Teatr podsumował sezon

Teatr Powszechny w Łodzi zakończył sezon 2014/2015

Teatr Powszechny w Łodzi zakończył sezon 2014/2015. Tradycyjnie jako jedyny z teatrów w Łodzi i nieliczny spośród teatrów w Polsce zagrał w okresie wakacyjnym. Jak wyglądał ten sezon na scenie przy ulicy Legionów? Od września do lipca Powszechny zagrał 334 spektakle, zgromadził 107 374 widzów.

Dotacja dla Teatru z Urzędu Miasta wyniosła 3 950 000 złotych na 2015 r. oraz 1 000 000 zł na XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Wpływy i pozyskane środki Teatru ogółem wyniosły 3 267 809 złotych.

Na dwóch scenach zrealizował w tym sezonie dwanaście premier:

"Hotel Minister" Raya Cooneya w reżyserii Giovanny'ego Castellanosa,

"Oś" w reżyserii Filipa Gieldona (prapremiera)

"Szkołę żon" Moliera w reżyserii Janusza Wiśniewskiego

"Wytwórnię piosenek" Macieja Karpińskiego i Macieja Wojtyszki w reżyserii Macieja i Adama Wojtyszków (prapremiera)

"Stopklatkę" Maliny Prześlugi w reżyserii Jakuba Zubrzyckiego

"Brancz" Juliusza Machulskiego w reżyserii Michała Siegoczyńskiego (prapremiera)

"Oczy nieba" Davida Almonda w reżyserii Andrzeja Jakubasa (prapremiera polska)

oraz sześć premier Teatru dla niewidomych i słabo widzących, które od ośmiu lat społecznie reżyseruje dyrektor Ewa Pilawska:

"Proszę zejść ze sceny" Johna Chapmana

"Najdroższy" Francisa Vebera

"Rycerz Niezłomny, albo niewola księżniczki Parekeselencji" Macieja Wojtyszki (spektakl na prośbę widzów prezentowany dwukrotnie)

"Zakochajmy się" Robina Hawdona

"Oczy nieba" Davida Almonda

W marcu i kwietniu 2015 r. odbyła się XXI edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Tym razem jego głównymi punktami było 10 spektakli prezentujących spectrum polskiego i europejskiego teatru, dyskusja o kondycji artysty, sesja naukowa pokazująca twórczość Kantora na tle światowej awangardy i wystawa poświęcona Swinarskiemu. Podczas XXI edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych przy szczelnie wypełnionej widowni (frekwencja podczas tej edycji wyniosła 124,9%) artyści i widzowie dyskutowali o tym, kim jest współczesny artysta, próbując odpowiedzieć na pytania postawione przez dyrektora artystycznego Festiwalu Ewę Pilawską.

Kierując się zasadą "Teatr blisko ludzi" Teatr Powszechny w Łodzi kontynuował swoje inicjatywy: Spektakl dla bezrobotnych, Spektakl dla seniorów i Dziecko w sytuacji. W ramach tej ostatniej przygotował prapremierę "Oczu nieba". Zrealizował też ponad 160 nieodpłatnych warsztatów, lekcji i spotkań w ramach Edukacji teatralnej. Kontynuował cykl spotkań "Mistrzowie Scen Łódzkich". Udostępnił także nieodpłatnie na tydzień Teatr Festiwalowi Kultury Chrześcijańskiej i Teatrowi Logos.

Teatr Powszechny w Łodzi zaproponował w tym sezonie także nowe inicjatywy - między innymi zajęcia z cyklu "Joga w Teatrze" prowadzone przez nauczycielkę Sri Sri Yogi Monikę Dąbrowską oraz warsztaty realizowane w ramach obowiązkowego programu studiów na Uniwersytecie Łódzkim zatytułowane "Otwarta Scena. Krytyka teatralna w praktyce"- ze studentami na zajęciach spotykali się wybitni krytycy - Aneta Kyzioł, Jacek Wakar, Dominika Łarionow i Łukasz Drewniak.

Z kolei w lipcu zorganizował dla młodych ludzi "Wakacje z kulturą" - warsztaty teatralne, spotkania z psychologiem i prezentacje spektaklu "Stopklatka". Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi przyciągnął tłumy i pokazał, że warto grać w wakacje dla młodych ludzi, którzy potrzebują teatru i chcą do teatru przychodzić - również po to, by pochylić się nad trudnymi sprawami, kwestiami wymagającymi głębokiej refleksji.

W tym sezonie Powszechny wprowadził także, idąc z duchem czasu, kolejne ułatwienie dla widzów - aplikację mobilną, która ułatwia przeglądanie repertuaru oraz zakup biletów przez smartfony i tablety.

(-)
Materiał Teatru
17 lipca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia