Teatralny Barometr

Na przełomie maja i czerwca [25.05–1.06] w Szczecinie już po raz 53. odbędzie się Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT. To jeden z najstarszych, największych i najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych w Polsce.


Wbrew pełnej nazwie to nie tylko prezentacje teatralne, lecz interdyscyplinarny festiwal z ponad siedemdziesięcioma wydarzeniami – koncerty, wystawy, performance, spotkania, panele dyskusyjne, warsztaty, oraz barwny korowód. Od ponad pół wieku, sednem KONTRAPUNKTU jest nurt konkursowy, czyli prezentacja tego, co na polskich i zagranicznych scenach ważne i wartościowe. Tym samym to swoisty barometr kondycji współczesnego teatru, a do tego emocjonująca rywalizacja, bo pula nagród wynosi ponad 35 000 pln. Grand Prix przyznaje publiczność, ale spektakle ocenia także profesjonalne jury, w którym zasiądą – uznana reżyserka Monika Strzępka, teatrolożka Magda Grudzińska oraz krytyk Jacek Wakar.

W głównym nurcie szczecińska publiczność zobaczy dziesięć realizacji. Stołeczny Nowy Teatr pokaże produkcję Anny Smolar „Henrietta Lacks", czyli hołd złożony kobiecie, która ukrywa się za skrótem „HeLa". To nazwa nieśmiertelnych komórek, które doprowadziły do przełomu w nauce. Teatr Nowy z Zabrza przywiezie spektakl Macieja Podstawnego „Ku Klux Klan" powstały na podstawie głośnej książki Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w której autorka odkrywa, że KKK ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie, a Jego członkowie poświęcają się studiowaniu Biblii i głoszeniu „miłości", która sprawdza się świetnie przy promocji nienawiści. Po ubiegłorocznym sukcesie (Grand Prix Publiczności) spektaklu wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego „Zapolska Superstar" na KONTRAPUNKT wraca duet – Aneta Groszyńska, Jan Czapliński, tym razem z przedstawieniem „Sienkiewicz Supestar". Ponownie zjawi się Adam Ziajski, który rok temu zachwycił Roberta Talarczyka – jurora festiwalu i dyrektora Teatru Śląskiego, który zaprosił go do pracy w swoim teatrze. Tym razem Ziajski przygląda się doświadczeniu niewidzenia – reżyser do realizacji zaprosił niewidomych aktorów-amatorów. Kolejny ze spektakli nurtu konkursowego to „Cezary idzie na wojnę" Komuny//Warszawa. To komedia, w której powspominamy czasy gdy działały... Wojskowe Komisje Uzupełnień.

Szczecin reprezentować będzie Teatr Kana z najnowszym przedstawieniem „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu", czyli sceniczną chóralną opowieścią badającą kondycję świata i psychiki człowieka po wybuchu. Spektakl powstał na podstawie Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości Swietłany Aleksijewicz. W programie Kontrapunktu także cztery zagraniczne propozycje. Joan Clevillé Dance ze Szkocji pokaże „Plan B for Utopia", spektakl łączący teatr, taniec oraz sztukę opowiadania historii. Hiszpanie z Agrupación Señor Serrano pokażą multimedialne „Birdie", czyli opowieść o wędrówkach, które wstrząsnęły fundamentami europejskiej wspólnoty. Izraelski Home Made Ensemble zaprosi widzów do...tańca. „Shall We Dance" czyli "Zatańczymy" to interakcyjna gra z widzem i jednocześnie intrygująca historia. Ostatnia z propozycji to spektakl „Towar" w wykonaniu ukraińskiego Teatru Przesiedlonych, traktująca o tym, co nie do zniesienia – o śmierci w czasie wojny.


Obok konkursowych prezentacji, w programie Przeglądu zaplanowano szeroki nurt prezentacji teatru niezależnego, czyli OFF Kontrapunkt (po raz pierwszy w konkursowej formule). Festiwalowi towarzyszyć będą dwie „teatralne" wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie – „Twarze / Faces " Katarzyny Kozyry i Katarzyny Szumskiej oraz fotografie Eustachego Kossakowskiego „Panoramiczny happening morski Tadeusza Kantora". Swoje plakaty pokaże także Piotr Depta-Kleśta, autor identyfikacji wizualnej Kontrapunktu. Będzie także muzycznie – Przegląd otworzy Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, zobaczymy i usłyszymy „Milczenie Syren" Magdaleny Cieleckiej i Michała Pepola, oraz głośny spektakl Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie ze szlagierami lat '80 – „Czekamy na sygnał". W Międzynarodowym Dniu Dziecka, czyli 1 czerwca ulicami miasta przejdzie barwny Korowód „Miasto to Teatr", a wieczorem, już dla dorosłych dzieci „teatralna petarda" na finał KONTRAPUNKTU – „Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.


Pełny program Przeglądu, z blisko 70 wydarzeniami, można odnaleźć na stronie internetowej www.kontrapunkt.pl lub w mediach społecznościowych. Bilety sprzedawane są na platformie www.bilety.fm.

Oprac. AM
21 maja 2018

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia