Teatralne biennale

8. Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF

Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF to teatralne biennale. Festiwal organizowany jest przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od pierwszej edycji Honorowy Patronat nad Festiwalem sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Andrzej Strzelecki.

8. edycja Festiwalu ITSelF odbędzie się od 26 czerwca do 1 lipca 2015 roku. Z każdą edycją Festiwal zwiększa swoją rangę i zasięg. Naszemu przedsięwzięciu patronują osobistości ze świata kultury i polityki. Do współpracy angażujemy czołowe warszawskie sceny. Podczas poprzednich edycji mieliśmy zaszczyt gościć ponad pięćdziesiąt szkół teatralnych z różnych kontynentów, a wraz z nimi dziesiątki gości z całego świata i tysiące widzów. Prezentowane w trakcie Festiwalu spektakle cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem publiczności.

Głównym celem Festiwalu jest promocja kultury teatralnej i młodych scenicznych talentów, wymiana doświadczeń, zbliżenie kultur poprzez zbliżenie artystów, a także zaprezentowanie Polski jako kraju wspierającego kulturę i doceniającego jej wpływ na rozwój społeczeństw.

W trakcie tegorocznego Festiwalu zostanie pokazanych 15 spektakli z 10 krajów.

Na program Festiwalu, oprócz biorących udział w konkursie przedstawień dyplomowych zaproszonych przez nas szkół teatralnych, składają się liczne imprezy towarzyszące, w tym pokazy spektakli offowych, konferencje naukowe oraz warsztaty teatralne. Spektakle konkursowe prezentowane są z napisami.

O wyjątkowości Festiwalu decyduje za każdym razem siła młodości, talentu i entuzjazmu jego uczestników. Obecnie nasz Festiwal, doskonale rozpoznawalny, znany i doceniany przez organizatorów konkurencyjnych europejskich imprez, jest jednym z największych

i najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na świecie.

Jury: Janusz Głowacki, Claudio de Maglio, Stanisław Moisiejew, Robert Więckiewicz.

***

Inauguracja

"Parawan" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Polska

***

Wydarzenia towarzyszące

"Świadomość ciała w nauczaniu aktora"

konferencja naukowa

28.06

Akademia Teatralna, Sala im. Jana Kreczmara

15:00 120 min.

Ciało aktora powinno być rozćwiczone, gotowe do wszelkiego rodzaju działań ruchowych... Nie powinno stawiać aktorowi oporu. Jakie metody stosować, aby to osiągnąć? Jakim procesom należy poddać ciało aktora na etapie jego edukacji? Jakie techniki panowania nad ciałem są dzisiaj aktorowi szczególnie przydatne?

Konferencja z udziałem Iwony Pasińskiej, Leszka Bzdyla, Cezarego Kosińskiego i Grzegorza Ziółkowskiego. Prowadzenie: Tomasz Plata.

"Dziedzictwo Grotowskiego w praktyce aktorskiej"

konferencja naukowa

29.06

Akademia Teatralna, Aula

13:00 120 min.

Spuścizna Jerzego Grotowskiego to nie tylko pisma teoretyczne, lecz także to, co pozostało w świadomości pracujących z nim ludzi teatru. Szczególne znaczenie ma specyficzny trening aktorski, którego podstawy wykładane są na różne sposoby. Czy i jak należy tego uczyć?

***

"Wprowadzenie do metody Lee Strasberga"

warsztat aktorski

1.07

Akademia Teatralna, Sala Gimnastyczna

10:00 240 min. z przerwą

Anna Strasberg, dyrektor artystyczna i współzałożycielka Instytutu Teatralnego i Filmowego im. Lee Strasberga w Nowym Jorku poprowadzi warsztat będący wprowadzeniem do metody Lee Strasberga. Warsztat obejmie ćwiczenia z technik rozluźniania i koncentracji. Przewidziany jest czas na rozmowę i pytania, które pozwolą uczestnikom lepiej i głębiej zrozumieć techniki gry aktorskiej wg metody Lee Strasberga. Dodatkowo, jedna lub dwie pary studentów będą mogły zaprezentować przed grupą kilkuminutowe sceny.

(-)
Material nadesłany
19 czerwca 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia