Teatr Nowy z Zabrza tryumfuje pod piramidami

Festiwal Teatrów Eksperymentalnych w Kairze

Co może łączyć tradycyjne, śląskie postrzeganie świata, miłości i rodziny z arabską tradycją? Wbrew pozorom bardzo wiele. A to za sprawą sztuki teatralnej. Zabrzańscy artyści zebrali podczas kairskiego festiwalu owacje na stojąco. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to sztuka o Śląsku i że nie pada w niej ani jedno słowo

- Nie można ulegać stereotypom. Zwykli ludzie po prostu wszędzie chcą normalnie żyć, dla wielu wciąż ważna jest tradycja, ale także miłość, rodzina, wzajemne poszanowanie - mówi Zbigniew Stryj, dyrektor artystyczny zabrzańskiej sceny. - A czy ma to miejsce na naszym Śląsku czy w dalekim Kairze, okazuje się, że to bez znaczenia.

Przekonali się o tym, a przede wszystkim widzów, artyści zabrzańskiego Teatru Nowego. Wystąpili gościnnie podczas Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze. Postanowili poeksperymentować - pojechali tam z opowieścią śląską z krwi i kości - pokazali "Ojcowiznę" w reżyserii i adaptacji Zbigniewa Stryja. Teatr pojechał tam dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i prezydent Zabrza, Małgorzaty Mańki-Szulik.

"Ojcowizna" to wzruszająca historia śląskiej rodziny górniczej, którą po raz pierwszy widzowie obejrzeli prawie 10 lat temu w ramach prowadzonego przez Zbigniewa Stryja teatru Scena Propozycji. Teraz, na potrzeby kairskiego festiwalu, rozszerzono obsadę i przebudowano scenografię na dużą scenę (dzieło Bartłomieja Latoszka).

- Mieliśmy wątpliwości, czy spektakl zostanie zrozumiany. Wcześniej oglądali go Niemcy, Bułgarzy, Anglicy i Francuzi, ale przecież to bliskie nam kulturowo narody - mówi Stryj.

Na scenie w Kairze pojawili się Dagmara Ziaja, Jolanta Niestrój-Malisz, Aleksandra Galewska, Ola i Ania Stryjówny, Andrzej Korczyński, Krzysztof Urbanowicz, Szymon Wiechoczek i Jerzy Wojnicki.

- Po spektaklu usłyszeliśmy od młodego kairczyka, że to jest opowieść o nim i jego rodzinie. Opowiedział, jak matka czekała z niepokojem na jego ojca, gdy spóźniał się z pracy: Wy macie swojego Anioła Stróża, my - duchy strzegące domostwa - mówił młodzieniec. Bartek Latoszek szepnął mi wtedy: Zrobiliśmy spektakl o arabskiej rodzinie - opowiada Stryj.

Teatr Nowy w Zabrzu przygotowuje się do realizacji Projektu Śląsk. Widzowie będą mogli zobaczyć sztuki osadzone w śląskich realiach, związane z regionem. Projekt zainauguruje premierowy spektakl pt. "Ojcowizna" w poszerzonej obsadzie. Kolejna sztuka przeniesie nas w podziemia kopalni, do zasypanych górników.

Marlena Polok-Kin
Polska Dziennik Zachodni
6 listopada 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...