Teatralne gwiazdy nad Krosnem

40. Krośnieńskie Spotkania Teatralne

Jerzy Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Antoni Pawlicki, Renata Dancewicz, Olga Sawicka, Piotr Cyrwus to gwiazdy, które wystąpią na 40. - jubileuszowych Krośnieńskich Spotkaniach Teatralnych, które rozpoczęły się w niedzielę.

Dyrektor artystyczny Krośnieńskich Spotkań Teatralnych Małgorzata Baranowska przypomniała, że są one jednymi z najstarszych w Polsce, "ciągle atrakcyjne dla publiczności, mogące się poszczycić prawdziwą aleją gwiazd".

- Nie zabraknie ich, oczywiście, w tegorocznej, jubileuszowej edycji. A program został tak ułożony, aby na krośnieńskiej scenie pojawili się artyści i teatry, z którymi współpracujemy od lat i wielokrotnie mieliśmy okazję oklaskiwać - powiedziała PAP Baranowska.

W programie tegorocznej edycji znalazły się wzorem lat minionych, propozycje nie tylko dla dorosłych, ale także i dla najmłodszych widzów. Właśnie spektaklem dla dzieci "Porwanie Baltazara Gąbki, czyli smok & roll" w niedzielne popołudnie rozpoczną się spotkania teatralne w Krośnie. Na przedstawienie zaprosi widzów krakowski Teatr Groteska.

Przed spektaklem odbędzie się jeszcze wernisaż wystawy prac graficznych powstałych podczas polsko-słowackich warsztatów IV Spotkania z Grafiką Pogranicza, których tematem był Teatr/Divadlo.

Z myślą o najmłodszych widzach wystawiony zostanie spektakl "O mniejszych braciszkach św. Franciszka" w wykonaniu Teatru Maska z Rzeszowa. Po przedstawieniu przewidziano warsztaty teatralne, które poprowadzą artyści Teatru Maska.

Z kolei dla dorosłych widzów w programie spotkań znalazł się monodram "Kontrabasista" Patricka Sueskinda z wybitną kreacją Jerzego Stuhra. Baranowska przypomniała, że aktor gra "Kontrabasistę" od 1985 roku, w sumie wystąpił w tym przedstawieniu kilkaset razy.

Wielbiciele Jerzego Stuhra będą mieli okazję oklaskiwać go podczas tej edycji spotkań dwukrotnie. Artysta wystąpi bowiem jeszcze w jednym z najbardziej znanych utworów Gabrieli Zapolskiej "Ich czworo", który także wyreżyserował. A na scenie partnerować mu będą m.in. Sonia Bohosiewicz, Iza Kuna, Renata Dancewicz i Antoni Pawlicki.

Spektakl ten 8 stycznia 2019 r. zakończy oficjalnie tegoroczną edycję spotkań. Został on bowiem - z przyczyn niezależnych od organizatora - przeniesiony z listopada. Pozostałe przedstawienia odbywać się będą w listopadowe wieczory.

W programie spotkań znalazł się jeszcze spektakl, który - jak przypomniała Baranowska - "pobił wszelkie rekordy frekwencji i popularności, i z pewnością decybeli salw śmiechu", czyli "Szalone nożyczki", na które zaprosi krakowski teatr Bagatela, oraz wodewil z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" - przedstawienie wpisujące się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Utwór ten, uważany za pierwszą operę narodową, wystawiono po raz pierwszy w niedzielę 1 marca 1794 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Krośnieńska publiczność będzie mogła obejrzeć jeszcze dwa spektakle w wykonaniu studentów warszawskiej Akademii Teatralnej. Będzie to "Dzieło" oraz przeniesiona na scenę, a opublikowana w 1927 r. opowieść Ernesta Hemingwaya "Wzgórza jak białe słonie".

Listopadową turę spotkań zakończy "Mała rzecz a cieszy", sztuka będąca - jak oceniła Baranowska - "typową angielską komedią romantyczną z elementami angielskiego, niepokornego humoru".

Oprócz przedstawień teatralnych w czasie imprezy zaplanowano jeszcze warsztaty teatralne dla młodzieży, które poprowadzi dziekan Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej Marcin Perchuć oraz wernisaż wystawy finalistów i laureatów III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Agnieszka Pipała
Kurier PAP
5 listopada 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...