Teatr Powszechny zaprasza na nowy sezon artystyczny
Od piątku zapraszamy na Małą Scenę na „Tańczącego z gwiazdami” (scenariusz i reżyseria Michał Walczak), tydzień później na „Wykapanego zięcia” Krzysztofa Kędziory w reżyserii Pawła Szkotaka.Dyrektor Ewa Pilawska o planach repertuarowych Teatru Powszechnego w Łodzi na sezon 2021/2022:
Po krótkiej przerwie urlopowej wracamy do grania i intensywnych prób. Pierwszą prapremierą tego sezonu będzie „Chciałem być" - spektakl inspirowany ikoną polskiej muzyki i popkultury, Krzysztofem Krawczykiem. Autorem i reżyserem sztuki jest Michał Siegoczyński, który po raz kolejny realizuje spektakl w Teatrze Powszechnym, poszerzając postrzeganie gatunku komediowego i myślenie o współczesnej polskiej komedii.
Na prapremierę zaprosimy widzów 11 września na Dużą Scenę. „Chciałem być" nie będzie biografią artysty, a raczej subiektywnym spojrzeniem na fenomen i paradoks bycia gwiazdą. Michała Siegoczyńskiego interesuje pęknięcie pomiędzy scenicznym wizerunkiem a normalnym, codziennym życiem. Czy można być jednocześnie popularnym i samotnym? Czy można być rozczarowanym, odnosząc sukces?
W październiku zaprosimy na XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który - gdyby nie pandemia - odbyłby się w marcu 2020. Program nadchodzącej edycji będzie mniej rozbudowany, ponieważ zmniejszona o 45% została dotacja Urzędu Miasta Łodzi, który współfinansuje Festiwal (otrzymaliśmy zapewnienie, że zmniejszenie dotyczy tylko tegorocznej edycji). Wierzymy jednak, że będzie ona interesująca i ważna pod kątem merytorycznym i artystycznym. Tematem tej edycji będzie „Artysta w kryzysie". Chciałabym, abyśmy postawili sobie pytanie o teatr i twórców w pandemii - jak teatr radził sobie i jak reagował na sytuację, w której wszyscy się znaleźliśmy, kiedy cały świat niejako zatrzymał się w jednej chwili z powodu epidemii koronawirusa? Program opublikujemy we wrześniu, wtedy też ruszy sprzedaż biletów.
Będzie to szczególny sezon dla Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, ale mamy nadzieję, że już w marcu 2022 roku wrócimy do jego normalnego rytmu i kształtu. Na przyszłoroczną edycję wspólnie z warszawskim Teatrem Powszechnym (w ramach międzynarodowego projektu teatralnego „Prospero – Extended Theatre" realizowanego w Awinionie) przygotujemy premierę nowego spektaklu Krystiana Lupy – „Imagine 2". Inspiracją dla powstania spektaklu jest historia kontrkultury lat 60. i 70. oraz życie i twórczość Johna Lennona.
W tym sezonie zaprosimy również na prapremierę sztuki Juliusza Machulskiego, którą napisał specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi - Polskiego Centrum Komedii. Wyreżyseruje ją Paweł Szkotak. Będzie to słodko-gorzka komedia o wielopokoleniowości, odchodzeniu rodziców i dziadków. O drodze, którą każdy z nas odbywa, o decyzjach, które przychodzi nam podejmować. O ludziach, których spotkanie na różnych etapach życia kształtuje nas i wpływa na naszą przyszłość.
Machulski, jak zawsze, tworzy pełnokrwiste portrety - w taki sposób, że każdy z nas odnajduje w bohaterach cząstkę siebie. Skupia się na relacjach, w których rozpoznajemy własne problemy i niedoskonałości. Jednocześnie robi to z wielką sympatią i ciepłem, dużą empatią wobec ludzi i problemów, które pokazuje.
W sezonie 2021/2022 spotkamy się też z Adamem Orzechowskim, który wyreżyseruje sztukę Radosława Paczochy napisaną specjalnie dla naszego Teatru. Zrealizujemy również kolejną, jedenastą premierę w ramach autorskiego cyklu edukacyjnego „Dziecko w sytuacji". Najprawdopodobniej będzie to polska prapremiera tekstu młodego kanadyjskiego dramaturga, odważnie podejmująca problem transpłciowości. To opowieść o poszukiwaniu siebie, odkrywaniu swoich potrzeb, zrozumieniu i akceptacji.
W nadchodzącym sezonie w Teatrze Powszechnym pojawią się również niewspółpracujący dotąd z nami reżyserzy, ale o tym będziemy informować w dalszej części sezonu.