Teatralia

Start sezonu teatralnego

Na premiery i spektakle zaprasza widzów Teatr Nowy, a także sceny działające przy ośrodkach kultury. Przedpremierowy pokaz "Hrabiny" w Manufakturze organizuje Teatr Wielki

Wielki zainauguruje sezon "Hrabiną" Stanisława Moniuszki w reż. Kazimierza Kowalskiego, którą pokaże w ostatni weekend września. 2 września o godz. 19.30 wersję koncertową można będzie usłyszeć na rynku Manufaktury (ul. Karskiego 5).

Większość łódzkich scen zainauguruje sezon w drugim tygodniu września lub później. Teatr Jaracza pierwszą premierę pokaże 8 i 9 września w ramach Dialogu Czterech Kultur. Będzie to "Brzydal" Mariusza von Mayenburga w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. W Muzycznym nadal trwa remont. Scena zacznie działać dopiero w październiku. Późno zaczyna Powszechny, ale ten grał jeszcze w połowie lipca. 29 września zaprosi widzów na "Szalone nożyczki", wcześniej na spektakle gościnne w ramach festiwalu.

Nowy w ciągu dwóch tygodni pokaże dwa premierowe spektakle. W sobotę o godz. 19.15 i w niedzielę o godz. 20 na Małą Scenę (ul. Zachodnia 93) wkroczą "Zabawy..." wg dramatu izraelskiej pisarki Edny Mazyi. Spektakl reżyseruje Tomasz Gawron. Inspirowana rzeczywistymi zdarzeniami historia zgwałconej przez kolegów piętnastolatki stawia trudne pytania o granice fizycznej i emocjonalnej nietykalności. 15 września Jerzy Zelnik wprowadzi na dużą scenę angielską farsę Allana Ayckbourna "Wszystko z miłości".

Premierą rozpoczyna sezon Stowarzyszenie Teatralne Chorea, które 31 sierpnia o godz. 21 oraz w sobotę i niedzielę o godz. 20 zagra "Śpiewy Eurypidesa", drugą część tryptyku opartego na "Bachantkach" (Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3).

Ośrodek teatralny ŁDK (ul. Traugutta 18) pokaże w sobotę i niedzielę o godz. 18 nowy spektakl Teatru Napięcie, grupy założonej przez łódzkich studentów. Będzie to"Pneuma" inspirowana utworami Johna D. Barrowa, Dawida Bohma, Stephena W. Hawkinga i Italo Calvino.

Teatr Logos (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22) rozpoczyna sezon graną od trzech lat "Zemstą" Aleksandra Fredry w reżyserii Romana Komassy. Pokaże ją w niedzielę, poniedziałek i wtorek o godz. 19. Komediowy język Fredry uzyskuje barwną realizację w teatrze ruchu.

Za tydzień premierę pokaże Scena Forum (ul. Roosevelta 17), która rozpocznie sezon widowiskiem muzycznym "Co się stało kwiatom?" z utworami Tadeusza Nalepy, zmarłego w marcu ojca polskiego bluesa. Spektakl wyreżyserował Zbigniew Pacura i Wojciech Bartoszek.

W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych (ul. Zachodnia 54/56) można będzie obejrzeć teatralną realizację "Pamiętnika" Anny Frank przygotowaną w ramach obchodów rocznicy likwidacji Getta-Litzmannstadt. Spektakl w reżyserii Teresy Radzikowskiej - Binkowskiej będzie pokazany 31 sierpnia o godz. 18.

Monika Wasilewska
Gazeta Wyborcza Łódź
31 sierpnia 2007

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...