Teatr z Nohant w Żelazowej Woli

„Teatr zapięty na ostatni guzik: Lalki sceniczne z Nohant" - przyg. Karolina Fandrejewska - Dom Urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli

"Domowy teatr lalek z Nohant, zainspirowany muzyką Chopina i pasją Maurice'a Sanda, od 12 lipca będzie można oglądać w Żelazowej Woli na wystawie „Teatr zapięty na ostatni guzik". Ekspozycja prezentuje unikatowe lalki, miniaturowe kostiumy i teatralną maszynerię z XIX w.

„Wszystko zaczęło się od pantomimy i zrodziło się z pomysłu Chopina. Improwizował przy fortepianie, podczas gdy młodzi zmieniali się w mimów i tańczyli balety komiczne" – pisała George Sand, wspominając przedstawienia lalkowe organizowane przez jej syna Maurice'a w letniej posiadłości w Nohant.

„Początkowo ten domowy teatr był tylko salonową rozrywką, ale z czasem stał się pasją Maurice'a Sanda na długie lata" – wspominała George Sand. W 1852 roku jej syn otworzył profesjonalną scenę lalkową w Paryżu, gdzie wystawiał sztuki własnego autorstwa przez ponad 30 lat.

W tamtejszym muzeum zachowało się wiele pamiątek po pisarce i jej rodzinie, w tym obszerna kolekcja eksponatów związanych z teatrem lalkowym wypożyczona i udostępniona polskiej publiczności przez Muzeum Fryderyka Chopina.

– Wystawa czasowa „Teatr zapięty na ostatni guzik: Lalki sceniczne z Nohant" jest jednym z przedsięwzięć realizowanych dzięki współpracy nawiązanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z Domem George Sand w Nohant – poinformował PAP Aleksander Laskowski, rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Jej trzon stanowią lalki teatralne wykonywane w latach 1850–1886 przez Maurice'a Sanda z pomocą matki. Dużą rolę w stworzeniu domowego teatru w Nohant odegrał Fryderyk Chopin, który był wielbicielem teatru, a zwłaszcza opery. Już w dzieciństwie w Warszawie i podczas letnich wakacji wspólnie z rodzeństwem brał udział w przedstawieniach w domu rodzinnym i domach przyjaciół.

– Symboliczny podział przestrzeni wystawy na dwie części – zaznacza kustosz Muzeum Fryderyka Chopina dr Seweryn Kuter – ma odzwierciedlać naturalny układ sali teatralnej, na którą składają się strefa widowni i strefa kulis. Zwiedzający mogą z bliska podziwiać unikatowe arcydzieła sztuki lalkarskiej, wykonane z wielkim wyczuciem i precyzją, a także przyjrzeć się elementom oryginalnej teatralnej maszynerii z Nohant, miniaturowym kostiumom i wykrojom oraz rekwizytom scenicznym. Pokaz uzupełniają afisze z epoki, zaproszenia na spektakle i inne pamiątki – dodaje Kuter.

Wernisaż wystawy „Teatr zapięty na ostatni guzik: Lalki sceniczne z Nohant" w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i parku w Żelazowej Woli odbędzie się 12 lipca o godz. 14.

Kustoszami wystawy są: kustosz Muzeum Fryderyka Chopina dr Seweryn Kuter; kustosz Maison de George Sand a Nohant Elisabeth Pezza Braoun. Kuratorkami ekspozycji są Anna Adamusińska-Tasak, Elisabeth Portet i dr Małgorzata Zawadzka.

Projekt przygotowało Studio Karolina Fandrejewska, a skład zespołu projektowego tworzą: Karolina Fandrejewska, Mikołaj Niewęgłowski, Anna Langowska, Mirosław Falkowski. Wystawę zrealizowano w ramach umowy o partnerstwie zawartej między Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i Centre des Monuments Nationaux.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym Instytutu Fryderyka Chopina.

Wystawa „Teatr zapięty na ostatni guzik: Lalki sceniczne z Nohant" będzie dostępna dla publiczności w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i parku w Żelazowej Woli od 12 lipca do 31 października.
Źródło:

(-)
Kurier PAP
8 lipca 2025

Książka tygodnia

Bioteatr Agnieszki Przepiórskiej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Katarzyna Flader-Rzeszowska

Trailer tygodnia