Teatr na wodzie i nie tylko
4. Warminsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na WodzieOd 25 lipca do 15 sierpnia będzie trwał cykl spotkań z Teatrem Na Wodzie. Specjalnie do celów teatralnych został przerobiony statek, jaki pływając od portu do portu posłuży aktorom za scenę. Cykl imprez będzie prowadzony głównie na szlaku wielkich jezior mazurskich. O tym między innymi rozmawiał dzisiaj (14 lipca) z dziennikarzami, Dyrektor Teatru w Elblągu.
- Doświadczenie mówi nam, że w okresie wakacyjnym, ludzie przychodzący na takie plenerowe spotkania nie są zainteresowani teatrem trudnym, wymuszającym duże skupienie uwagi oraz wymagającym zmysłu artystycznego. Będą to przedstawienia lekkie, łatwe i przyjemne, aby rozleniwieni widzowie nie znudzili się tym, co chcemy zaprezentować- powiedział Dyrektor Teatru w Elblągu Mirosław Siedler.
–Plenerowe przedstawienia grane są inaczej. Aktor musi się liczyć z tym, że „wyluzowana” publiczność może być w sposób pozytywny nieobliczalna. Trzeba wtedy błyskawicznie zareagować ciekawą konwersacją lub po prostu ripostą. Wspominam też, że podczas jednego plenerowego przedstawienia, wszystkich zarówno aktorów jak i widzów obsiadły maleńkie muszki, jakie właziły dosłownie wszędzie. Trzeba to było wpleść w przedstawienie jako taki swoisty wesoły przerywnik.
-Nasze przedstawienia to nie tylko teatr i sztuka, to również niezwykle widowiskowy pokaz ratownictwa wodnego. Chcemy przy okazji propagować bezpieczny wypoczynek nad wodą i pokazać jak należy zachowywać się w sytuacjach, kiedy trzeba udzielić komuś pomocy. W celu zapoznania się szczegółowo z naszym programem na lipiec i sierpień, zapraszam państwa do odwiedzenia naszej strony internetowej www.teatr.elblag.pl. Teatr elbląski to nie tylko sztuka dla dorosłych. Gramy również dla dzieci i młodzieży a wstęp na wszystkie przedstawienia plenerowe jest bezpłatny- dodaje Dyrektor.
Na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami, zostały również częściowo podsumowane prace renowacyjne oraz remont teatralnych pomieszczeń. Koszt tych inwestycji to kwota ponad 4 mln złotych. –Trzeba zaznaczyć, że to, co widz przychodzący do teatru widzi bezpośrednio, jest naprawdę niewielkim procentem prac remontowych. Pomieszczenia niedostępne dla zwykłych obywateli, magazyny, stolarnia, montażownia, pomieszczenia biurowe i socjalne oraz wiele innych zakamarków zostało gruntownie zmodernizowanych - mówi Mirosław Siedler – klimatyzacja na Małej Scenie, wymiana systemu przeciwpożarowego, nowa elektryka i naprawdę masa niewidocznych gołym okiem wykonanych prac, daje nam nowy, lepszy komfort delektowania się sztuką teatralną.