Teatralna tradycja miasta Zabrze

„Rzeczywistość przedstawiona" - 3. Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej - Zabrze 2021

Październik... to wyjątkowy czas, który już na stałe wpisał się w tradycję teatralną miasta Zabrze, ale nie tylko... To coroczna okazja do obejrzenia dobrych przedstawień i spotkania z uznanymi zespołami z całej Polski!

To także idealnie wykorzystana szansa artystycznej edukacji młodych widzów, od lat okupujących kasy, w oczekiwaniu na bilet, z którego ktoś zrezygnuje albo chociaż na wejściówkę. „Wartością samą w sobie jest fakt , że przez tydzień w takim zagęszczeniu, tatr próbuje rozmawiać z młodzieżą o otaczającym ją świecie. To często jest obraz świata nieuładzonego, obraz drażniący i prowokujący, ale przecież wart zastanowienia. Młody widz uczy się w ten sposób, że w teatrze warto szukać nie tylko rozrywki i przyjemności, ale też zachęty do myślenia. Uczy się, a potem do teatru przychodzi z własnej woli. Nie tylko w czasie festiwalu" - mówi Jacek Sieradzki, znany krytyk teatralny, który wielokrotnie zasiadał w Jury Festiwalu.

„Rzeczywistość przedstawioną" wymyślił nieżyjący już Stanisław Bieniasz, pisarz i dramaturg, a współtwórcami byli: Andrzej Lipski, aktor i wieloletni Dyrektor Naczelny i Artystyczny zabrzańskiej sceny oraz Bogdan Ciosek – reżyser.

Bieniasza szalenie interesowała współczesność i jej odbicie w sztuce. Wnikliwie przyglądał się polskim przemianom ustrojowym i obyczajowym, naszemu stosunkowi do historii, uczeniu się demokracji i potknięciom dnia codziennego. Uważał, że teatr to jest dobre miejsce do dyskusji na te tematy, a dramaturdzy powinni o nich pisać. W Polsce nie było w tamtym czasie żadnego przeglądu sztuk współczesnych, zabrzański festiwal trafił więc na podatny grunt. Z drugiej strony pomysłodawcy i organizatorzy „Rzeczywistości przedstawionej" mieli świadomość, że ograniczenie się wyłącznie do dramaturgii polskiej nieomal z definicji ograniczy też siłę i znaczenie przeglądu. Ostatecznie festiwal prezentuje więc sztuki polskich i zagranicznych autorów, napisane po 1989 roku.

Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" Zabrze 2021 odbędzie się już po raz dwudziesty w dniach od 16 – 24 października i będzie mieć charakter jubileuszowy.

Festiwal, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.

Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu. Na przestrzeni dziewiętnastu poprzednich edycji festiwalu gościliśmy m. in. Teatr Studio i Teatr Polonia w Warszawie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Rozmaitości w Warszawie, Teatr Stary w Krakowie, Teatr im. S. Jaracza w Łodzi, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Polski w Bielsku – Białej, TR Warszawa, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Teatr Wierszalin w Supraślu, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, a także Teatry z Gruzji i Ukrainy.

Festiwal ma charakter konkursowy, a Jury (oraz Jury „Młodych") decyduje o przyznaniu nagród w kilku kategoriach. Festiwal Dramaturgii Współczesnej oprócz spektakli konkursowych obfituje również w szereg imprez o charakterze edukacyjnym m. in. warsztaty dramatopisarskie i aktorskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, Teatrotekę (cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej realizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych), prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno – społecznych tzw. „Smykom rzeczywistość przedstawiona", dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych i inne.

__

Jury 20. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona": 2021-10-16 - 2021-10-24

