Teatr średniowiecza

wykład otwarty - Teatr Powszechny w Radomiu

W sobotę 8 maja 2010 roku Teatr Powszechny w Radomiu zaprasza na kolejny wykład otwarty dotyczący kultury średniowiecza. Prelekcje organizowane są w ramach warsztatów teatralnych, prowadzonych przez reżysera Wiesława Hołdysa i twórców skupionych wokół krakowskiego Stowarzyszenia Teatr Mumerus

Tym razem Wiesław Hołdys opowie o teatrze średniowiecznym. Wykład ilustrowany będzie materiałami ikonograficznymi.

Wiesław Hołdys

Urodził się 1958 r. Absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim (1984) i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST (1988) w Krakowie. Pracę w teatrze rozpoczął od amatorskiego teatru lalek "Skrzatki cieszyńskie", potem przez wiele lat związany był z niezależnym ruchem teatralnym: od działającego poza cenzurą Teatru Zero w Cieszynie (utwory Mirona Białoszewskiego), poprzez studencki Teatr Tarcie działający w Krakowie w Teatrze 38 w latach 1978 – 1981 („+ + +” Helmuta Kajzara, „Alicja w krainie czarów”), teatr pham („Moskwa – Pietuszki’), Teatr Na Rogu („Jedna noc po polowaniu” wg Pilniaka i Zoszczenki, „Ameryka” wg Franza Kafki – ta ostania inscenizacja pokazywana była w 1988 roku w Berlinie Zachodnim w ramach Festiwalu Teatrów Niezależnych).

Od 1988 r. pracuje jako reżyser w teatrach zawodowych w Polsce i za granicą, gdzie do tej pory zrealizował blisko czterdzieści przedstawień głównie w oparciu o własne autorskie scenariusze inspirowane między innymi literaturą staropolską, rosyjską i surrealizmem. Reżyserował przedstawienia muzyczne, jak i spektakle dla dzieci. Pracował również dla teatru telewizji ("Pan Huczek" wg Hannu Mäkeli). Przez rok był dyrektorem teatru w Tarnowie. Laureat Opolskich Konfrontacji Teatralnych - Klasyka Polska \'96 w Opolu: nagrodzony za scenariusz i inscenizację "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią"; wyróżniony także przez Ministra Kultury w Konkursie na inscenizację dzieł literatury europejskiej („Dr K. Hommage a Franz Kafka”).

Założyciel i prezes Stowarzyszenia Teatr Mumerus w Krakowie (od 1999 r.), gdzie zrealizował 11 spektakli inspirowanych tak różnymi źródłami, jak m.in.: pierwsza polska encyklopedia, niemy film „Podróż na Księżyc” Georgesa Meliesa, wycinki z prasy, najmniej znana podróż Gullivera, dzienniki i drobne utwory Franza Kafki, malarstwo Witolda Wojtkiewicza, literatura sowizdrzalska.

Spektakle Teatru Mumerus pokazywane były na festiwalach i występach gościnnych w Polsce, a także za granicą (Austria, Czechy, Dania, Francja, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rosja). Ponadto w ramach Teatru Mumerus prowadzi studio teatralne gdzie wraz z młodzieżą realizuje warsztaty teatralne (ostatnio projekt
„Kartka na cukier” poświęcony kulturze oficjalnej i nieoficjalnej PRL).

Realizował również kilkanaście projektów współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury i edukacji - między innymi współtwórca i członek Komitetu Zarządzającego projektu teatralnego Unii Europejskiej pod nazwą "The Magic - Net"

Warsztaty teatralne prowadzone przez Teatr Mumerus są częścią współpracy Radomia z niemieckim miastem Landshut. Pomysł nawiązuje do historycznego wydarzenia z 1475 r., kiedy do Radomia przybyli swaci księcia Bawarii Jerzego Bogatego z prośbą o rękę Jadwigi Jagiellonki (zaręczyny pary odbyły się w Radomiu, zaślubiny - w Landshut).

Efektem zajęć będzie spektakl plenerowy powstały w oparciu o teksty średniowieczne. Premiera przedstawienia planowana jest na czerwiec br. W trakcie warsztatów młodzież będzie pracować nad analizą tekstu, weźmie udział w zajęciach aktorskich, ruchowych etc.

Jedną z istotnych części warsztatów są zajęcia teoretyczne na temat szeroko pojętej kultury średniowiecza (teatr, muzyka, malarstwo). Prelekcje są otwarte dla publiczności. Mogą wziąć w nich udział wszyscy chętni, którzy znajdą czas i zechcą w sobotnie popołudnie wybrać się do Teatru.

(ak)
Materiały Teatru
6 maja 2010
Portrety
Grzegorz Matysik

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia