Teatr Śląski zaprasza po wakacjach

oferta teatralna na wrzesień

Teatr Śląski w Katowicach zaprasza na wrześniowe przedstawienia Teatru Śląskiego. Niebawem zaprezentuje na stronie internetowej zamierzenia na kolejny sezon artystyczny 2010-2011.

11/12.09.2010 - Wieczór kawalerski

Dlaczego piękna nieznajoma, obok której dziś rano obudził się Bill, za nic w świecie nie chce wyjść z łazienki? Trzeba ją szybko wyrzucić z pokoju, ponieważ dziś jest ślub Billa. Za chwilę do pokoju zapuka już prawie Panna Młoda, a w łazience goła kochanka?! Dobrze, że Bill nie wie, że ta kochanka to dziewczyna jego najlepszego przyjaciela! Tego samego przyjaciela, który teraz podaje mu lekarstwo na kaca. "Wieczór kawalerski" to współczesna farsa erotyczna, iskrząca dowcipem sytuacji i ciętymi dialogami.

18.09.2010 - METROPOLITALNA NOC TEATRÓW

Metropolia "Silesia" jest inicjatorem i organizatorem projektu kulturalnego, w którym udział zadeklarowało dziewięć teatrów z miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. W sobotę 18 września odbędzie się szereg spektakli, wystaw, warsztatów teatralnych i happeningów. Teatr Śląski przygotował na ten wieczór dwa przedstawienia: "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" W. Shakespeare\'a (Duża Scena) i "Zagraj to jeszcze raz, Sam" W. Allena (Scena Kameralna)

Wszystko dobre, co się dobrze kończy (ang. All`s Well That Ends Well) - komedia autorstwa Williama Shakespeare\'a, napisana pomiędzy 1601 a 1608 rokiem. Trudno ją jednoznacznie zaklasyfikować do kategorii komedii lub tragedii, podobnie jak utwór Miarka za miarkę. Należy do najrzadziej wystawianych sztuk tego autora. Została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623 roku.  Sztuka opowiada historię Heleny, nisko urodzonej piękności, która otrzymała rękę hrabiego Bertrama, w zamian za wyleczenie króla. Bertram nie jest jednak skory do małżeństwa z niżej urodzoną osobą. Stwierdza, że woli udać się na wojnę, niż być przymuszonym do małżeństwa. Helena będzie musiała uciec się do podstępu, aby doprowadzić go przed ołtarz.

Reżyseria: Tadeusz Bradecki
18.09, godz. 18.30, Duża Scena

Zagraj to jeszcze raz, Sam - znajdującemu się w depresji bohaterowi usiłuje pomóc zaprzyjaźnione małżeństwo. Linda pracuje jako modelka, Dick jest wiecznie zajętym biznesmenem. Umawiają bohatera przedstawienia ze znajomymi dziewczynami, jednak kolejne randki kończą się fiaskiem. Pewnej nocy, ku konsternacji obojga, Linda i Allan lądują wspólnie w łóżku.

Reżyseria: Grzegorz Kempinsky
18.09, godz. 18.30, Scena Kameralna

22/23.09.2010 - Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej

Głośna, skandalizująca powieść Michała Witkowskiego na deskach teatru! Tytułowa Barbara Radziwiłłówna, główny bohater powieści, to właściciel lombardu, cinkciarz, aferzysta, Żyd z pochodzenia, uwodzicielski gej i gorliwy katolik w jednej osobie. W jego barwnych, soczystym językiem pisanych opowieściach przewija się cała galeria postaci charakterystycznych dla lat polskiej transformacji: gangsterzy i filantropi, kibice i akwizytorzy, damy, prostytutki, urzędnicy... "Barbara" to lustro, w którym przegląda się dzisiejsza Polska - groteska sąsiaduje tu z thrillerem, tandeta z wzniosłością, a powikłana, często zmitologizowana przeszłoąć zderza się z kulawą, śmieszno-straszną współczesnością.

Reżyseria: Jarosław Tumidajski
22 i 23.09, godz. 18.30, Scena Kameralna

23/24.09.2010 - Polterabend

Sztuka "Polterabend" St. Mutza to napisany śląską gwarą poetycki fresk, opowiadający o powikłanej historii Śląska i Ślązaków w minionym stuleciu. Debiutujący w teatrze autor przedstawia modelową Śląską rodzinę (Ojciec - Jorg, W. Sławik, Matka - Berta, A. Chechelska, Babka - E. Leśniak), rodzinę niejako ponadczasową, "wieczną", oraz skomplikowane losy i dramatyczne wybory kolejnych, urodzonych i wychowanych w tej rodzinie pokoleń. Rzecz zaczyna się u końca pierwszej wojny światowej, a kończy już po drugiej wojnie, zahaczając po drodze o powstania śląskie, plebiscyt i szerzej przedstawiając lata trzydzieste i czterdzieste zeszłego stulecia. W "Polterabend" historia Śląska, jakkolwiek burzliwa i dramatyczna, pozostaje jednak jedynie tłem dla indywidualnych dramatów, dla żmudnego procesu kształtowania się złożonej, śląskiej kulturowej tożsamości. Pytanie o tożsamość, o granice kulturowej odrębności, jest podstawowym w sztuce
motorem akcji i konfliktów.

Reżyseria: Tadeusz Bradecki
23 i 24.09, godz. 19.00, Duża Scena

(-)
Materiały Teatru
24 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia