Teatr Współczesny promuje się na Facebooku

kolejny teatr wykorzystuje portal społecznościowy

Przed premierą spektaklu "Nierządne królestwo" Teatr Współczesny proponuje widzom grę edukacyjną na Facebooku. Postaci związane z dramatem mają tam swój profil

- Dzisiaj miejscem spotkań, gdzie ludzie się spotykają, integrują, jest portal społecznościowy, dlatego tam jest też teatr - mówi Kamila Paradowska, kierownik literacki Teatru Współczesnego.

Na Facebooku TW powstały profile autentycznych postaci historycznych (np. Anny Jagiellonki, Andrzeja Kurbskiego), które oczekują na premierę dramatu "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego, jaka zostanie zaprezentowana na ślubie Jana Zamoyskiego. Dramatu, który pod maską antycznej tragedii pokaże w krzywym zwierciadle rzeczywistość, w której żyją.

Gra na Facebooku to część szerszego projektu edukacyjnego towarzyszącego premierze "Nierządnego królestwa". Obejmuje m.in. spotkania reżysera spektaklu z polonistami i wydanie programu z tekstem sztuki. Teatr zaprasza do przeniesienia się w XVI wiek, śledzenia rozmów pomiędzy tymi postaciami, ich wzajemnych relacji i powiązań. Finał gry, nad którą pracują uczniowie II LO, nastąpi 23 stycznia - tego samego dnia, kiedy na dużej scenie Teatru Współczesnego odbędzie się premiera "Nierządnego królestwa".

"Nierządne królestwo" to autorski projekt reżysera Pawła Kamzy, inspirowany "Odprawą posłów greckich" Jana Kochanowskiego (dwa lata temu dla Teatru Współczesnego przygotował adaptację "Eine kleine" Artura Daniela Liskowackiego).

- Moja rozmowa z Kochanowskim polega na tym, że wyrzuciłem wszystkie postaci, które on zaproponował w "Odprawie posłów greckich" i wykorzystałem te, które żyły wraz nim, czyli np. zamieniłem Króla Priama na Annę Jagiellonkę.

Spektakl zaczyna się od tego, że człowiek, który zajmuje się literaturą dostaje zadanie napisania adaptacji "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego. Zaczyna zastanawiać się, co z tym można zrobić, co z niej może być interesujące, dla niego, widzów. Taką dyskusję toczy z sobą, z reżyserem, z żoną, córką, tudzież postaciami ze sztuki.

Scenariusz sztuki, podobnie jak tekst polskiego renesansu, jest próbą mówienia o współczesności poprzez kostium historyczny.

Ewa Podgajna
Gazeta Wyborcza Szczecin
9 stycznia 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...