JURY

Dorota Buchwald jest teatrologiem, od trzydziestu lat dokumentującym historię i współczesny stan teatru polskiego. Prowadziła prace Działu Dokumentacji Związku Artystów Scen Polskich oraz Pracowni Dokumentacji Teatru im. Barbary Krasnodębskiej w Instytucie Teatralnym. Współtworzyła od podstaw Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, kierując nim jako dyrektor w latach 2014-2018. Dzięki wieloletniej pracy jej i współpracującego z nią zespołu Instytut Teatralny stał się jedną z najważniejszych instytucji teatralnych w Polsce oraz znaczącym miejscem spotkań i dialogu ludzi teatru i miłośników teatru.
Redaktor miesięcznika DIALOG w latach 1995 - 2013. Wydawca, autorka i współautorka oraz redaktor wielu publikacji z dziedziny historii teatru oraz badań teatrologicznych, współautorka i kuratorka wystaw, inicjatorka licznych programów, mających na celu popularyzację sztuki teatru oraz propagowanie publicznego charakteru jej obecności i roli w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Michał Centkowski, rocznik 1988. Kulturoznawca, absolwent Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2012–2014 publikował w wortalu e-teatr.pl felietony oraz recenzje w ramach Nowej
Siły Krytycznej. Współpracował z magazynem Dwutygodnik.com, artPapierem oraz miesięcznikiem „Teatr". Od 2013 roku jest członkiem komisji „Złotych Masek" Województwa Śląskiego. Od 2014 roku jest recenzentem tygodnika „Newsweek Polska". Laureat Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych. Juror Paszportów Polityki w dziedzinie Teatru. Zabrzanin z urodzenia :)

Łukasz Drewniak jest krytykiem teatralnym, redaktorem, moderatorem, selekcjonerem
i konsultantem. Ekspert od współczesnego teatru litewskiego. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny Gazety Teatralnej „Didaskalia". Redaktor książek „Dziennik podróży z Kantorem" Wacława i Lesła, wa Janickich oraz biografii Izabelli Cywińskiej „Dziewczyna z Kamienia". Dyrektor artystyczny Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w latach 2002–2005. Pomysłodawca tyskiego TopOFFFestival. Wieloletni recenzent teatralny „Tygodnika Powszechnego" (1995–2005), „Przekroju" (1999–2012), „Dziennika. Gazety prawnej" (2005–2010). Do roku 2015 współpracował z TVP Kultura jako redaktor i prezenter. Selekcjoner konkursu o Złotego Yoricka w ramach Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego. Współtworzy program impresaryjny lubelskiego Teatru Starego i prowadzi na tej scenie cykl debat „Bitwa o kulturę". Na portalu teatralny.pl jest autorem cyklu „Kołonotatnik", na który składają się teksty publicystyczne, eseje teatralne, recenzje i facecje. Mieszka w Krakowie.

Marcin Sławiński, aktor i reżyser, absolwent wydziałów aktorskiego i reżyserii warszawskiej PWST. Od 1973 r. był aktorem Teatru Narodowego, zagrał w tym czasie wiele ról teatralnych, filmowych. telewizyjnych i radiowych. Od 1983 r. pracuje głównie jako reżyser. Był etatowym reżyserem teatrów Narodowego i Powszechnego w Radomiu, z warszawskim Kwadratem i łódzkim Powszechnym był związany jako dyrektor artystyczny i reżyser. Zrealizował ponad 100 przedstawień w 30 teatrach polskich i zagranicznych. Reżyserował spektakle teatru TV, teatru PR, operetki i telewizyjny sitcom.
Jego przedstawienia "Wampir", "Zaręczyny" i "Źli Żydzi" z Teatru Nowego w Zabrzu były pokazywane na festiwalach "Rzeczywistość przedstawiona" zdobywając szereg nagród.

JURY MŁODYCH

Anna Stryj, śpiewająca położna. Od lat związana czynnie i biernie z Teatrem Nowym w Zabrzu. Uzależniona od Sztuki, w bardzo zażyłej relacji z Bluesem i Gospelem. Między dyżurami i próbami muzycznymi pisze wiersze i gotuje zupy kremy. Po smutnej rocznej przerwie - z ogromną radością po raz trzeci w roli Młodego Jurora.

Krystian Kowalski, w przeszłości laureat wielu konkursów recytatorskich, obecnie przewodnik w muzeum. Student Sztuki Pisania na Uniwersytecie Śląskim, poeta hobbystyczny oraz kolekcjoner starych aparatów, gramofonów itp.

Anna Wlisłocka, absolwentka Szkoły ART-PLAY w Katowicach, laureatka konkursów recytatorskich i teatrów jednego aktora w tym Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, przez wiele lat należała do grup teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Zabrzu.

Serdecznie zapraszamy!!!

Jerzy Makselon dyrektor naczelny - Koncepcja Programowa Beata Dąbrowiecka - sekretarz Festiwalu

(-)
Materiał organizatora
18 października 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia