektaklu w reżyserii i choreografii Artura Żymełki, autora między innymi docenionej i nagradzanej „Łajzy" proponujemy przesyconą symbolizmem taneczną opowieść o miłości – zapowiada.
Wrześniowa premiera to spektakl oparty na prozie autorstwa bestsellerowego hiszpańskiego pisarza – Artura Péreza-Revertego. Tak jak w powieści, śledzić będziemy historię czterdziestoletniej miłosnej relacji bohaterów, których na pozór dzieli wszystko. On jest tancerzem, bawidamkiem i oszustem. Ona – żoną sławnego i bogatego kompozytora. Spotkają się tylko trzy razy – zawsze w innym miejscu, zawsze w innych okolicznościach. Adaptacja sceniczna powieści bliska ma być musicalowi: sceny muzyczne, dramatyczne, taneczne, filmowe przenikać będą się wzajemnie, a narracja stale oscylować między słowem, muzyką i tańcem.

– Arturo Pérez-Reverte prowadzi swoich bohaterów w gęstej plątaninie historycznych wydarzeń, ludzkich tragedii i marzeń. Drobiazgowe opisy, wnikliwe analizy dają głęboki wgląd w motywy działań, fascynują obrazowością, poruszają reżyserską wyobraźnię – wyjaśnia swój wybór Artur Żymełka. – Ta skomplikowana, historia miłosna poprowadzona zostanie w nowatorskiej narracji na wielu poziomach: słownym, muzycznym i tanecznym w oprawie specjalnie tworzonej animacji poklatkowej. W ten sposób zbudujemy przesyconą symbolizmem, namiętnością, ale i brutalnością oraz tragizmem, poruszającą zmysły opowieść – zapowiada i dodaje, że wyjątkowości inscenizacji nadadzą wykonywana przez kameralną orkiestrę muzyka oraz potęgujące dramatyzm wydarzeń, ożywione arcydzieła malarskie Picassa.
Premiera 27 września.

Ranyjulek!. Urodziny Łodzi

Czy trudno być aktorem? Jak zwalczyć tremę i poprawić dykcję? Na czym polega praca charakteryzatora i scenografa? Tego dowiedzą się uczestnicy trzech familijnych warsztatów „Ranyjulek!" przygotowanych przez Teatr Muzyczny w Łodzi z okazji 596. Urodzin Łodzi na sobotę 27 lipca. Punktem wyjścia wszystkich zadań aktorskich będzie twórczość Juliana Tuwima.

– Co roku chętnie włączamy się w Urodziny Łodzi, bo wiemy jak bardzo mieszkańcy miasta lubią ten czas wspólnego świętowania, bycia razem, przypominania historii Łodzi i doceniania jej współczesności – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. – Tym razem zapraszamy na warsztaty, podczas których nie tylko będzie można zajrzeć za kulisy, poznać tajniki pracy aktora, ale też charakteryzatora czy scenografa. Zapowiada się świetna zabawa – zachęca do udziału.

W czasie spotkania z twórczością poety na wskroś łódzkiego, uczestnicy warsztatów spróbują swoich sił w działaniach aktorskich, opartych na wierszach Juliana Tuwima – tych powszechnie znanych, jak i tych mniej popularnych.

Zajęcia poprowadzi Maria Gudejko – aktorka, instruktorka zajęć teatralnych dla dzieci i młodzieży, koordynatorka oraz instruktorka zajęć aktorskich grupy „Ale Kanał!" w Teatrze Muzycznym w Łodzi, tegoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej.

W programie przewidziane są trzy różne warsztaty: dla grupy młodszej (11-13 lat) o g. 12.00, starszej (14-17 lat), o g. 14.00 oraz specjalny warsztat familijny przeznaczony dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat wraz z opiekunami, o g. 10.00. W ramach wszystkich grup warsztatowych uczestnicy poznają techniki relaksacyjne, pomagające w walce z tremą, rozgrzewki dykcyjne i impostacyjne oraz, poprzez szereg zadań improwizacyjnych i proste zadania aktorskie, spróbują przełożyć emocje na gest i mimikę. Następnie wcielą się w znane z poezji Juliana Tuwima postaci, takie jak Słoń Trąbalski, Zosia Samosia czy Dyzio Marzyciel, tworząc wspólne etiudy teatralne oparte na znanych wierszach poety. Próba stworzenia wspólnego spektaklu teatralnego pozwoli uczestnikom stać się nie tylko aktorami, ale także scenografami i charakteryzatorami. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy poprzez formularze zgłoszeniowe na stronie internetowej teatru.

Na miejsce należy przybyć punktualnie z wydrukiem e-maila z potwierdzeniem udziału. Obowiązuje strój wygodny, który może ulec ubrudzeniu.

(-)
Materiał Teatru
22 lipca 2019

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia