Teatr znów zagra przy granicy
17. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP - Hajnówka: 24.07 - 3.08.2025Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP zdecydowali o wstawieniu sztuk festiwalowych także w miejscowościach przygranicznych, we wsiach wokół Hajnówki, w prywatnych ogrodach oraz w wiejskiej świetlicy w Policznej.
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP zdecydowali o wstawieniu sztuk festiwalowych także w miejscowościach przygranicznych, we wsiach wokół Hajnówki, w prywatnych ogrodach oraz w wiejskiej świetlicy w Policznej.
Tam też zorganizujemy wieczorem plenerową paradę z lampionami. Oto szczegółowy program tego wydarzenia.
- 31.07 Teatr na Granicy we wsiach wokół Hajnówki
- 15.00 Teatr Małe Mi „Socrates w piaskownicy" /PL Werstok 2, ogród prywatny, plener, 45 min
- 16.00 Teatr z Lasu „Cudowna Lampa Aladyna"/PL Długi Bród 2c, ogród prywatny, plener, 45 min
- 17.00 Falco Show „Król Słońce" /PL Wojnówka 27, ogród prywatny, plener, 45 min
- 18.00 Teatr Formalina „Kapi i Ara" /PL Kuraszewo 2 Puszcza Glamping, ogród prywatny, plener, 45 min
- 19.00 Teatr Migro „Echa" /PL Policzna świetlica wiejska, plener, 50 min.
- 20.00 A3Teatr „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc. Sen o nocy letniej" / PL, EKS, parada, plener, 50 min.
- Gdy teatr przychodzi do ludzi, gdy artyści przynoszą im piękne opowieści do prywatnych ogrodów i oswajają przestrzeń przygraniczną, to jakby oswajali niepokój mieszkańców i potwierdzali, że mierząc się z kryzysem przygranicznym, stawiamy tutaj wszyscy na bezpieczną przyszłość – podkreśla Darek Skibiński, dyrektor artystyczny festiwalu WERTEP.
Podkreśla, że sztuki zagrane w ubiegłym roku w przygranicznych miejscowościach były jak najserdeczniejsze gesty wsparcia. Działały terapeutycznie na mieszkańców będących w izolacji, wykluczeniu społecznym. Teatr przychodził do nich, gdy było im żle. Dlatego w tym roku również artyści podejmą ideę spotkania z mieszkańcami małych miejscowości pogranicza i zagrania specjalnie dla nich. Uważają, że to jest bardzo ważna misja teatru, żeby obudzić refleksję oraz żeby dać wsparcie ludziom, którzy go potrzebują.
- Dlatego też, jednego dnia - ostatniego dnia lipca - zapraszamy Was w teatralną podróż i oglądanie spektakli w małych wsiach, które są tuż przy granicy i przeszły ciężki czas izolacji z powodu sytuacji politycznej. Pokażmy wspólnie mieszkańcom, że o nich nie zapomnieliśmy. To wyjątkowa okazja wejścia do prywatnych ogródków i teatralnej uczty w naturalnym otoczeniu.
Przyjeżdżajcie zobaczyć spektakle w ogródkach – zachęca Agata Rychchcik-Skibiński.
Artyści apelują: - Wesprzyjcie nas dobrą energią. Realizujemy to wydarzenie, bo uważamy, że sztuka to dialog i lepsza strona rzeczywistości - może zmieniać nasze życie i relacje na lepsze.
Ale podejmujemy ryzyko - nie mamy jeszcze wiedzy, czy ten projekt zostanie objęty grantem Krajowego Programu Odbudowy, czy dostaniemy dotację czy koszty poniosą sami organizatorzy... To okaże się w sierpniu. Ale idea jest najważniejsza!
Patronat medialny nad wydarzeniem, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP 2025, w tym nad jego częścią - Teatrem na granicy objęli: TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, TV Podlasie, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Naszemiasto.pl, Białystok Online, E-teatr i Dziennik Teatralny. Uprzejmie prosimy o informowanie Czytelników, Widzów i Słuchaczy oraz zachęcanie ich do udziału w wydarzeniach festiwalowych, w tym w teatrach ogródkowych.
Oto link do programu, który można pobrać z internetu. W trosce o środowisko ograniczamy liczbę materiałów drukowanych. Prosimy o zrozumienie i wsparcie tej idei.