Teatr Polski w rozbudowie

Pomysły na rozbudowę szczecińskiego Teatru

Trzy nowe sale teatralne powstaną na terenie Teatru Polskiego w Szczecinie. Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej

Uczestnicy konkursu mają za zadanie zaprojektować: letnią scenę "szekspirowską" na minimum 600 miejsc, salę eksperymentalną "kapitańską" z widownią na minimum 120 miejsc i wielofunkcyjną salę prób na minimum 200 miejsc.
Projekt ma objąć teren, który wyznaczają granice zabudowy mieszkalnej ulic Swarożyca, Kapitańskiej, Montwiłła i Jana z Kolna. Ulica Jana z Kolna w okresie imprez plenerowych (Dni Morza itp.) jest wyłączana z ruchu i staje się traktem pieszym. Dostęp do budynku teatru z poziomu ulicy Jana z Kolna zapewniają schody wbudowane w wysoką skarpę.

Oprócz rozbudowy budynków do zagospodarowania jest również skwer otoczony ulicami Swarożyca i Montwiłła, przed frontem teatru. Skwer ten powinien mieć charakter ogólnodostępnego, publicznego ogrodu.

Budynek Teatru Polskiego jest wpisany do rejestru zabytków. Zbudowany został w latach 1928-1929 w stylu modernistycznym według projektu architekta Thesmachera dla loży masońskiej. Przebudowany został w roku 1935-1937 na siedzibę organizacji partyjnej zgodnie z projektem architekta Gaussa. Od 1946 roku jest siedzibą Teatru Polskiego. Przebudowywany był w latach 1948, 1952,1977 w celu adaptacji budynku dla potrzeb teatru i bezpieczeństwa widzów.

Zakładany koszt wykonania prac wynosi ponad 54 min zł. Małgorzata Klimczak.


Głos Szczeciński
12 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia