Teatralna edukacja razem z Sopocką Sceną Off de BICZ

cały październik poświęca na różnorodne lekcje teatralne

Po efektownym otwarciu sezonu bardzo ciekawym spektaklem/operą duetu John Moran i Saori Tsukada oraz spotkaniem z Ludwikiem Flaszenem w ramach projektu ARCHEpelag Grotowskiego Sopocka Scena Off de BICZ cały październik poświęca na różnorodne lekcje teatralne.

Znana z wytrwale prowadzonej edukacji w dziedzinie teatru dyrektor Off de BICZ Ewa Ignaczak proponuje w tym roku wyjątkowe warsztaty, wchodzące w skład ARCHEpelagu Grotowskiego. 2 października rozpoczyna się pierwszy z nich, prowadzony przez Teo Spychalskiego, dawnego współpracownika Jerzego Grotowskiego, prowadzącego obecnie w Montrealu kompanię teatralną Le Groupe de la Veillee. Warsztat ten zatytułowany jest „Słowo - działanie - obecność” i ma trwać przez okres trzech tygodni.

Drugą propozycją jest cykl zatytułowany "Lekcja teatralna z Jerzym Grotowskim", w ramach której w dniach 12-15 października o godz. 9 i 12 odbędą się pokazy spektaklu "Król Kier znów na wylocie" na motywach powieści Hanny Krall w realizacji niezależnej warszawskiej sceny Studium Teatralne Piotra Borowskiego. Po spektaklu odbędzie się wykład Borowskiego - aktora i reżysera teatralnego, związanego niegdyś z Teatrem Laboratorium Grotowskiego, byłego aktora i muzyka w grupie teatralnej "Gardzienice" Staniewskiego. Borowski pracował również w Workcenter of Jerzy Grotowski w Pontederze, gdzie współpracował m.in. z Thomasem Richardsem. Pokaże on spektakl prezentowany już podczas tegorocznych spotkań ARCHEpelagu, którego tematem jest historia młodej Żydówki, która w trakcie II wojny światowej próbuje odnaleźć swojego męża, a następnie wyciągnąć go z obozu koncentracyjnego. Spektakl jest nie tyle rozliczeniem z przeszłością czy budowaniem mitu ofiary, co ukazaniem ponadczasowej roli i siły miłości.

Od początku sezonu w Off de BICZ pojawią się też premiery. Najbliższe z nich to "Misja: Wiosna (śpiewogra z morałem wg Mistrza Brunona Schulza)" Teatru Lustra Strona Druga prowadzonego przez Macieja Gorczyńskiego, który jest reżyserem spektaklu i autorem (wspólnie z Małgorzatą Michalczyk) scenariusza, napisanego na podstawie opowiadań Schulza. W spektaklu zagrają Weronika Podlesińska, Paweł Oleksiński, Adam Akerman, Adrianna Lisewska i Sławomir Kochanek. Premiera odbędzie się 30 października o godz. 19. Drugą z premier, będącą kontynuacją dominujących w zeszłym sezonie bardzo kobiecych produkcji, jest zaplanowany na 6 listopada na godz. 19 spektakl "Była Żydówka, nie ma Żydówki" na podstawie powieści Mariana Pankowskiego o tym samym tytule. Scenariusz napisała Katarzyna Fidos, reżyserią spektaklu zajęła się Ewa Ignaczak. Wystąpią: Ida Bocian, Aleksandra Kania, Magdalena Płaneta.

Jednak wydarzeniem, które przebija wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia Sopockiej Sceny Off de BICZ, jest założenie we wrześniu tego roku Polskiej Akademii Teatru Niezależnego na Litwie. Współautorką tego ogromnego przedsięwzięcia jest Grażyna Zaborowska, dyrektor Centrum Kultury w Solecznikach na Litwie. W Akademii mogą uczyć się wszyscy, w których tli się pasja teatralna i chcieliby zdobyć wszechstronne wykształcenie pozwalające na pracę aktora, reżysera, czy instruktora teatralnego. Studenci Akademii pod okiem doświadczonych pedagogów (m.in. Ewa Ignaczak, Ida Bocian, Maciej Gorczyński, Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk, Sylwia Góra-Weber) będą poznawać tajniki technik aktorskich, plastyki ciała i kompozycji ruchu, ćwiczyć pamięć, głos, gest sceniczny, interpretację tekstu, improwizację i choreografię. Część teoretyczna obejmie też filozofię, historię teatru polskiego oraz podstawy dramaturgii. Zajęcia odbywać się będą co dwa tygodnie, w trybie zaocznym (od piątku do niedzieli) w Centrum Kultury w Solecznikach. Chętni mogą zgłaszać się do 9 października 2009 roku na adres: akademia.litwa@wp.pl lub telefonicznie do Centrum Kultury w Solecznikach: (8-380) 51-980. Szczegółowe informacje o warsztatach Akademii na www.offdebicz.sopot.pl

Magdalena Hajdysz
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
2 października 2009

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia